Astrolojiye meraklı olan herkes gezegen retrolarının kötü şöhretinden haberdardır. Fakat bu durum tamamen hayata bakış açımızla ilgilidir. Çoğu zaman değişimi, farkındalığı, derin duyguları beraberinde getiren retroların ne anlama geldiklerini bilmek ve hazırlıklı olmak kozmik enerjinin hayatlarımız için çok daha faydalı bir hale gelmesini sağlayabilir. 27 Nisan günü Oğlak burcunda başlayacak ve 6 Ekim günü yine Oğlak’da sona erecek olan 7 aylık Pluto retrosu için de bu durum geçerli. Astrolojinin en değiştirici ve dönüştürücü enerjilerinden biri olan retroları doğru yönetmeniz için Pluto sezonunun etkilerini derinlemesine inceledik!


İlk öncelik kariyer 

Astrolojinin en güçlü ve yoğun gezegenlerinden biri olan Pluto, bastırdığımız duygu ve düşüncelerimizi, bilinçaltımızı, psikolojimizi kısaca en derinde var olan karakterimizi yönetir. Genel temalarından birisi değişim olan Pluto’nun kontrol ettiği alanlar göz korkutucu olabilir. Fakat Pluto’nun bu derin kozmik enerjisi önemli değişimlerin alınacağı zamanlarda oldukça gereklidir. Kişinin büyümesine, gelişmesine ve daha iyi bir versiyonuna dönüşmesinde yardımcı olur.  

27 Nisan’da Pluto’da yaşanan retro da tam bu nedenle bizleri, uzun zamandır üzerinde durduğumuz temelleri, yapıları, düzenleri sorgulamaya çağırıyor. Oğlak burcunda gerçekleşen 27 Nisan Pluto retrosu bizlere özellikle güç ve kontrol dengeleri üzerinde meydan okuyor. Kariyer ve statü ile simgeleşen Oğlak burcunun düzen ve başarı isteyen itici gücü Pluto retrosunun odağına profesyonel hayatı yerleştiriyor. Bu dönem herkesi daha kariyer odaklı olmaya iterken, profesyonel başarının önünde duran engellerden kurtulabilmeyi kolaylaştırıyor

Pluto retrosu ile güç ve kontrol konuları gündemde

Pluto retrosu aynı zamanda herkesi, kişisel ve toplumsal boyutlarda güç ve kontrol dengeleri üzerine derinlemesine düşünmeye çağırıyor. Hangi işlerin yolunda gitmediği konusunda netliğin artması bu dönemi, kötü duyguları ve düşünceleri serbest bırakmak ve daha iyiye doğru değişmek için ideal kılıyor.

Kontrol edici insanlardan uzaklaşabilmenin kolaylaşacağı bu zamanda kişisel olarak kontrol etmeye çalıştığımız durum ve kişileri de serbest bırakmamız gerekiyor. Güç dengeleri üzerine yoğunlaşan bu dönem enerjisini daha fazla güç edinmek için değil, hayatımızdan doğru eliminasyonları yapmamızı istiyor. Tekrara düşen tema ve aksiyonlarsa kontrolcü alışkanlıkları, bağımlılıkları, önyargıları güçlendiriyor hatta kalıcı hale getiriyor.

Kısaca Pluto retrosu; manipülatif her tür ilişkiye, davranışa son verilmesinin, yeme bozukluklarının üzerine gidilmesinin, kötü alışkanlıklardan uzaklaşılmasının daha elverişli ve faydalı olacağı bir dönem olarak karşımıza çıkıyor. 

Pluto retrosunun önemli tarihleri

17 Mayıs:

Güneşle pozitif bir açı yapacak olan Pluto’nun büyük ve dönüştürücü enerjisi bugünü yeni rollere adım atmak, yeni bir işe veya projeye başlamak için ideal kılıyor. 

5 Haziran:

Pluto, Mars ve Ay arasında yaşanacak olan T açısı bugünü gergin bir hale çeviriyor. Eğer sorumluluklarınızdan kaçmış, görevlerinizi tamamlamamışsanız Pluto retrosu bugün sizden bedelini ödemenizi istiyor. 

23 Haziran:

Venüs ile karşı karşıya gelen Pluto hayatınızda yolunda gitmeyen, size fayda sağlamayan ilişkileri sonlandırmaya çağırıyor. 

17 Temmuz:

Güneş ile karşı karşıya gelen Pluto sizden iyi fırsatları doğru bir şekilde değerlendirip değerlendirmediğinizi kontrol etmenizi istiyor. 

17 Eylül:

Geçmişi arkanızda bırakabileceğiniz, rahatlatıcı bir enerji Güneş’e üçgen duran Pluto ile beraber geliyor. 

Pluto retrosundan en çok hangi burçlar etkilenecek?

Akrep süper dolunayı ile başlayan, Oğlak burcunda gerçekleşecek olan Pluto retrosunu en az sarsıntı ile Akrep ve Oğlak burçları atlatıyor. Kozmik olaylar kendi burçlarında gerçekleştiği için etkisini güçlü bir şekilde hisseden Akrep ve Oğlaklar, hali hazırda sıkça derin değişimler ve duygular ile uğraştıkları için bu retro döneminde dengelerini muhafaza edebiliyor.

Aynı Akrep ve Oğlak gibi derin duygulara ve değişimlere alışkın olan Balık burcu ile sınanmayı seven Başak burcu da bu dönüştürücü sezona kolaylıkla uyum sağlıyor. 

Bununla beraber, İkizler ve Aslan burçlarının dengelerini kaybetmiş gibi hissetmeleri, Koç ve Boğa burçlarının da kendilerininin bir tür teste tabi tutulduklarını düşünmeleri bekleniyor. Yengeç, Terazi, Yay ve Oğlak burçlarına ise bu dönemden en çok etkilenen burçlar olarak tüm işlerini adım adım ilerletmeleri öneriliyor.

BLOOM SHOP