Keçiboynuzunun oldukça faydalı bir bitki olup Afrika’da terapi besini olarak adlandırıldığını biliyor muydunuz? Afrika’nın çeşitli bölgelerinde ve Akdeniz ülkelerinde yetiştirilen keçiboynuzu; sulu yemeklerde, çorbalarda veya sebzelerin yanında tercih edilir. Kurutulmuş şekilde veya toz haliyle tüketimi de oldukça yaygındır. Toz hali tatlılarda, smoothie’lerde ve ekmek hamurunda kullanılabilmektedir. Sağlıklı besin ürünleri arasında yerini alan keçiboynuzu faydaları nelerdir derledik!


Keçiboynuzu nedir?

Keçiboynuzu, günümüzde Hindistan’dan Avustralya’ya kadar dünyanın birçok yerinde yetişen keçiboynuzu ağaçlarından elde edilir. Baklagiller ailesinde bulunan keçiboynuzu, olgunlaştıkça rengi yeşilden kahverengiye dönüşen kabuklu formunun içerisinde baklalarını bulundurur. Keçiboynuzunun sağlıklı faydaları için kullanılmaya başlanması Antik Yunan’a uzanır.

Keçiboynuzu faydaları

Kullanımı yaklaşık 4.000 yıl öncesine Antik Yunan dönemlerine dayanan keçiboynuzunu neden daha sık tüketmeliyiz?

  • Antioksidan özelliklere sahiptir.
  • A, E, B-2, B-3 ve B-6 vitaminleri içerir.
  • Yağ ve şeker oranı düşüktür.
  • Kafein içermez.
  • Glüten içermez.
  • Tiramin içermez.
  • Sodyumu dengeler.
  • Kalsiyum, çinko ve protein bakımından zengindir.
  • Lifli bir gıdadır.
  • Potasyum ve magnezyum gibi birçok mineral içerir.

Kolestrolü düşürür ve kalp hastalıkları riskini azaltır

Keçiboynuzu içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde kötü kolesterolün düşmesine, iyi kolesterolün yükselmesine katkıda bulunur. Kötü kolesterolün kontrol altına alınabilmesi sayesinde kalp ve damar hastalıkları, yüksek kan basıncı, boğulmalar ve ataklar gibi sağlık sorunlarının önüne geçilmesine yardımcı olur.

Açlık hissini bastırarak kilo vermeyi kolaylaştırır

Postprandiyal girelin hormonunu aktifleştirerek kolay acıkma ve aç hissetme sinyallerinin azalmasına yardımcı olur. Bu sayede, kilo verme çabalarında aşırı yemek yeme isteğinin önüne geçer. Aynı zamanda, çok daha az şeker ve kalori içeriğiyle çikolatanın yerine geçerek tatlı ihtiyacınızı bastırmak için birebirdir. Kilo vermek isteyen ve çikolatadan kaçınanlar için sağlıklı bir tatlı seçeneğidir.

Sindirimi kolaylaştırır

Lifli yapısı sayesinde sindirim sisteminizi aktif hale getirir. Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine ve sindirim sisteminin doğru çalışmasına katkıda bulunur. Bağırsak enfeksiyonlarından korur. Şişkinliği önlemeye yardımcı olur.

Diyare sorununa iyi gelir

Sindirim sistemine olumlu etkileri sayesinde bağırsak sağlığını da ön planda tutar. Diyare problemi çeken hastalara keçiboynuzu tavsiye edilmektedir. Lifli yapısı ve sıvı takviyesi özellikleri sayesinde, düzenli keçiboynuzu tozu kullanımının uzun süreli diyare hastalıklarına iyi geldiği tespit edilmiştir.

Keçiboynuzu özü faydaları

Keçiboynuzu özü keçiboynuzunun tohumlarının özünün çıkarılmasıyla elde edilir. Keçiboynuzu özünün sahip olduğu aroma tatlılarda, çikolatalarda, yoğurtlarda kullanılabildiği gibi gıda ürünlerinde koyulaştırıcı madde olarak da kullanılır. Keçiboynuzu özü; hastalıklara karşı koruyarak bağışıklık sistemini güçlendirirken aynı zamanda kansızlığa ve düşük kolestrole iyi gelir . Ek olarak güçlü bir balgam söktürücü görevi görür ve ağız ve diş sağlığına da fayda sağlar.

Keçiboynuzu nasıl tüketilir?

Keçiboynuzunu toz halinde tüketmeyi tercih ederseniz; evde sağlıklı brownieler, pastalar, ev yapımı çikolatalar, dondurmalar, atıştırmalık barlar yapmanız mümkün hale gelebilir! Çünkü keçiboynuzu tozu kakaonun yerine geçerek size daha sağlıklı tatlı imkanları sunmaya katkı sağlar. Ancak elbette ki tadının çikolata ile aynı olmadığını hatırlatmamız gerek.

Aynı zamanda keçiboynuzu tozundan sağlıklı atıştırmalık olarak cipsler veya krakerler de hazırlayabilirsiniz. Keçiboynuzunu doğal haliyle tüketmeyi tercih ederseniz; iyice yıkadığınızdan emin olarak ister çiğ ister pişmiş olarak yemeklerinizin içinde veya yanında tüketebilirsiniz. Keçiboynuzunu çiğ yemek yerine pekmez şeklinde tüketmek de oldukça faydalı bir tercihtir. Pekmezin yanı sıra keçiboynuzu çekirdeği ve tohumu da piyasada bulunabilen keçiboynuzu ürünleri arasındadır.

BLOOM SHOP