En çok sevilen içecekler arasında yerini alan, taze, ferah ve besleyici smoothie’ler, içerisine ne koyduğunuza bağlı olarak en iyi arkadaşınız veya en büyük düşmanınız olabilir.

Smoothie hazırlarken yapılan en büyük yanlışlardan biri, içine 3-4 porsiyonluk miktarlarda meyve katmaktır. Çünkü smoothie’lerdeki şekeri ve kaloriyi yükselten en önemli etken içindeki meyvenin oranıdır. Sadece süt, yoğurt ve meyve karıştırınca smoothie yapmış olmazsınız. Yaptığınız karışımın adı meyveli süt veya meyveli yoğurt olabilir. 

Sağlıklı, dengeli ve bir ana öğün yerine geçen smoothie’yi yaparken 6 ana bileşen kullanmanız gerekir. Yoksa ana öğün yerine geçmez ve çabuk acıkırsınız. İçine avokado, fıstık ezmesi, bir avuç kuruyemiş, chia ve keten tohumunu bir arada eklerseniz çok yüksek yağ ve kalori içerikli bir smoothie yapmış olursunuz. Miktar ve değişimlere dikkat etmelisiniz.

Kaloriden kar etmek için smoothie’ye sağlıklı karbonhidrat eklememek de yapılan yanlışlar arasındadır. Sağlıklı karbonhidratlar, uzun süre tok kalmanıza yardımcı olurken aniden bastıran tatlı krizlerinizin de önüne geçer.

Sağlıklı bir smoothie hazırlamanın 6 ana kuralı

Kurallar oldukça basit ama önemlidir.

Kural 1:

Şeker ilavesiz sıvı protein kaynağı baz ile smoothie’nizi hazırlamaya başlayın. Sıvı baz olarak su, yoğurt, süt, bitkisel bazlı sütler kullanabilirsiniz.

Kural 2:

Sebze ekleyin. Yeni başlayanlar için en iyi tercih; ıspanak veya pazıdır.

Kural 3:

Sağlıklı yağ ekleyin. Sağlıklı yağ eklemenin çeşitli yolları vardır; badem, fındık, ceviz, fıstık ezmesi, keten tohumu, chia tohumu deneyebilirsiniz.

Kural 4:

Meyvelerle lezzet katın. Smoothie’mizi kalori bombası haline getirmemek için 1-2 porsiyon meyve değişimi kullanmak yeterli olacaktır. Başlangıç olarak muz, çilek, yaban mersini, şeftali gibi meyveleri deneyebilirsiniz.

Kural 5:

Kompleks tahıl seçin. Smoothie hazırlarken karbonhidrat miktarına dikkat etmek ve kan şekerini yükseltmeyecek kompleks karbonhidratları eklemek önemlidir. Yulaf ezmesi, kinoa, karabuğday gibi seçimler yapabilirsiniz.

Kural 6:

Lezzetlendiricilerden ve baharatlardan faydalanın. Smoothienize en son sihirli bir dokunuş yapmak istiyorsanız işte püf noktası: Mutlaka lezzetlendirici ve baharatlardan faydalanın. Kahve, matcha, tarçın, vanilya ve daha birçok baharat tercih edebilirsiniz. Böylece hem şık bir görüntü hem de lezzetli bir tat elde edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir!Dr. Dyt. Gamze Şanlı Ak

2007 yılında Başkent Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nden mezun oldu. 2012 yılında Haliç Üniversitesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamlayarak "Uzman Diyetisyen" ünvanını aldı. 2016 yılında Başkent Üniversitesi, Beslenme ve Diyetetik bölümünde doktora programını tamamlayarak "Doktor Diyetisyen (PhD)" unvanını aldı. 2017 yılında Yrd. Doç. Dr....BLOOM SHOP