Önlerine çıkan tüm engellere rağmen yılmadan ilerleyen kadınların, dış dünyanın uğultusunu bastırıp gerçek potansiyellerini keşfetmelerine yardımcı olacak 6 kitap önerisini sizin için derledik. İşte kadınlar üzerine kitap önerileri!


Thrive Başarı İçinizdedir -Arianna Huffington

Modern hayatta neredeyse tamamen dış unsurlar; para, ün, mal varlık, dış görünüş ile ilişkilendirilen başarı anlayışını tamamen soyut bir bakış açısı ile anlatan Arianna Huffington, uluslararası gazete Huffington Post’un kurucusu olarak öğretilerini paylaşıyor. Günümüz başarı ölçütlerinin kariyerinde ilerlemek isteyen kadınları imkansız testlere tabi tuttuğunu, asıl başarının ise iç zenginliğe sahip olmak olduğunu vurguluyor. Bunu “başarmak” için de kaliteli uykudan sezgilerin sesini açmaya kadar uzanan pratikler sunuyor. 

Bana ayakta duracak bir yer verin ve dünyayı yerinden oynatayım. 


Büyük Sihir – Elizabeth Gilbert

Ye, Dua Et, Sev’in yazarı Elizabeth Gilbert içimizdeki saklı ilhamı ve yaratıcılığı nasıl gün yüzüne çıkarabileceğimizin yol haritasını çıkarıyor. Gilbert’in akıcı anlatımının tadını çıkarırken günümüz normlarına karşı gelerek, evrenin içinize sakladığı ilhamı ve sihri korkusuzca keşfedebilirsiniz.

Evren hepimizin içine tuhaf cevherler gizliyor ve geri çekilip, acaba onları bulabilecek miyiz diye bizi izliyor. Yaratıcı yaşam, bu cevherleri ortaya çıkarma mücadelesidir. Sıradan bir varoluşu daha büyülü bir varoluştan ayıran şey, bu arayışa çıkabilme cesaretidir.


Belki De Biriyle Konuşmalısın – Lori Gottlieb

Kendisi de bir terapist olan Lori Gottlieb, eş zamanlı olarak hem danışan hem de terapist koltuğunda edindiği deneyimleri anlatıyor. Kadınların aşk ve arzu, anlam ve ölüm, suçluluk ve özgürlük, korku ve cesaret gibi çatışmalarını ele alan bu kitap; geçmişinize ışık tutarak iyileşme yolunda kendinize nasıl destek olabileceğiniz konusunda ilham oluyor. Yazarın kişisel ve derin anlatımı diğer kadınları da kendi içlerine dönmeleri konusunda yüreklendiriyor.

Kendine kim olduğun hakkında anlattığın sınırlayıcı hikayeleri bırak ki onların tuzağına düşmeyesin. Böylece hayatını yaşayabilirsin, kendi hayatın hakkında kendine anlattığın hikayeyi değil.


İyi Hisset, İyi Yaşa – Vex King

Instagram üzerinden paylaştığı öz sevgi pratikleri ile birçok kişinin hayatına dokunan ünlü yazar Vex King İyi Hisset, İyi Yaşa kitabında da herkesin en iyi versiyonuna eriştiği, kendi yaşamları kadar başkalarının hayatlarını da iyileştirdiği aydınlık bir dünyanın kapısını aralıyor. Gündelik yaşamda özellikle başka insanların ihtiyaçlarını, duygu ve düşüncelerini kendilerinden öne koymaya koşullandırılan kadınların gerçek öz sevgi ve şefkat ile tanışmalarına, korkularını aşmalarına, hayat amaçlarını ve neşelerini yeniden keşfetmelerine vesile oluyor. 

Başka birinin enerjisini düzeltmeye çalışmadan önce, süreç boyunca kendinizinkini bitirmeyeceğinizden emin olun. Önce kendi enerjinizi koruyun.


Kendini İyileştirme İşi Nasıl Yapılır? – Dr. Nicole LePerla


Yaklaşık 5 milyon Instagram takipçisi ile günümüzün en ünlü psikologlarından Dr. Nicole LePerla kendini iyileştirme sürecinde olan herkesin aynı zamanda daha iyi versiyonlarına erişmesi için kişisel gelişim ile psikoterapiyi birleştiren bütünsel bir yaklaşıma başvuruyor. Kitabı “Kendini İyileştirme İşi Nasıl Yapılır?” özellikle tükenmişlik sendromu gibi şiddetli zihinsel ve ruhsal problemlere daha yatkın olan kadınlara zararlı stres döngülerini kırabilmelerinde yardımcı oluyor. Kadınlara kendi kendini sabote etme davranışlarını fark ettirerek gerçek potansiyellerine erişebilmelerinde yol gösteriyor. 

Bu düşünceleri ‘siz’ olarak etiketleyebilirsiniz, ancak onlar siz değilsiniz. Düşüncelerinizin düşünürü sizsiniz, düşüncelerin kendisi değil.


Lean In Sınırlarını Zorla – Sherly Sandberg

Lean In, genç ya da yaşlı pek çok kadına, iş yaşamını nasıl daha tatmin edici ve daha başarılı kılabileceklerine dair bir kılavuz sunuyor. Cinsiyet eşitsizliğinin hala gündemde olduğu iş hayatında nasıl emek vererek ve korkmayarak ayakta kalınabileceğini anlatan Sandberg, birçok kadına ilham kaynağı oluyor. Kadınların iş yaşamında karşılaştıkları zorlukları cesurca, açık bir dille anlatan bu kitabı okurken iş hayatında ihtiyacınız olan cesareti bulacaksınız.

Kadınların “Bunu yapmaya hazır değilim.” düşüncesini bırakıp “Bunu yapmak istiyorum ve yaparak öğreneceğim.” düşüncesini benimsemeleri gerekiyor.


BLOOM SHOP