YAZAN: ALEYNA TEPE

Pandemi ile günlük yaşantının büyük bir kısmı ev ortamına taşındı. Ruhsal ve bedensel sağlığın korunması adına iyi beslenmek, uyumak, farkındalık kazanmak gibi birçok konuya önem verilmeye başlandı. Tüm bunların yanında yaşam alanınızın tasarımında yapacağınız minik dokunuşlarla sürekli iyi oluş halini destekleyebileceğinizi biliyor musunuz? Wellness odaklı iç tasarım büyüyen bir tasarım anlayışıdır. Evinizi wellness odaklı bir ev haline getirmenizi ve bütünsel iyi oluş halinizi desteklemenizi sağlayacak Biyofilik Tasarım’ı sizin için araştırdık.


Wellness nedir?

Wellness, sağlıklı ve tatmin edici bir yaşam için aktif bir şekilde farkındalıklı olma sürecidir. Bir yaşam stili olarak da tanımlanabilen bu kavram yaşamı bir bütün olarak ele alır. Beslenmeden, dengeli yaşamaya, farkındalıklı olmaktan egzersiz yapmaya kadar çeşitli şekillerde yorumlanabilir. Aynı zamanda bedeninizi ve zihninizi besleyen bir yaşam alanı yaratmakla da ilgilidir.

Wellness odaklı yaşamak, sizi daha sağlıklı ve daha mutlu bir insan yapmak için uygun araçları aramanın yanı sıra, bu araçları kullanmak için kendi etkili yöntemlerinizi keşfetme sürecidir. Bu araçlardan bir tanesi de yaşam alanınızdır. Bütünsel iyi oluşunuzu destekleyecek bir yaşam alanı oluşturmak özellikle pandemi süreci gibi evde çok fazla zaman geçirdiğiniz bu dönemlerde oldukça önemlidir. Birkaç dokunuşla evinizde wellness odaklı bir iç tasarım oluşturabilirsiniz.

Biyofilik tasarım (Biophilia) nedir?

Biyofilik tasarım ismini, insanların doğa ve diğer yaşam formlarıyla ilişki kurma ihtiyacı anlamına gelen biyofili kelimesinden almaktadır. Biyofilik tasarım insanların bu ihtiyacını karşılamaya yönelik bir iç tasarım oluşturmayı ve bu sayede bütünsel iyi oluşu desteklemeyi hedefler. Biyofilik tasarımın stresi azalttığı, yaratıcılığı, mutluluğu ve zihin berraklığını arttırdığı bilinmektedir.

Birkaç değişiklik ile evinize biyofilik tasarım esintisini getirebilirsiniz.

Bitkilere yer verin.

Hem hava kalitesini doğa ile uyumlu hale getirmek hem de canlı formlarla ilişki içinde kalmak için yaşam alanlarınızda bitkilere yer verebilirsiniz.

EPIDOTTE
Sack L – Stone
KEŞFET
SUGEN
Jarrón Blanco Vazo
KEŞFET

Su ile temasta kalın.

Yaşam alanınızda buhurdanlık, dekoratif su şelalesi gibi ürünlere yer vererek doğa ile temas halinde kalabilirsiniz.

HOMEMADE AROMATERAPİ
Buhurdan – Fondü
KEŞFET

SUGEN
Tower Mum
KEŞFET

Doğal ışıktan yararlanın.

Büyük camlar aracılığıyla evinizde doğal ışıktan yararlanarak fiziksel ve ruhsal sağlığınızı destekleyebilirsiniz. Doğal ışık almayan alanlarda ise mum ile aydınlatma sağlayarak hem doğa ile temasınızı sağlayabilir hem de ateş elementinizi canlandırabilirsiniz.


Doğal yüzeylere ve renklere yer verin.

Yaşam alanlarınızda ve ev tekstilinde doğadan parçalar; doğada bulunan yumuşak renkler kullanmak iyi oluş halinizi destekleyecektir.

SUGEN
Naval Ev Giyim Seti
KEŞFET
BULDAN’S
Melisa Nevresim Takımı- Adaçayı Yeşili
KEŞFET

Doğadan kokulara yer verin.

Tütsü gibi doğal kokuları evinize taşıyacak araçlardan yararlanabilirsiniz. Koku duyunuzu doğa ile ilişkili hale getirerek kendinizi doğadaymış gibi hissedebilirsiniz.

AURORA CRAFT
Doğal Tütsü Shaman – Palo Santo
KEŞFET
PRANA VIBES
5’li Palo Santo Tütsüsü
KEŞFET

Biyofilik tasarımın ilkelerini kullanarak wellness odaklı bir ev oluştururken, bireysel olarak sizi yansıtan dokunuşlardan da yararlanabilirsiniz.

Kişisel dokunuşlar eklemek neden önemli?

Yaşam alanınızda kendinizi rahat ve ait hissetmeniz iyi oluş halinizi olumlu etkileyecek, wellness odaklı yaşamanızı destekleyecektir.

  • Size güzel anılarınızı hatırlatan objelere yer verin. Evinizde güzel anılarınızı anımsatan objelere yer vermek mutluluk duyduğunuz o anları zihninize getirerek pozitif ruh halinize katkı sağlayacaktır.
  • Kişisel hedef ve hayallerinize ortam oluşturun. Evinizde henüz yapmasanız bile yapmak istediğiniz şeylere yer vermek motivasyonunuzu arttıracaktır. Örneğin, daha çok meditasyon yapmak istiyorsanız evinizde bir meditasyon köşesi oluşturun, ya da daha çok konuk ağırlamak istiyorsanız büyük bir yemek masası alın.

Mutlu, huzurlu, doyumu hissettiğiniz bir yaşam sürmek birçok farklı faktörle ilişkilendirilebilir. Bu faktörlerin en önemlilerinden biri ise tüm bunları gerçekleştirdiğiniz ortam, yaşam alanınız yani evinizdir. Örneğin sağlıklı beslenmek için mutfağınızı, uykunuzu düzene sokmak için yatak odanızı kullanmanız gerekiyor. Dolayısıyla wellness hareketinize evinizin tasarımından başlamak sizi motive ederek iyi oluş halinizi pozitif olarak etkileyecektir.Aleyna Tepe

1997 yılında İstanbul’da doğan Aleyna, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde tamamladı. Yüksek lisans eğitimine Bahçeşehir Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji alanında devam ediyor. Çocukluğundan beri duygu ve düşüncelerini yazarak ifade eden Aleyna, iyi yaşam konseptine duyduğu ilgiyi yazma tutkusuyla birleştirerek Live to Bloom’da editör olarak çalışıyor. Akademik ve deneyimsel olarak kendini...BLOOM SHOP