Çikolatayı ve içinde çikolatanın olduğu tarifleri hemen hemen herkes çok sever, peki onlar da bizi sever mi? Çikolatalı crunch topları hem içinde çikolata olan hem de sizi çok seven sağlıklı ve yapması çok kolay bir tarif. Tatlı ihtiyacınızı giderirken protein alabilecek ve kan şekerinizi de zıplatmayacaksınız. Hadi hemen deneyelim!

Malzemeler

  • 2/3 su bardak badem
  • 3 yemek kaşığı hindistancevizi şekeri (Hindistancevizi şekeri yerine aynı oranda hurma şurubu, pekmez veya bal da kullanabilirsiniz. Koyacağınız tatlandırıcı sıvı olursa kıvamı sağlamak için badem miktarını 1/3 su bardak arttırın)
  • 2 yemek kaşığı akçaağaç şurubu
  • 2 yemek kaşığı hindistancevizi yağı (Dilerseniz lezzetini sevdiğiniz farklı bir katı yağ da kullanabilirsiniz. Çikolata toplarına kakao yağı da güzel lezzet verecektir)
  • 2 yemek kaşığı ham çikolata parçacıkları
  • Bir tutam kaya tuzu

Tarif

Bademleri ufak parçalara bölün. Un haline gelmemesi gerekiyor. Bu nedenle blender yerine havanda parçalayabilir veya bir süre suda bekletip yumuşattıktan sonra bıçak yardımı ile kesebilirsiniz.

Parçalanmış bademlerin içine tuz, akçaağaç şurubu, Hindistan cevizi şekerini ilave edip karıştırın. Daha sonra karışıma Hindistan cevizi yağı ve ham çikolata parçacıklarını ekleyip homojen hale gelene kadar karıştırın. Karışımın istediğiniz kıvamda olmaması halinde, ihtiyaç kadar katı veya sıvı malzemeden ekleyebilirsiniz.

Daha sonra bir yemek kaşığı yardımıyla küçük parçalar alıp avcunuzun içinde şekil verin. 1 saat kadar buzdolabında dinlendirdikten sonra dilerseniz üzerine toz hindistancevizi serperek ikram edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:

BLOOM SHOP