Stres ve anksiyeteyle baş etmenin yollarını arıyorsanız size bir tavsiyemiz var: Gün içinde birkaç dakikalığına bile olsa mutlaka kendiniz için özel bir zaman yaratın. Davranış ve düşüncelerinizi yargılamadan, duygularınızı bastırmadan, herhangi bir şeyi çözmek için kendinizi zorlamadan, stresin altında yatan nedene odaklanarak sadece 5 dakikalık bir özel zamana bile günlük rutininize yer verdiğinizde psikolojinizdeki değişime siz de çok şaşıracaksınız.

Yapılan araştırmalar, bir problemle karşı karşıya kalmanız durumunda o soruna ve kendinize yöneldiğiniz zaman hislerinizde ve olayı algılama şeklinizde pozitif değişiklikler olduğunu ortaya koyuyor. Beyin, saldırıya savaşarak cevap verme güdüsünü mantık çerçevesinde sorunu çözme alışkanlığına çeviriyor ve iç dünyanızın huzura ulaşmasına yardımcı oluyor. İşte sadece kendinize 5 dakika ayırarak basit ama etkili olan mutluluğun formülünü bulabilirsiniz!

Birkaç dakikalık minnet duygusu

Her sabah uyandığınızda telefonunuza bakmadan ya da maillerinizi kontrol etmeden önce minnet duyduğunuz, şu anda sizi mutlu eden ve size kendinizi iyi hissettiren üç şeyi aklınızdan geçirin.

Her sabah hayatınızdaki iyi özellikleri fark etmek ve onları aklınızdan geçirerek güne başlamak mutluluğun formülü arasındadır. Güne enerjik ve pozitif başlamanızı sağlar, modunuzu düzenler ve günlük streslerinizin azalmasına yardımcı olur.

Birkaç dakikalık iyimserlik duygusu

Her gün, etrafınızdakilere ve kendinize yardımcı olabilmek için bir davranış belirleyin. Bu, bir arkadaşınıza yardım etmek, birlikte çalıştığınız birine teşekkür mesajı göndermek, yolda karşıdan karşıya geçen yaşlı bir insanın koluna girmek olabilir.

En ufak jestler bile hem size hem karşınızdakilere mutluluk aşılamaya yetebilir ve gününüzün daha keyifli geçmesine yardımcı olabilir.

Birkaç dakikalık karar aşaması ve yapılacaklar listesi

Her gün yapacaklarınızı sıraya koymanız, önceliklerinizi belirlemeniz, bu öncelikleri belirlerken tablonun bütününe odaklanmanız ve sevgiyle huzuru esas almanız stresi azaltmak konusuna büyük yardımı olan davranış biçimleridir.

Önemsediğiniz insanların, yeteneklerinizin, sorumluluklarınızın farkına vararak onlara yoğunlaşmanız hızlı aksiyon almanızı ve zamanınızı doğru yönetmenizi sağlar.

Birkaç dakikalık öz şefkat duygusu

Gün içerisinde bilgisayarınızı kapatarak, telefonunuzu kenara koyarak, işinizi ya da dersinizi bir süreliğine düşünmeyerek nefesinize odaklanın. Zihninizi temizlemeye, nefesinizi düzenlemeye, sakin ve huzurlu bir ruh haline bürünmeye yoğunlaşın.

Gözlerinizi kapatıp sadece kendinize özel duygu ve düşüncelere yer verdiğiniz birkaç dakikayla tüm gününüzü etkileyecek mutluluğun formülü ile psikolojik ve fizyolojik enerjiyi elde edebilmenizin mümkün olduğunu unutmayın!

İlginizi çekebilir!

BLOOM SHOP