Meditasyonla özdeşleşmiş olan el mudraları, günlük hayatınızda da kolaylıkla yer verebileceğiniz hareketlerden oluşuyor. Daha önce “el mudrası” diye bir terim duymadıysanız endişelenmeyin, mudralar oldukça basit bir mantığa dayanıyor.

El mudraları, sıklıkla meditasyon sırasında kullanılan “zihni iyileştirmeye teşvik” için yapılan el hareketlerine deniyor.

Odağınızı kendi benliğinize yönlendirerek kalbinizdeki şefkat, iyilik, yaratıcılık ve mutluluğu yeniden keşfetmenize ön ayak olan el mudraları, aynı zamanda faydaları sebebiyle meditasyon dışında bile kullanmak isteyebileceğiniz hareketler bütününü kapsıyor.

Her parmağın farklı bir elementi simgelediğini açıklayan Los Angeles merkezli Unplug Meditation merkezi eğitmeni Megan Monahan, elimizde farkında olmasak bile tüm evrenin gücünü tuttuğumuzu belirtiyor.

Peki her parmak neyi sembolize ediyor?

Baş parmak uzay boşluğunu (space), işaret parmağı havayı, orta parmak ateşi, yüzük parmağı suyu ve son olarak serçe parmak da toprağı simgeliyor. Bu sebeple, parmaklarınızı çeşitli pozisyonlara getirerek oluşturacağınız farklı el mudraları, değişik enerji türlerini açığa çıkarmanızı sağlıyor.

İster her gün meditasyon yapıyor olun ister meditasyon yapmaya yeni başlamış olun kendinizi bir seviye ileri taşımak için aşağıdaki 9 el mudrasını rutininize dahil etmeyi deneyin.

Varada Mudrası

Anlamı: Dileklerin gerçekleşmesi

Faydaları: Varada mudrası; cömert, şefkatli ve verici olmayı ve aynı zamanda çözümün bir parçası olmayı teşvik ediyor. Ne zaman etrafa pozitif enerji yaymak isterseniz bu mudra yardımınıza koşacaktır.

Yapılışı: Sol elinizi avcunuz yukarı gelecek şekilde sol dizinizin üzerine yerleştirin. Parmaklarınız gergin ve açık olsun. İsterseniz sağ elinizle bu sırada başka bir mudra yapabilir ya da kucağınızda avcunuz yukarı gelecek şekilde tutabilirsiniz.

Samadhi Mudrası

Anlamı: Yoğun konsantrasyon

Faydaları: Samadhi mudrası; Buddha’nın yaptığını sıklıkla gördüğümüz bir pozisyon. Bu mudra derin bir konsantrasyonu ve dikkati toparlamayı sağlıyor. Kafanız karışık olduğunda ve odaklanma sorunları yaşadığınızda bu mudrayı kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Yapılışı: İki elinizi de avuçlarınız yukarı gelecek şekilde kucağınızda tutun. Daha sonra sağ elinizi sol elinizin üzerine koyun. Bunu yaparken de iki elinizin baş parmakları hafifçe birbirine değsin.

Karana Mudrası

Anlamı: Kötülükleri uzak tutmak

Faydaları: Olumsuz düşüncelerin aklınızı bulandırdığını düşünüyorsanız ve bu negatifliği bir türlü üzerinizden atamıyorsanız bu mudra sizin için mutluluğa açılan kapı olacaktır. Meditasyon eğitmeni Sah D’Simone, bu mudrayı yaptıktan neredeye hemen sonra bir değişim yaşadığını ve zihninin daha sakin, berrak ve rahatlamış hale geldiğini belirtiyor.

Yapılışı: Sağ elinizin orta ve yüzük parmağına baş parmağınızla dokunun ve bu sırada işaret ve serçe parmağınız düz ve açık kalsın. Daha sonra elinizin şeklini bozmadan, avucunuz dışarı bakacak şekilde elinizi kalbinizin üzerine koyun. Bu sırada sol eliniz kucağınızda avuç içi yukarı bakacak şekilde kalabilir.

Jnana Mudrası

Anlamı: Bilgelik

Faydaları: Eğer katılmanız gereken bir toplantı, bir sunum veya bunun gibi bilgilerinize güvenmeniz gereken bir durum varsa bu mudraya başvurun. “Bu mudra aynı zamanda bilgeliğin kendi içinizde yattığını ve keşfedilmeyi beklediğini hatırlatan bir yol.” şeklinde açıklamalar yapıyor D’Simone.

Yapılışı: İşaret parmağınızı baş parmağınızın elle birleştiği dip kısmına değdirin ve böylece halka şekli elde edin. İki elinizle de aynı pozisyonu aldıktan sonra kalan parmaklarınızı olabildiğince açık ve düz tutun. Ellerinizi ister avuç yukarı ister aşağı bakacak şekilde dizlerinizin üzerine yerleştirin.

Varuna Mudrası

Anlamı: Vücudunuzdaki suyu dengelemek

Faydaları: “Bu mudra kabızlık ve hazımsızlık gibi durumlar için oldukça faydalı” diyen D’Simone, “Tabii ki probiyotik almayı da ihmal etmemek, bol bol su içmek ve sağlıklı beslenmek de çok önemli.” diye de ekliyor.

Yapılışı: Serçe parmağınızı baş parmağınıza dokundurarak kalan parmaklarınızı açık tutun. Her iki elinizle de bu pozisyonu alın ve ellerinizi avuç yukarı gelecek şekilde dizlerinize koyun.

Gyan Mudrası

Anlamı: Farkındalığı arttırmak

Faydaları: Odaklanmanızı ve kişisel farkındalığınızı arttıran bu hareket bilinen mudralar içinde en çok bilineni diyebiliriz.

Yapılışı: İşaret parmağınızı baş parmağınızın ucuna dokundurun ve kalan parmaklar açık pozisyonda dursun.

Prana Mudrası

Anlamı: Hayat enerjisi

Faydaları: Prana mudrası enerji yollarınızı açmaya yarıyor ve bu şekilde her şeyi yapacak gücü kendinizde bulmanızı sağlıyor. Sabah rutininize ekleyebileceğiniz bir yardımcı olmaya aday.

Yapılışı: Baş parmaklarınızı serçe ve yüzük parmaklarınıza değdirin.

Apana Mudrası

Anlamı: Toksinlerden kurtulmak

Faydaları: Apana mudrası alt karın bölgenizdeki enerjiyi kontrol etmeye ve enerjinin vücuttan çıkışını düzenlemeye yardımcı olur.

Yapılışı: Karana mudrası gibi, bu mudrada da baş parmaklarınızı orta ve yüzük parmaklarınıza değdirin. Farklı olarak bu sefer kalbiniz değil, dizlerinizin üzerine avcunuz yukarı bakacak şekilde ellerinizi yerleştirin.

Shuni Mudrası

Anlamı: Sezgileri güçlendirme

Faydaları: Atacağınız bir sonraki adımın ne olması gerektiğini bilemiyorsanız ve geleceğe dair planlarınızda netliğe ulaşmak istiyorsanız bu mudra tam size göre.

Yapılışı: Baş parmağınızın ucunu orta parmağınızın ucuna bastırın.

İlginizi çekebilir!

Kaynak: Chopra, Sense of Purpose, Yogapedia

BLOOM SHOP