YAZAN: BURCU ERBAŞ
FOTOĞRAF: HARPER’S BAZAAR

Boş zamanımızda yaptığımız, bizi en çok dinlendiren ve keyif veren aktivitelerin başında hala dizi ve film izlemek geliyor! Öte yandan iyi bir film ve dizi bulabilmek için verdiğimiz uğraş, bazen iş ve eğitim yaşamlarımızdan daha stres verici bir seviyeye ulaşabiliyor. Hatta güzel bir hikaye izleyebilmek için harcadığımız zaman filmin veya dizinin kendisinden uzun sürebiliyor. Eğer izlediğimizi beğenmemişsek de geçen tüm bu zamanı boşa gitti olarak görüyoruz! Böylesi hayal kırıklıklarını bir nebze olsun önleyebilmek için dijital platformların gizli saklı köşelerinde kalmış, eleştirmenlerden tam not alan yeni çıkan filmleri ve dizileri sizin için listeledik. Şimdiden iyi seyirler!


Yeni çıkan filmler

Şu sıralar sinemalarda hiçbir film ilginizi çekmiyor ve dijital platformlarda sürekli önünüze çıkan çerez filmler sizi kesmiyorsa aşağıdaki üç “ünlü ama bilinmeyen” filme şans verebilirsiniz!

All Quiet on the Western Front, Netflix

İlk bakışta en iyi film Oscar’ına aday gösterilmiş, en iyi orijinal müzik ile Oscar ödülü kazanmış All Quiet on the Western Front bir 1. Dünya Savaşı filmi olarak değerlendirilebilir. Erich Maria Remarque’ın 1927 senesinde kaleme aldığı romanın bir adaptasyonu olan bu filme basitçe bir savaş filmi demekse haksızlık olur. Ne kahramanlığın ne cesaretin ne de vatanperverliğin konu edildiği bu film tüm çıplaklığı, korkunçluğu ve vahşetiyle savaşın ne demek olduğunu gözler önüne seriyor. Romanın ilk çıktığı zaman da taşıdığı “anti-savaş” duruşunu daha okuldan yeni çıkmış genç erkeklerin çatışmaya yollandıklarında yaşadıkları dehşet aracılığıyla yeniden bize hatırlatan bu film tek bir mesaj taşıyor: Savaş yıkımdır. Edward Berger tarafından yönetilmiş Almanya yapımı bu filmi Netflix’te izleyebilirsiniz.


Decision to Leave, Mubi

En İyi Uluslararası Film alanında Oscar’a aday olmuş Güney Kore yapımı Decision to Leave bir suç, gizem ve aşk filmi. Şüpheli bir ölümden sonra olayı araştırmak için gelen dedektif Hae-joon ile şüpheliler listesinin başında gelen, ölen kişinin eşi Seo-rae arasındaki tansiyonu giderek yükselen ilişkiyi konu alan bu filmi Mubi’de izleyebilirsiniz. Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülünü kazanmış Park Chan-wook’un elinden çıkan bu film, en favori filmleri arasında The Handmaiden’ı sayan kişileri çok memnun edecek!


Guillermo del Toro’s Pinocchio, Netflix

Başarılı yönetmen Guillermo del Toro, Carlo Collodi’nin en kült çocuk kitapları arasından yer alan Pinokyo‘sunu Netflix için yeniden yorumluyor. Toro’nun geçmiş filmlerinde de sıklıkla yer verdiği, imzası haline dönüşmüş “karanlık ve mistik” ögeler hepimizin ezbere bildiği bu hikayeye yepyeni bir soluk getiriyor. Ahşap ustası Geppetto tarafından yontularak hayata gelen yaramaz kukla Pinokyo ve başlarına gelen maceralar her yaştan kişiye ilham olmaya devam ediyor. Yaratıcı stop motion animasyon çekimi sayesinde En İyi Animasyon Oscar’ı ödülünü de kazanmış olan bu filmi Netflix’te izleyebilirsiniz.


Yeni çıkan diziler

Succession, Ted Lasso, You ve nicesi gibi takip ettiğimiz birçok dizinin yeni sezonu gelmek üzereyken kendini yeni bir hikayeye kaptırmak isteyenler veya “uzun soluklu değil mini-dizi olsun” diyenler, aşağıdaki yeni çıkan ve “çok bilinmeyen” dizilere mutlaka göz atsın!

Daisy Jones & The Six, Prime Video

Şarkıları kadar çalkantılı aşk hayatları ile ünlenmiş müzik grubu Fleetwood Mac’ten ilham alan mini dizi Daisy Jones & The Six Jenkins Reid’in çıktığı zaman en çok okunanlar listesine yerleşmiş aynı isimli romanından uyarlanıyor. 70’li yıllarda çıkardıkları bir albüm ile ülke çapında üne kavuşan müzik grubu, şöhretin ve yeni eriştikleri zenginliğin içerisinde çatışmalar yaşamaya başlıyor. Rock’n Roll müziğin arka fonda çaldığı ve 70’lerin modasının yeniden canlandığı dizi, aşk üçgenlerine, zorlu arkadaşlık ilişkilerine, ego çatışmalarına ev sahipliği yapıyor. Kadrosunda birçok ünlü ismi bulunduran ve güçlü kadın karakteriyle beğeni toplayan bu diziyi Prime Video’dan izleyebilirsiniz.


The Lying Life of Adults, Netflix

Ünlü İtalyan yazar Elena Ferrante‘nin 2019 yılında çıkardığı aynı isimli romanından uyarlanmış The Lying Life of Adults 1990’da Napoli’de geçiyor. Sosyo-ekonomik açıdan rahat bir ailenin kendini dışlanmış ve sevilmeyen gibi hisseden kızları Giovanna’nın ailenin bir diğer dışlanmış üyesi olan teyzesi Vittoria’yı araması ile başlayan hikaye bir sınıf eleştirisine dönüşüyor. Kendini bulmaya çalışan bir genç kızın gözünden aile, okul, sınıf kavramları teker teker sorgulanmaya ve yeni formlara evrilmeye başlıyor. Ferrante’nin önemli konuları naif ve keyifli bir dille ele aldığı hikayelerini seviyorsanız, Netflix’te bulabileceğiniz bu diziyi sakın kaçırmayın!


Poker Face

Netflix’te Russian Doll dizisini izleyip etkisinden hala çıkamadıysanız benzer bir enerjiyi Poker Face dizisinde de bulabilirsiniz! Her iki dizinin de başrolünü oynayan Natasha Lyonne bu kez insanların yüzüne baktıklarında yalan söyleyip söylemediklerini anlayabilen bir gazino garsonu Charlie’yi canlandırıyor. Bu yetisini gizemli olayları çözmek için değerlendirebileceğini fark eden Charlie bir özel dedektife dönüşüyor. Her bölümünde birbirinden zeki, karmaşık ve eğlenceli cinayet gizemleri işleyen dizi aynı zamanda birçok ünlü ismi konuk oyuncu olarak ağırlıyor. Henüz bir dijital platformda yer almayan bu dizinin bazı bölümleri yakın geçmişin en sevilen dedektif filmleri Knives Out ve Glass Onion‘ın yönetmenlerinin elinden çıkma!
Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP