Çoğumuz için şıklığın tamamlayıcısı olan topuklu ayakkabı her zaman özel günlerin vazgeçilmezi olmuştur. Özenle seçilen elbiselerin içinde daha gösterişli durmamızı sağlayan, boyumuzla beraber özgüvenimizi de yükselten bu mucize tasarımlar saatler gece yarısını gösterdikten sonra tüm güzelliklerine ramen dayanılmaz bir hal alırlar. Sonraki günlerde de devam eden ağrılar cabası.

Konu şıklık olduğu zaman “Bir geceden ne olacak?” diyerek tolere ettiğimiz ağrılar aslında kaybolan ayak sağlığımızın bir göstergesi. Bu ağrıların kronikleşmemesi, daha ciddi ve kalıcı hasarlar bırakmaması için topuklu ayakkabı giydikten sonra ayak bakımımızı ve esnetmemizi aksatmamlıyız.

Siz de yılbaşı gecesi topuklu ayakkabılarınızla gecenin ve eğlencenin tozunu attırdıysanız, ağrılarınızdan kurtulmak ve ayak sağlığınızı korumak için önerilen bu iyileştirici ayak bakımı rutinine kulak vermenizde fayda var!

Yoga ve esnetme

Aşağı bakan köpek pozu

Topuklu ayakkabı formu nedeniyle kalfalar ve topuk kemiğinin arasında bulunan Aşil tendonunun uzun süre gergin bir pozisyonda kalarak sertleşmesine neden olur. Ayak sağlığı için gerekli olan esnetmeleri yapmamak veya düzenli olarak benzer formda yüksek topuklu ayakkabılar kullanmak bu sertleşmenin kronikleşmesine ve Aşil tendonunun kalıcı olarak kısalmasına yol açabilir. Özellikle bu tendonu hedef alan esnetmeler ve yoga hareketleri kaybolan esnekliğin geri kazanılmasına yardımcı olur.

Aşağı bakan köpek pozununda ve Virasana pozunda 20-30 saniye durmak ve kısa molalarla bu pozu 3-4 defa tekrarlamak iyileşme aşamasında oldukça etkilidir. Ayrıca yoga lastiği veya bir havlu yardımıyla ayak altlarınızdan rezistans uygulayarak point ve streç pozlarını sırası ile 1-2 dakika boyunca tekrarlamak kan dolaşımını destekleyerek oluşan şişliklerin inmesine ve iyileşme sürecinin kısalmasına yardımcı olur.

Ortopedik ayakkabılar tercih etme

Günümüzün en trend moda akımlarından olan ve hemen her şeyin altına rahatlıkla giyilen spor ayakkabılar topuklu ayakkabıların ayağınızda bıraktığı hasarın iyileşme süresindeki en yakın dostlarınız!

Özellikle yumuşak, kalın ve ortopedik tabanlı spor ayakkabıları tercih etmek hasar görmüş kasların ve bağ dokuların daha kısa sürede eski formuna kavuşmasını destekler. Ayrıca kullanacağınız yumuşak ve belirli basınç noktalarında daralarak sağlıklı bir baskı uygulayan spor çorapları da kan dolaşımını destekler ve ağrılarınızın daha az hissetmenize yardımcı olur.

Mineralli ayak banyosu

Tarih boyunca vücudun belirli bölgelerinde meydana gelen rahatsızlıkları yatıştırmak için kullanılan magnezyum sülfat, deri tarafından emilebilme özelliğine sahip. Ayaklarınız için hazırlayacağınız bir sıcak su banyosunun içine koyacağınız 2 yemek kaşığı magnezyum sülfat ihtiyacınız olan rahatlama hissini sağlar.

Doku yenilenmesinde ve 300’den fazla enzim reaksiyonunda aktif görev alan magnezyum, damarların genişlemesine ve kasların gevşemesine yardımcı olan sıcak su ile iyileşme sürecinizin hızlanmasını ve ağrılarınızın azalmasını destekler.

Nemlendirme

Toparlanma süresince özellikle ayağın basınç noktalarını noktalarını nemli tutmak ağrıların ve hassas noktalardaki acının minimuma indirilmesi için oldukça gerekli. Ortopedik olmayan yapısı nedeniye topuklu ayakkabı ayağın alışık olmadığı noktalara baskı uygulayarak deride hassasiyete ve sertleşmeye neden olur.

Sertleşen derilerin zaman içinde kalınlaşmasını ve acılı bir hal almasını önlemek içini ilk andan itibaren nem takviyesi yapmak iğrite olmuş bölgelerin kısa sürede toparlanması açısından oldukça büyük bir önem taşır. Ayaklarınızı nemlendirmek için özellikle mantara ve enflamasyona karşı etkili olan jojoba yağı içeren kremleri tercih etmeniz genel anlamda ayak bakımınızı da yapmanızı sağlar.

Ayak masajı

Kasların tamir edilmesi ve ağrıların azaltılması gibi konularda her zaman işe yarayan derin doku masajı antik dönemlerden beri kullanılan bir tekniktir ve topuklu ayakkabı kullanımından sonra oldukça işlevlidir. Ayağın natürel kavislerini destekleyen ve kan dolaşımının artmasını, dolayısıyla iyileşme sürecinin hızlanmasını sağlayan bu masajın öncesinde veya sonrasında buz uygulaması yaparak etkisini arttırmanız da mümkün.

İlginizi çekebilir: Çin Masajı Akupresür ile Ağrılarınızı Hafifletin

BLOOM SHOP