Psikolog, meditasyon eğitmeni ve yazar Tara Brach, tüm dünyayı saran pandemi gündeminde yaşadığımız kaygı ve korkuların üstesinden kalbimizi açarak ve onun sesini duyarak gelebileceğimizi belirtiyor. Brach’ın, kaygı ve korkulardan arınma ve kalbine dönmenin yollarını anlattığı rehberli meditasyonunu sizin için kaleme aldık.

Nefes ile başlayın

Rahat olabileceğiniz bir pozisyona yerleşin. Rahatlayın ve kendinizi ana davet edin. Tara Brach, bu ilk adımın meditasyonun gizli bir geçiş fırsatı olacağını vurgulayarak eve, kendinize dönme fırsatını en iyi şekilde değerlendirmenizi istiyor.

Bu aşamada birkaç derin nefes alıp dikkatinizi nefese getirin ve yavaşça nefesi verirken bütün fazlalıkları ve yükleri bedeninizden uzaklaştırdığınızı hayal edin. Birkaç nefes tekrardan sonra normal nefes ritminize dönün. Tüm duyularınızı uyanık bir şekilde tutmaya çalışın. Bunu yaparken etrafınızda hangi sesler var, boşluğun sesini duyabiliyor musunuz, peki içinizdeki sesleri, son günlerde nasıl hissediyorsunuz, kalbiniz, aklınız, vücudunuz neler deneyimliyor… cevaplarını düşünebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Yeni Başlayanlar İçin Meditasyon Pratikleri

Fark edin

Kalbinizi sarıp sarmalayan endişe, çaresizlik, kızgınlık, heyecan gibi tüm duyguları fark edin. Brach, duyguların inebildiğiniz kadar derinine inmenizi belirtiyor. Bu aşamada gözünüzün önüne sizi sakinleştiren birinin görüntüsünü getirebilirsiniz. Bu bir spiritüel figür, ailenizden biri veya size huzur verecek herhangi bir kişinin görüntüsü de olabilir.

Brach ona bakarak kendi gelecek benliğinizi hayal etmenizi söylüyor. Tüm bu yaşananlar sırasında o kişinin de başından geçenleri düşünmenizi istiyor. Bu spiritüel yönden güçlü ve etrafına sakinlik veren figürün olayları algılama şekli ve kalbi ne durumda?

Onun cesaretli, sevgi dolu, sakin kalbini hissetmeye ve enerjisini, bilgeliğini kendi bedeninizde deneyimlemeye odaklanmanız gerekiyor. Dünyaya bilgelik ve anı yaşamanın tutkusuyla bakmayı öğütleyen Brach, bu farkındalık sürecinde sen ve ben ayrımı olmadığını, hepimizin kalplerini açtığında bir olduğumuzun altını çiziyor.

Kabul edin

Yaşadığımız her duygu bize rehberlik ediyor. Bu sessizlik ve bekleyiş süreci içerisinde yaşadığımız duygulara yer açmamız gerektiğini vurgulayan Brach şunu da ekliyor: “Duyguları tüm açıklığıyla duyun ve kabul edin.” Bu kabul aşamasında bir kelime veya bir görüntü gözünüzün önüne gelebilir.

Fark ettiğiniz detaydaki mesajı gözlemleyin. Vücudunuzda, kalbinizde ve ruhunuzda hissetmeye çalışın. Bu noktada acele etmeyip nefesinizi takip edin ve kalbinizin tüm hassasiyetine karşı açık olun. Her ne yaşıyorsanız onu ötelemeyin ve öne çıkarak sindirin. Eğer kafanız karışıyor ve farklı düşüncelere yöneliyorsanız yeniden sakince ana dönmeye, etrafınızdaki seslere, kalbinizin atışına odaklanın.

İlginizi çekebilir: Korku ve Travmaları Dönüştürmek

Öğrenin

Potansiyelinizin artmasını istediğiniz konularla ilgili gerekli güç ve istek içinizde bulunur. Kalbinizi sakinleştirecek, bilgelik ve güvenle dolduracak gücün çoktan içinizdeki insanla birleşmiş olduğunu söyleyen Brach, sadece onu uyandırıp ana getirmeyi öğrenmeniz gerektiğini belirtiyor.

Bu yüzden şimdi hissedin; hassasiyeti, anın canlılığını, zihnin sessizliğindeki dersleri, kalbinizden gelen istekleri. Güzel ve korkutucu olan arasındaki bağı fark edin. Her şeyin canlı olduğunu görün. Gözlerinizle değil, kalbinizle bakın ve görünmez olanı öğrenmeye açık olun. Tüm olan biteni kalbin gözüyle algılamayı deneyin. 

Kutsayın

Bulunduğunuz anı, kalbinizi, zihninizi, bedeninizin diğer alanlarını, nefesinizi kutsayın. Kendinize ve ana teşekkür edin, bu dünyaya sevgi için söz verin. Kalbinize minnet duyun.

“Minnet duymak nefes almak gibidir” diyen Brach, bu duygunun insanların ve dünyanın içindeki iyiliklere dokunmaya karşı aracı bir görevde olduğunu vurguluyor.

Kalbimiz kapalı olduğunda acı ve endişeyle kuşanırız. Ancak nefese ve yaşama odaklanarak kalbimizi açabilir ve duyguların gücüyle varlığımızı kutsamayı öğrenebiliriz.

** Tara Brach’ın meditasyonlarına tarabrach.com ve Insight Timer adlı uygulamadan ulaşabilirsiniz.

BLOOM SHOP