YAZAN: RANA MENGÜ

Çam ormanlarının içinde bir yürüyüş, kanoyla gezilebilen bir sahil, gün batımında çıkılan manzara tepesi eşliğinde birer kadeh şarap, açık hava sineması ve çok daha fazlası kulağa hoş geliyorsa hepsini bulabileceğiniz bir adres var: 5 yıldızlı otellerin aksine samimi ve doğal glamping anlayışını benimseyen bambaşka bir otel olan Club Amazon. Yıllar önce gittiğimde kendimi bu dünyadan kopmuş hissettiren o deneyim: Tavanı cam bir karavanda konaklama, gece yapılan yıldız piknikleri… Bahsetmeye çekindiğim ama içten içe konunun oraya gelmesini beklediğim tatil sohbetlerimin baş kahramanı olan Bördübet’teki Club Amazon, yolu denizden geçen, rotası huzur olan herkesle aramızda sır olsun.


Bördübet ismi nereden geliyor?

Marmaris-Datça arasındaki Bördübet, rivayete göre ismini bölgeye gelen yabancılardan alıyor. Savaş zamanında İngiliz askerlerinin bu koyda konaklaması ve sayısız kuş türüne tanıklık etmesi sonucu “kuş yatağı” anlamına gelen “birds bed” deyimiyle başlayan isim yolculuğu zamanla kulaktan kulağa yerel halkın diline Bördübet olarak geçmiş.

Nasıl giderim?

Marmaris’e 28,4 kilometre, Dalaman Havaalanı’na ise 71 kilometre mesafede. Bu noktalardan sonra ise özel araç veya Marmaris terminalinden kalkan Değirmenyanı köyü minibüsleri kolay bir ulaşım sağlıyor. Denizden tekne veya bot ile gelenler içinse her zaman ulaşım imkanı sağlıyor Bördübet. Gitmişken bölgeye özel yetişen kabuklu Rodos inciri yemeden dönmeyin derim!

Neden glamping?

Glamping, beş yıldızlı otel deneyiminden başka bir şey arayan Avrupalı gezginlerin ortaya çıkardığı farklı bir tatil felsefesi. İngilizce Glamorous ve camping kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Dilimize uyarlandığında lüks kamping ya da butik kamping olarak da adlandırılabiliyor. Böylece kamp deneyimini yaşamak isteyenler, konfordan fedakarlık etmek zorunda kalmadan doğa içinde tatil yapma fırsatı bulmuş oluyor.  

Club Amazon’a gitmek için 8 neden: 

Yüzlerce kişinin birbirinin üzerinden atlaya zıplaya yürüdüğü, plajlarda simitçilerin, süt mısırcıların bağırarak iletişim kurduğu, “süreli şezlong” plajlarının aksine sabahın köründe pek çekilmiyor olsa da horoz ötüşü ile uyanmak, çamlar altında kitap okumak, kano yapmak, hayvanlarla bağ kurmak ve cep telefonunuza kısa bir süre veda etmek istiyorsanız aradığınız yer pek de uzakta olmayabilir.

Club Amazon, Antik Karya orman yollarının içinde “alıp başımı gidesim var”cıların yürüyüş parkuru, “yazın yüzmek dışında başka bir şeyler yapmak istiyorum”cularınsa bisiklet yolu aynı zamanda. Yürüyerek keşfedeceğiniz birbirinden güzel komşuları da var üstelik. İşte kuşlara bir şans vermek isteyenlerin gizli kalmış köşesi Bördübet’e gittiğimde nelerle karşılaşacağım diye soranlar için 8 neden:

1. Derin sularda kürek çekmek

Gücük Günlük koyu, tesisin önünde denize bağlanan bir dere. Club Amazon’un kanolarından en beğendiğiniz renge binip sahile kadar kürek çekmek her sabah güne enerjik başlamanızı sağlayacak. 10-15 dakikalık kürek mesafelerindeki çevre koylarda yüzmek ise kaşifleri mutlu edebilir. 

2. Anne yemeklerinden ayrı düşmemek

39 yıldır değişmeyen aynı lezzette ev yemekleri Club Amazon’da! Her akşam bir sonraki günün menüsü hazırlanıyor. Servis saatinde sırada geçen sohbetler, paylaşılan sofralar, yapılan planlar… Aman dikkat, yemeklerin lezzeti her öğün iki tabak yemeğe alıştırabilir. 

3. Ormanın ortasında bir havuz

Yeşilin ve mavinin her tonunun arasında, ayağınızın altındaki metrelerce derinlik ile Gökova Körfezi’nde yüzmek yıllar boyunca dönüp dönüp anlatacağınız bir deneyim. Yine de “Tatlı suyun yeri başka, bir daha ne zaman orman içinde havuza gireceğim?” diyenler için karavanların ortasında ziyaretçileri bir sürpriz bekliyor. 

4. Cam tavanlı karavanlar

Tavanı cam, rengarenk karavanların sadece bir çeşiti olan Bonibon Odalar diğer ismiyle Glamper Car, 2018 yaz sezonundan beri Club Amazon’da. 11 metrekare genişliğinde olan bu karavan odalarda geceleri yıldızları izlemek ve ağaç dalları arasında günün ilk ışıklarıyla uyanmak sizde kendi karavanınıza sahip olma isteği yaratabilir. Henüz erken diyen için ise karavanda banyo içinde bile yıldızları izlemek varken pek de gerek olmayan televizyon, gece kuşlarına özel mini barlar ve her odanın önünde masa, sandalye, şezlong ve hatta hamak var. 

5. Yıldız pikniği

Sabah kanoyla gittiğiniz sahile bu sefer kocaman bir arabayla götürülüyorsunuz. Arkası açık bir kamyonun bagajına oturmuş, yüzünüze vuran serin yaz kokuları içinde bir yolculuk… Bu deneyimi bir de meteor yağmuru zamanına denk getirirseniz demeyin keyfinize! Işık kirliliğinin olmadığı “The End” tepesi olarak adlandırılan noktada elinize tutuşturulan birer kadeh şarap, üstünüze örtülen yumuşacık battaniyeler ve arkada çalan klasik müzik… Gece denize girmeyi seviyorsanız bir de yüzerken Samanyolu’nu denizden izlemeyi deneyin. 

6. Dağın tepesinde bir gün batımı

Club Amazon’a araçla yaklaşık 20 dakika mesafedeki hiçbir zaman yedincisini göremediğiniz ama adına 7 adalar denen Gökova’nın en güzel tekne barınma noktalarından birinde günün son ışıklarını seyrediyorsunuz. Tüm havzanın ayaklarınızın altında olduğu noktada arkadan gelen müzik ve müthiş manzara “insan daha başka ne ister ki?” diye düşündürüyor.

7. Bisiklet zamanı

En keyifli aktivitelerden bir tanesi de karadan Gökova keşfi. Körfezin saklı kalmış koylarına karadan bisikletle ulaşmak, farklı zorluklardaki etapların sonunda ister denize girip serinlemek ister denk gelinen her bir koya tepeden kuş bakışı bakmak bu yolun size sunduğu hediyelerden. 

8. Biz gideriz ormana hey ormana!

Club Amazon’un horozu Elvis sizi erken uyandırmaktan çekinmiyor! Bu sesi bir fırsat bilip sabah yürüyüşlerine çıkabilirsiniz. Çam ormanları arasında kısa yürüyüşler yapabilirsiniz. Dikkat edin içinize çektiğiniz temiz hava başınızı döndürebilir! Yürüyüş sonrası üzüm bağları altında yapacağınız sabah kahvaltısı ise güne şahane bir başlangıç olacak.

BLOOM SHOP