Yemek için mi yaşarsınız yoksa yaşamak için mi yersiniz? Cevabımız ne olursa olsun sağlığımızı korumak için yediklerimize dikkat etmek zorundayız. Yaşamımızı sürdürmek, enerji kazanmak, kasları korumak, bedenin ve iç organların düzgün çalışmasını sağlamak için gıdalara ihtiyacımız var. Vücuda alınan enerjinin %20 ile %30’unu beynin kullandığını biliyor muydunuz? Bu yüzden beslenme tarzımızı, tıpkı ilaç alır gibi bize yararlı olan gıdalara göre belirlemeli ve bilinçli beslenmeliyiz.

Peki hangi temel gıdalar daha sağlıklı ve enerjik hissedebilmemize fayda sağlıyor?

Yeşil yapraklı sebzeler

ABD’de Chicago Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma gösterdi ki ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeleri düzenli olarak tüketenlerin beyinleri, yemeyenlere göre 11 yaş daha genç kalıyor. Yeşil yapraklı sebzelerin içinde bulunan beta-karoten, mineral, lif, K, C, A vitaminleri, folik asit ve kalsiyum beyin fonksiyonlarının genç kalmasını sağlıyor. Sadece beyinle sınırlı kalmıyor; cildi güzelleştiriyor, sindirime iyi geliyor ve hafif hissetmenizi de sağlıyor. Hem bol lifli, hem de antioksidan olan yeşil sebzeleri olabildiğince çiğ tüketin çünkü sebzeler piştikçe besin değerlerini yitiriyorlar.

Keten tohumu ve chia tohumu

Omega-3 yönünden zengin olan keten tohumu ve chia’yı, süt ürünlerine, salatalara, yemeklere ve tatlılara koymamız boşuna değil. Yiyeceklerden alınan ve beyni besleyen Omega-3 yağı düzenli tüketilmesi gereken sağlıklı bir yağ asidi. Genelde balıkta bulunan Omega-3 kanola yağı, keten tohumu, chia tohumu, ceviz ve fındıkta da bulunuyor. Bu besinler kas kazandırıyor, kilo verdiriyor, sinir ve bağışıklık sistemini destekleyip, erken bunamayı önlüyor.

Kuruyemişler

Ara öğün olarak ceviz, badem, fındık gibi kuruyemişleri tüketen sağlıklı insanların alışkanlıkları sizce tesadüf mü? Günde toplam bir avuç çiğ badem, çiğ fındık ve ceviz tüketmek sağlık açısından çok faydalı. Bu kuruyemişlerdeki Omega-3, kas gelişimini ve kilo kontrolünü desteklerken, kemikleri güçlendiriyor, yaşlanmayı yavaşlatıyor ve aynı zamanda cildi güzelleştiriyor.

Yumurta

Yumurtanın faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle sporcuların tercih ettiği, protein yönünden çok zengin olan yumurta, kasların gelişmesini destekliyor. Barındırdığı kolin sayesinde ise vücudun hayati fonksiyonlarını yerine getirebilmesine yardımcı oluyor.





BLOOM SHOP