Fotoğraf: Pinterest

Yogada nefes egzersizleri “pranayama” kelimesiyle ifade ediliyor. Bu egzersizlerin en önemli özelliği yaşam enerjisini yükselterek sağlık ve huzur sunması. Pranayama, yoga uygulamalarının en önemli parçalarından biri. Herkesin uygulayabileceği son derece kolay egzersizler. Nefes egzersizlerini her gün düzenli uygulandığınızda yaşamınızda gözle görülür şekilde olumlu değişiklikler olacağından şüpheniz olmasın.

Nefes egzersizlerine başlarken…

Her egzersizden önce ve sonra birkaç rahat nefes almaya çalışmak gerekiyor. Böylelikle nefes egzersizine kendinizi alıştırabilirsiniz. Vücudunuz hazır olduğunda başlayabilirsiniz. İlk etapta her egzersizi yaklaşık 30 saniye kadar uygulamanız yeterli olacaktır. Baş dönmesi yaşarsanız birkaç dakika durup dinlenin ve nefesinizin düzene girmesini bekleyin.

1. Kapalabhati Nefesi (Ateş nefesi)

“Ateş nefesi” olarak da adlandırılan Kapalabhati enerji düzeyinizin yükselmesine ve metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olan bir nefes tekniğidir. Vücudunuzu ve nefesinizi zorlamayın. Güçlü bir nefes alın, karnınızı içeri çekin ve nefesinizi güçlü bir şekilde verin.

2. Alternate Nostril (Dönüşümlü burun nefesi)

Bu nefes egzersizinin uykusuzluk, stres, anksiyete ve depresyon için oldukça yararlı olduğu biliniyor. Zihninizi berraklaştıran ve daha iyi odaklanmanızı sağlayan bu egzersizi özellikle bir sınav ya da sunum döneminin öncesinde yapabilirsiniz. Önemli bir toplantıya hazırlanırken Alternate Nostril tekniğini kullanarak nefes egzersizi yapmak rahatlamanıza ve daha iyi konsantre olmanıza yardımcı olabilir. Uyumadan önce yaparsanız daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Sağ orta ve işaret parmaklarınızı birleştirin ve burnunuzun üst kısmına yerleştirin. Baş parmağınızı ve yüzük parmağınızı serbest bırakın. Dönüşümlü olarak baş parmağınızla sağ burun deliğinizi kapatıp sol taraftan derin nefes alıp verin. Birkaç kez tekrarladıktan sonra ise yüzük parmağınızla sol burun deliğinizi kapatıp sağ burun deliğinizden nefes alıp verin. İlk denemelerinizde yön duygunuzu kaybedebilirsiniz, pes etmeyin bu mücadele de yalnız değilsiniz.

3. Bhastrika (Körük nefesi)

“Sabah insanı” değilseniz, bu nefes egzersizi tam size göre. Uyandığınızda bu tekniği uygulayın, gününüzün daha canlı ve verimli geçtiğini göreceksiniz. Ayrıca bu teknik sayesinde metabolizmanızı da hızlandırabilirsiniz.

Ellerinizi yumruk şeklinde havaya kaldırın. Nefesi ağzınızdan alın ve her nefesi verişinizde dirseğinizi vücudunuzun yanına kadar indirin. Diyaframınızı kullanarak derinden bir “HA” sesi çıkarın. Bunu yaparken sesinizi yükseltmekten çekinmeyin. Sesinizi ne kadar yüksek çıkarırsanız durgunluklardan ve hayal kırıklıklarından daha hızlı şekilde kurtulursunuz.

BLOOM SHOP