Gezegen retroları birçoğumuz için endişe verici dönemlerdir. Fakat retrolardan korkmak yerine, onlara karşı olan bakış açımızı değiştirebilir ve bu dönemleri verimli geçirebiliriz. İşte 30 Ocak Merkür retrosunu en verimli şekilde değerlendirebilmek için ihtiyacınız olan tüyolar!

Kötü şöhretli retrolar

Gezegenler belirli dönemlerde bizlere geri gidiyormuş gibi görünürler. Retro olarak adlandırılan bu dönemler, geri hareketine başlamış olan gezegenin temsil ettiği konularda yavaşlamamız ve dikkatli olmamız gereken dönemlerdir. Yani retro sürelerinde gezegenleri tanımak ve temsil ettiği konuları düşünmek, gözden geçirmek ve hatırlamak hayat kurtarıcı olabilir!

30 Ocak günü, 21 Şubat’a kadar devam edecek olan retro hareketine başlayan Merkür, bu süreçte bizlerden; iletişim, teknoloji, seyahat, planlama ve lojistik konularında dikkatli olmamızı istiyor.

Kova çağında Merkür retrosu

21 Aralık 2020’de başlayan Kova çağı retroların gidişatını ve etkilerini değiştiriyor. Dolayısıyla yılın ilk Merkür retrosu da su elementi etkilerini barındırıyor. Bu retro; bilincimizi, bilgiyi işleme şeklimizi ve gelecek vizyonumuzu yeniden yapılandırmamız için bize bir fırsat sunuyor. Yeni düşünce biçimlerini kabullenmek ve hareketlerimizi etkileyen kalıplardan kurtulmak gündemimizde yerini alıyor. Hayattan gerçekte ne istediğimizi bulmak, rüyalarımızın bize verdiği mesajları çözümlemek ve tabuları yıkmak için bu süreçte kendimize sormamız gereken 2 temel soru var:

Hangi gizli arzularım öne çıkıyor? Bunları nasıl canlandırabilirim?

30 Ocak Merkür retrosunu en verimli şekilde geçirmek için ne yapmamız gerekir?

Yaklaşık olarak 3 hafta sürecek olan Merkür retrosunu hayatın durduğu bir bekleyiş dönemi olarak geçirmemize gerek yok. Bu dönemi gelişmek ve yepyeni bir bakış açısı kazanmak için kullanabiliriz. İşte gelişiminiz konuda bize destek olabilecek ipuçları!

İnsanlarla olan iletişiminize dikkat edin

Kova burcunun etki alanlarından bir tanesi de kolektif kavramlar olduğu için, gruplarla etkileşim halindeyken yanlış anlaşılmalara açık olacağız. Bu süreçte, özellikle iş hayatımızda, herkesi dinlediğimize emin olmak ve farklı bakış açılarına şans vermek iletişimimizi olması gereken kanalda tutmamıza yardımcı olabilir. İşlerin yavaş akmasına veya küçük aksaklıklara kafayı takmadan, amacımızın sağlam adımlarla ilerlemek olduğunu hatırlamakta da fayda var.

Yüz yüze iletişime ağırlık verin

Teknik hataları ve iletişim aksaklıklarını da beraberinde getiren Merkür retrosu, iletişimimizi yazılı araçlarla değil, yüz yüze yapmamız gerektiğini tembihliyor. Sosyal mesafeyi korumak için FaceTime veya Zoom gibi uygulamalar güzel bir opsiyon olabilir. Ayrıca, iletişimimizde açık ve anlaşılır olmaya da özen göstermeliyiz.

Olağandışı düşünün

Merkür’ün Kova burcunda olacağı bu süreç, hayata karşı olan yaklaşımımızı ve bakış açımızı değiştirmemiz için bize ilham veriyor. Bu günlerde oluşabilecek aksaklıklarda, yaratıcı enerjimizi problem çözmek ve aksaklıkları çok hasar almadan geçirmek için kullanabiliriz. Markete giderken dönüşü kaçırınca küplere binmek yerine, yol üstündeki bir markete uğramak veya karşımıza çıkan bir restorandan paket almak güzel bir yaklaşım olabilir.

Peki dikkatli olmamız gereken konular neler?

Retro sürecini gelişimimize katkıda bulunacak şekilde geçirebilmek için yapacaklarımız kadar yapmayacaklarımız da önemli! İşte 3 haftalık periyot süresince kaçınmamız gereken başlıklar!

Gelecek konusunda endişe etmeyin

Merkür retrosu süresince, gelecek biraz sisli, belirsiz ve korkutucu görünebilir. Bu süreçte gelecek olanlar için endişelenmek yerine, geçmişimizin, geleceğimizi nasıl şekillendirdiğine odaklanabiliriz. Bu şekilde olduğumuz yer ile bağ kurabilir ve gelecek için daha iyi fikirler ve planlar bulabiliriz.

Kişisel dramalara kapılmayın

Merkür retroları, geçmiş konuları gün yüzüne çıkarması ve iletişim kopuklukları yaratması nedeniyle kişisel dramaların oluşmasına elverişli durumlar yaratabilir. Bu süreçte objektif bakış açımızı kaybetmemeye çalışmamız gerekir. İstenmeyen durumlar karşısında bir adım geri atıp, kolektif bir bakış açısı ile olayı baştan incelemek bize yardımcı olabilir.

Teknolojiye çok da güvenmeyin

Teknolojik aksaklıklarla karşılaşma olasılığımızın oldukça yüksek olduğu bugünlerde, teknolojik cihazlarımıza karşı her zamankinden daha dikkatli davranmalı ve yedeklemelerimizi aksatmamalıyız.

İlginizi çekebilir: Ocak 2021 Astroloji Yorumu

BLOOM SHOP