“Pilates mi yoga mı?” sorusuyla çok sık karşılaşıyorum. Buna cevabım ise “İkisi birden!”. İlk yoga dersim 2000 yılındaydı, yalnızca “Om” demenin bile verdiği etkiden büyülenmiştim. O gün ders bitiminde, bunun hayatımın bir parçası olmasına karar vermiştim. Yıllar sonra, 2010 yılında ilk pilates dersime girdiğimde fiziksel egzersizler ile vücudu güçlendirmenin anatomik inceliklerini görüp bundan çok etkilendim.

Bu alanların her ikisi de hem ilgimi hem de sevgimi kazandı. Bu sebeple ikisinin de tarihini, tekniklerini ve ortaya çıkış sebeplerini araştırıp öğrenmeye karar verdim. Böylece pilates ve yoga eğitmeni olmak için eğitimlerimi tamamladım. Vücut, zihin ve ruh için huzur…

Yoga ve pilates birbirlerinin mükemmel tamamlayıcıları; birbirleriyle olan destekleyici bağları göz ardı edilemez.

Pilatesin insan anatomisi üzerindeki etkisi çığır açan nitelikte, öte yandan yoganın büyülü dokunuşu insanı fiziksel dünyanın ötesindeki bir huzura ve feraha taşıyor. Bu ikisi birleştiğinde ise, sürekli kendini geliştiren ve ilerleyen güçlü bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Bu yolculuk, vücut, zihin ve ruhu aynı anda iyileştirmenin anahtarını sunuyor size. 

Pilates sistemi 20. yüzyılın başlarında Joseph Pilates tarafından yaratıldı. Duruş üzerine yoğunlaşan pilates, derinlerdeki kasları çalıştırıyor, core bölgesindeki kasları güçlendiriyor, vücudun duruşunu düzelterek iyileştirirken vücut koordinasyonunu da geliştiriyor.

Yoga, çok eskilere uzanan bir felsefeye dayanıyor. Zihni ve vücudu birleştiren, kas tonusunu geliştiren, esnekliği arttıran, nefes almayı iyileştiren ve sakinlik hissine ulaşmayı sağlayan; yani tepeden tırnağa “iyi olmayı” sağlayan bir sistem. Yoga, fiziksel sınırların ilerisine geçen bir yaşam tarzı felsefesi… Bu felsefe zihinden bedene, bedenden de ruha aktarılarak bütünlüğü sağlıyor.

Yoga ve pilates daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam tarzına sahip olmak için yaratıldılar ve bunun yanı sıra sağlığa birçok faydaları bulunuyor. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Tüm vücudu germe, güçlendirme ve sıkılaştırma
  • Postürü yani duruşu iyileştirme ve omurgayı uzatma
  • Dengeyi ve vücudun koordinasyonunu geliştirme
  • Kişisel farkındalık yaratma ve beden ile zihin uyumunu sağlama
  • İyi ve doğru nefes almayı öğretme
  • Dayanıklılığı arttırma
  • Kan dolaşımını hızlandırma ve zihni rahatlatma

Bu bağın bir parçası olduğum için gerçekten minnettarım.

“Formda olmak mutlu olmanın ilk adımıdır.” Joseph Pilates

“Vücudunuz, size daha yüce bir şeyin parçası olduğunuzu hatırlatır.” B.K.S. IyengarSelin Persentili Aral

Selin Persentili Aral, hem iş dünyasında hem de bireysel bir fark yaratabilme tutkusu ile pozitif değişimin çok yönlü bir savunucusudur. Virginia Üniversitesi'nden mezundur ve küresel marka danışmanı olarak yirmi yılı aşkın deneyime sahiptir. Şu anda Londra'da yaşayan Selin, New York, İstanbul, Abu Dabi ve Dubai gibi şehirlerde de çalışarak...BLOOM SHOP