YAZAN: DİLAN GÜNAÇTI

Kendimize bakmak ve kendimizle vakit geçirebilmek, gün içerisinde çevremize yoğunlaştırdığımız dikkatimizi merkezimize getirmek için oldukça önemli. Çoğumuzun gün içerisinde kendine ayırdığı; belki cildiyle belki sağlığıyla belki de gündelik öz bakım ve temizliği ile ilgilendiği rutinleri var. Eğer siz de bu rutinleri bir adım öteye götürmek ve gün içerisinde kendinizle ilgilendiğiniz anları minik lükslere dönüştürmek istiyorsanız sağlıklı bir öz bakım rutini için tamamlayıcı önerilerimize göz atın.


Güne başladığımız anlar o günün tonunu ve gidişatını oluştururken günü bitirdiğimiz zaman dilimleri ise üzerimizdeki stres ve gerginliği atarak sıfırlandığımız anlar oluyor. Bu iki zaman dilimi ayrıca günün koşturmasından uzak, kendimizle kalabileceğimiz saatleri de kapsıyor. O nedenle bu anları değerlendirmek, sağlam rutinler oluşturmak ve belki de biraz kendimizi şımartmak kendimize yapabileceğimiz en güzel iyilik.

Sizin için derlediğimiz öz bakım rutini önerileri de aslında varolan rutinlerinizi ileri bir seviyeye çıkaracak, aldığınız verimi arttıracak, sizi fazlasıyla dinlendirecek ve gevşetecek püf noktalarından oluşuyor. Kendinize ayırdığınız anları lüks kaçamaklara dönüştürecek önerileri ve en sevdiğimiz ürünlerden oluşan tavsiyeleri kaçırmayın.

Dil Sıyırma

Güne başlarken ilk yaptığımız şey dişlerimizi fırçalamak oluyor. Ağız bakım rutininizi bir adım öteye taşımak ve faydalarını bütünsel sağlığınızda görmek için dil sıyırma ve oil pulling yani yağ çekme metotlarını uygulamayı deneyebilirsiniz. Dilinizdeki ve ağzınızdaki bakteri, ölü hücre ve toksinlerden arınmanıza yardımcı olacak bu işlemi sabah kalkar kalkmaz ilk iş olarak yapmanız öneriliyor. Dil sıyırma işlemi için dil sıyırıcı aletinizi dilinizin arkasından önüne doğru sıyırın. Her sıyırmada aleti temizleyin ve önden arkaya doğru işlem yapmayın. Oil pulling yani yağ çekme işlemi için ise bir tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağını 5 ila 20 dakika boyunca ağzınızda gezdirin. Bu süre tamamlandıktan sonra lavaboya tükürün ve işlemden sonraki yarım saat bir şey yememeye özen gösterin. Rutininizde, seçtiğiniz bir yöntemi kullanabileceğiniz gibi iki işlemi art arda da yapabilirsiniz.

Kafa Derisi Masajı

Güçlü bir saç derisi ve hızla uzayan sağlıklı saçlar hepimizi rüyası. Kafa derisi masajının rahatlatıcı etkilerinin yanında saç sağlığımıza da iyi geldiğini bilmek, onu bakım rutininizin bir parçası haline getirmek için iyi bir sebep olabilir. Evinizde, bitkisel bir yağ yardımı ile yapabileceğiniz bu işlem kan dolaşımını arttırmak, kepekli görünümü azaltmak ve saç köklerini beslemek için birebir. Elinizde güzelce ısıttığınız bakım yağını parmaklarınızdaki basıncı kullanarak kafa derinize masaj ile yedirin. Acele etmeden, hissederek yaptığınız masaj sonrası, yarım saat ila bir saat arası yağı kafanızda bekletin. Sonrasında her zamanki yıkama işleminizi uygulayabilirsiniz. Bu pratiği haftada bir uygulamak hem rahatlatıcı hem de besleyici olacaktır.

Işık Terapi Cihazı

LED ışık tedavisinin cilt bakımında kullanımı günümüzde son derece yaygınlaştı. Cilt bakımının lüksünü konfor ile birleştiren bu aletler, çeşitli dalga boyutları içeren teknolojileri ile cildinizin farklı ihtiyaçlarına çözüm olmaya geliyor. Kırışıklıkları azaltma, cildi nemlendirme ve hatta masaj gibi farklı içeriklere sahip bu aletler, kesinlikle yatırıma değer.

Frekans Müzikleri

Eğer siz de her anınızda müzik dinlemeden yapamayanlardansanız cilt bakım rutininize de mutlaka müzik eşlik ediyordur. Kendimizi iyi hissetmek ve modumuzu yükseltmek için dinlediğimiz müziğin sinir sistemimize etkilerini de göz önüne almamız gerekir. Kendimize vakit ayırdığımız ve gevşemeyi önceliklendirdiğimiz anlarımızda sakinleştirici özelliği olan frekansımızı yükseltecek ve uyumlayacak sesleri dinlemek bakım rutinimizi bir adım öteye götürerek bizi tamamen yenilemeye yardımcı olabilir. Herhangi bir platformdan kolayca ulaşabileceğiniz frekans müziklerini o anki ihtiyacınıza göre seçebilirsiniz. Emin olun, bir kere bakım rutininize eşlik ettikten sonra, frekans müzikler evinizi Spa’ya çevirecek vazgeçilmeziniz olacak.

Koku

Aromaterapi, yani farklı kokuların genel iyi olma halimize olan etkisi birçok Spa ve bakım merkezinde tedavi olarak kullanılıyor. Farklı bitkisel kokuların dinginliğe ve stresi azaltmaya olan etkisi kanıtlanmışken, güzel kokuların ortama etkisi tartışılamaz. Bakım rutinlerinize eşlik edecek güzel bir mum, tütsü yakmak ya da sevdiğiniz uçucu yağları damlatabileceğiniz bir buhurdanlık kullanmak kendinizi şımartmanıza yardımcı olacaktır. Sadece eşlikçi olarak değil, bitkisel koku ve yağların etkisini vücudunuza yapacağınız bir masajla da görebilirsiniz. Aromaterapi özelliği olan masaj yağları ve besleyici kuru yağlar ile cildinizi beslerken gevşemenin tadını çıkarın.

Uyku

Güzellik uykusu bir mit değil gerçek! Uyku esnasında kan basıncı yükselir, kolajen üretimi artar ve cilt UV ışınlarının verdiği zararı düzenler. Eğer uyandığımızda canlı ve dehidre olmayan bir cilde sahip olmak istiyorsak uyku düzenimize dikkat etmeliyiz. Uyuduğumuz saatlerde cildin gün içerisinde aldığı bütün zararın yenilendiği anlar oluyor. Gözaltı morluklarından bahsetmiyoruz bile…. Öz bakım rutininizin en önemli adımı belki de alacağınız yeterli uykudan oluşuyor. Günün bütün yorgunluğunu atacağınız ve yeni güne enerjik başlayacağınız uyku sağlığınızı önceliklendirin. Uykudan önce içeceğiniz bir bardak bitki çayı, uykuya hazırlık rutininizde size eşlik edebilir ve uykuya geçişinizi kolaylaştırabilir. Eğer süregelen uyku problemleri yaşıyorsanız, yatmadan en az 1 saat önce ekran kullanımını bitirmenizi ve bir doktora danışmanızı öneririz.

BLOOM SHOP