Daha önce hiç birimizin deneyimlemediği bir astrolojik gelişme 23 Mart itibariyle gerçekleşti. 225 yıl sonra Plüton Kova burcuna geçiş yaptı. Hayatta bir kere deneyimlenebilen bu büyük değişim dünyamızın çokça ihtiyaç duyduğu eşitlik, kapsayıcılık, yenilik ve bilimsel gelişmeleri bize getirebilir. Kişisel düzeyde de birçoğumuz radikal değişimler ve yeniden doğumlar yaşayayabilir. Plüton’un toprak burcu Oğlak’tan çıkıp hava burcu Kova’ya geçişi bizi kolektif ve bireysel düzeyde nasıl etkiliyor, araştırdık!


Plüton gezegeni neyi simgeliyor?

Astrolojide Plüton değişimin, yeniden doğmanın, metamorfozun gezegenidir. Odağına gücü ve gücün nasıl kullanıldığını alan bu gezegen, var olan düzeni yıkmayı ve yerine yenisi kurmayı sever. Etki alanı diğer “kişisel” gezegenlere oranla çok daha büyük olan Plüton bizi kolektif ve jenerasyonel seviyede etkiler. Sonuçları da diğer gezegenlere oranla çok daha uzun soluklu ve kalıcıdır.

Plüton Kova burcuna geçişi nasıl bir etki getirecek?

2008 yılından bu seneye dek – yaklaşık 15 yıldır – Plüton Oğlak burcunda yer alıyordu. Mantıklı oluşu, hırslılığı, hayatın maddi yönü ile ilgilenişi ve gelenekselciliği ile bilinen Oğlak burcunda Plüton’da etkisini bu şekilde gösteriyordu. Son 15 sene içinde yaşanan olaylar; ekonomik kalkınmalar, finansal krizler, kurumsal yapıların güçlenmesi, sağcı eğilimlerin artması, gelenek ve göreneklerin değer kazanması da Oğlak burcunun özelliklerini vurgulayan Plüton’ın etkisinde yaşanıyordu. Şimdi ise Plüton, Oğlak burcunun tam tersi ilkelere sahip bir burca; Kova’ya geçiş yaptı.

23 Mart itibariyle eşitliği, birlikteliği ve doğru bilgiyi simgeleyen Kova burcuna geçen Plüton ilk 11 Haziran 2024’e kadar daha sonra 1 Eylül 2024 ile 19 Kasım 2024 arasında bu yeni yerinde kalacak. Güneşin etrafındaki yavaş dönüşü ile Oğlak burcunun yerini alması biraz zaman ve gel-git isteyecek olan bu geçiş, 2024’ten sonra 20 sene boyunca sabit kalacak şekilde hayatımızı etkileyecek. Peki Plüton Kova burcunda nasıl bir değişim getirecek?

En son 225 yıl önce; Fransız Devrimi, Amerikan Devrimi, Haiti Devrimi ve Sanayi Devrimi’nin ilk filizlerinin yaşandığı 18. yüzyılda Kova burcunda yer alan Plüton bu kez de kendini bilimsel buluşlarla, teknolojik ilerlemelerle, dünya dışı yaşamla ilgili keşiflerle, kolektiflerin baskıcı güçlere karşı başkaldırmasıyla ve kurulu düzenlerin bozulmasıyla gösterecek.

Yapay zekanın güçleneceği, bilginin daha demokratik hale geleceği, baskıcı rejimlerin halk tarafından devrileceği bu dönem Oğlak Plüton’unun etkilerini dengeleyici nitelikte olacak. Kişisel düzeyde de hepimiz daha büyük bir bağımsızlıktan, özgürlükten, içsel keşiften ve perspektifimizin genişlemesinden faydalanacağız.

Plüton’un Kova burcuna geçişinden burçlar nasıl etkilenecek?

Plüton’un Kova burcuna geçişinin sizi bireysel düzeyde nasıl etkileyeceğini öğrenmek için hem Güneş hem de Yükselen burcunuzu okuyun!

Koç ve Yükselen Koç 

Plüton’u arkadaşları simgeleyen 11. evinde ağırlayan Koç burçları için bu dönem sosyal çevrelerinde büyük değişimler getirebilir. Yeni kişiler ile tanışabilir, kendilerini farklı sosyal ortamlarda bulabilirler. Arkadaşlar kadar hayaller ve hedefleri de simgeleyen 11. ev, Plüton’un etkisinde geleceğe dair planlarında radikal biçimde değişmesine neden olabilir. Hedef ve hayallerin değişiyor olması ilk bakışta korkutucu gibi gelse de açık kalplilik ve esnek bir bakış açısına sahip olmak çok daha iyi fırsatların kendini göstermesini sağlayabilir.

Boğa ve Yükselen Boğa

Plüton’u kariyer ve itibarı temsil eden 10. evinde ağırlayan Boğa burçları profesyonel yaşamlarında değişimler yaşayabilir. Farklı kariyerler izlemek, sektör değiştirmek, yeni eğitimler almak bu dönemde mümkün olabilir. İş yerinde alt-üst ilişkisinden gerilimler yaşanabilir. Uzun zamandır kariyerlerinde hak ettikleri ilgiyi alamayan Boğa burçları bu yıl üzerlerine spot ışığını çekerek daha prestijli bir yere erişebilirler.

İkizler ve Yükselen İkizler

Plüton’u inançları ve yüksek öğrenimi simgeleyen 9. evinde ağırlayan İkizler burçları dünyayı algılama biçimlerinde değişimler hissedebilir. İnançlar, hayat amaçları farklı bir yöne evrilebilir; yeniden okula dönmek, bambaşka yaşamlar sürmek, geçmişte kaldığını sandıkları istek ve hayallerini gerçekleştirmek istediklerini fark edebilirler. Hayata bakış açılarını değiştirecek kişilerle tanışabilir, farklı sosyal çevrelere girebilir, yeni bilgiler öğrenebilirler.

Yengeç ve Yükselen Yengeç

Plüton’u işbirliği, ortak para ve kaynaklar ve bilinçaltını simgeleyen 8. evinde ağırlayan Yengeç burçlarının içinde dünyayı daha derinden algılama isteği oluşabilir. İkili ilişkilerinde bilinçaltlarının etkilerini görmeye başlayabilir; kendilerini insan doğasını anlamaya çalışırken bulabilirler. Finansal durumları, işbirlikleri, başkaları ile ortak mal ve mülkleri konusunda daha dikkatli olmaları gereken bu dönemde ölüm ve cinsellik konularında da bakış açılarını değiştirmeye zorlayan olaylar yaşayabilirler.

Aslan ve Yükselen Aslan

Plüton’u ikili ilişkiler, partnerlik ve evliiği temsil eden 7. evlerinde ağırlayan Aslan burçları bu alanlarda büyük kararlar almak durumunda kalabilirler. Bir şeyi istediklerini düşünürken aslında başka bir şeyi istediklerini fark edebilir, ya bir son ya da büyük bir değişim talep edebilirler. Hayatlarına ne tarzda insanları çektiklerini ve ilişki içerisinde nasıl davranışlar gösterdiklerini inceleme şansı bulabilirler.

Başak ve Yükselen Başak

Plüton’u sağlığı, rutini ve işi simgeleyen 6. evlerinde ağırlayan Başak burçları sağlıklarını ilgilendiren durumlar yaşayabilir. Daha iyi bir versiyonlarına ulaşmak için gündelik yaşamlarında, beslenmelerinde, egzersiz rutinlerinde değişimlere gidebilirler. Günlerini nasıl geçirdiklerine karşı da daha büyük bir farkındalığa erişebilir; öteledikleri kararları ve yapmaları gereken değişimleri yavaş yavaş hayata geçirmeye başlayabilirler.

Terazi ve Yükselen Terazi 

Plüton’un yaratıcılık, hobiler ve çocuklarla alakalı olan 5. evinde ağırlayan Terazi burçları için 3 aylık bir kişisel dönüşüm tetiklenebilir. Eskiden eğlenmek için yaptıkları bazı şeylerin artık neşe getirmediğini fark edip yeni hobiler, insanlar ve deneyimler arayabilirler. Yaratıcı ve zevkli etkinliklerle yeni ifade biçimleri keşfedebilirler. İlişkilerinde de kendilerini daha özgün bir şekilde ifade etmeyi öğrenebilirler. Çocukları varsa onlar da bu dönemde büyük dönüşümler yaşayabilir.

Akrep ve Yükselen Akrep

Ev, aile ve kökleri simgeleyen 4. eve giriş yapan Plüton, Akrep burçları için derin bir içsel dönüşüm tetiklenebilir. Ev veya aile durumunda büyük bir değişiklikle karşı karşıya kalabilir; taşınmaya veya renovasyonlara gidebilirler. Kendileri veya ailelerinden biri büyük bir üzüntüyle uğraşırken, zorlayıcı aile geçmişi yeniden gündeme gelebilir. İçlerine çekilip çocukluk anıları ve aile dinamikleri üzerine düşünebilirler. Duygusal ve hatta fiziksel olarak güvensiz hissedebilirler.

Yay ve Yükselen Yay

Plüton’u iletişim, komşular ve kardeşler ile alakalı olan 3.evinde ağırlayacak olan Yay burçları yoğun bir çalışma ve öğrenme dönemine girebilir. Diğer insanları dinleme ve kendilerini ifade etme şekilleri değişebilir, kelimelerin gerçekten sahip olabileceği gücü görebilirler. Kardeşi olanlar Yay burçları, onların büyük bir yaşam değişikliği yaşadıklarını görebilir. Bu değişiklik olumlu ya da olumsuz, büyük ya da küçük olsun, onların yanında olmanızı gerektirebilir.

Oğlak ve Yükselen Oğlak

Kişisel maddiyat, gelirler ve özsaygı ile ilgili 2. eve giriş yapan Plüton Oğlak burçları için mali durum üzerinde ciddileşme zamanını getirebilir. Para, tasarruf ve harcama konularının vurgulanacağı bu dönemde daha net ve emin kararlar almak gerekebilir. Kaynakları en üst düzeye çıkarmak ve istikrarlı bir gelir elde etmeye odaklanabilirler. Sahiplenme ve değişime karşı direnme isteklerine karşı dikkatli olmaları gerekebilir.

Kova ve Yükselen Kova

Plüton’un 1. evlerinden geçmesiyle Kova burçları için çok büyük bir büyüme dönemi yaşanabilir. Bu süreçte hem kendileri hem sınırları hem de potansiyelleri hakkında çok şey öğrenebilirler. Kişisel güçlerini geri kazanmak için yalnızca kendi eylemlerine odaklanabilirler. Bu dönemde karakterlerini derinden rahatsız eden duygularla yüzleşmek zorunda kalabilirler. Kimliklerini ve imajlarını sorgulamaya başlayabilirler. Doğru değerlendirilirse, bu güçlü metamorfoz dönemini 1. evlerinde yaşamak bu jenerasyonun Kova burçları için büyük bir ayrıcalık olabilir.

Balık ve Yükselen Balık 

Plüton’un bilinçaltı, rüyalar ve “gizli düşmanlar” ile ilgili 12. evlerinden ağırlayan Balık burçları için derinlemesine şifa veren üç aylık bir ruhsal dönüşüm tetiklenebilir. Bu sözde gizli düşmanlar genellikle kendi olumsuz eğilimlerimiz, saplantılarımız ve kendimize zarar verici düşünme ve davranma biçimlerimizdir. Plüton’un 12. evdeki yolculuğunun bir noktasında belki de uzun süredir gömülü duran bir acı ortaya çıkabilir. Bu zorlu süreç geçmişi geçmişte bırakmayı öğrenebilmeyi, spritüel bağları kuvvetlendirebilmeyi ve iç gücü yükseltmeyi de beraberinde getirebilir.

BLOOM SHOP