Yoga, pilates, fonksiyonel antrenmanlar, meditasyon ve daha pek çok aktivitede kullandığımız yoga matlarımız her kullanımda yağ, kir, ter ve toz gibi istenmeyen maddelere maruz kalıyor. Spor esnasında kullanılan havlular veya antrenman sonrası yüzeysel olarak yapılan yoga matı temizliği hijyeni için yeterli olmuyor. Amerika’da yapılan bir araştırmada, lokal bir yoga stüdyosundaki matların üzerinde ortalama 3 milyon bakteri yaşadığı tespit edilmiştir.

En az spor taytlarımızı temizlediğimiz özenle temizlememiz gereken yoga matlarımız için tercih edilebilecek uygulamalar ve temizleyiciler konusunda neler biliyoruz? İşte yoga matı temizliği için önerilerimiz!

İlginiz çekebilir: En Çok Tercih Edilen 7 Youtube Spor Kanalı

Haftada bir mutlaka temizleyin

Yoga matınızı düzenli olarak kullanıyorsanız, çok terliyorsanız ve dış mekanları tercih ediyorsanız her gün silmeniz yeterli olmayabilir. Bu şartlarda uzmanlar en az haftada bir defa detaylı bir temizlik yapmanızı öneriyor.

Doğal bir solüsyon tercih edin

Yoga matı temizliğinde su bazlı ve organik bir solüsyon kullanmak oldukça önemli. Hazırlayacağınız yarı yarıya sirke ve su karışımı ya da su ve birkaç damla çay ağacı yağı spor matı temizliğinde kullanabileceğiniz doğal bir yöntem. Temizleme solüsyonlarınıza çay ağacı yağı, lavanta yağı, kekik yağı veya benzer esansları hem temizleme hem de hoş bir koku için ekleyebilirsiniz.

Su ve sabun kullanımına dikkat

Su ve sabun kullanmayı tercih ediyorsanız her iki malzemeyi minimal düzeyde kullandığınızdan emin olun. Bol malzeme kullanımı yoga matınızın içine sabunlu su hapsolmasına neden olabilir.

Makine kullanımı

Yoga matınızın hangi malzemeden yapıldığını biliyorsanız ona uygun olabilecek temizlik yöntemlerini araştırmanızda fayda var. Çamaşır makinasında yıkanabilen malzemeden yapılmış bir mata sahipseniz ayda bir sabun ve deterjan eklemeden yıkayıp orta sıcaklıkta kurutabilirsiniz.

Güneş ışığına dikkat

Spor matlarını güneş ışığına maruz bırakmak kulağa iyi bir fikir gibi gelse de durum tam tersi! Güneş ışığına maruz kalan spor matları kuruyup dökülme yapabilir.

İlginizi çekebilir: Çay Ağacı Yağı İle Evinizde Doğal TemizlikSıla Bakır

1993 yılında doğan Sıla, lisans eğitimini 2017 yılında Bilkent Üniversitesi İletişim Tasarım Bölümü’nde tamamladı. Lisansüstü eğitimine devam etmeye karar vererek Politecnico di Milano’da Stratejik Tasarım Master’ı yapmaya başladı. Sağlıklı ve dengeli hayat tarzı konusundaki merakı sonucunda bol bol araştırma yapmakta, karşısında çıkan yeni fikirleri denemekten ve bunları paylaşmaktan büyük keyif...BLOOM SHOP