Instagram @doyoutravel

Fiziksel ve psikolojik olarak sağlıklı hissetmenin vazgeçilmez parçalarından biri de mutlu bir cinsel yaşamdır. Ne sıklıkla olursa olsun, seks sonrasında vücudunuzun ne kadar rahatlamış olduğunu siz de fark etmişsinizdir. Vücudumuzda ve psikolojimizde meydana gelen bu olumlu etkiler nelerdir gelin birlikte inceleyelim. İşte düzenli seksin faydaları!

Adet sancısını azaltır ve adeti düzenler

Kadınların çoğu adet öncesi cinsel ilişki yaşarlarsa adet sancısını daha az hissettiklerini söyler. Seks sırasında yaşanan kas kasılması, kramplara sebep olan rahimde bulunan kaslardaki gerginliği azaltır.

Düzenli seks yapan kadınların, aynı zamanda da düzenli adet gördükleri söylenmektedir. Seks sayesinde hormonlar dengelendiği için bu durum aylık döngüyü de düzenler.

Genç görünmenizi sağlar ve ömrü uzatır

Seksin bir diğer yararı da genç görünmemizi sağlamasıdır. Royal Edinburgh Hastanesi’nin 18-102 yaş arası 3500 kişi ile yaptığı çalışmaya göre seks sayesinde daha az stres, mutluluk, rahat bir uyku gibi pozitif etkiler ortaya çıkmıştır. Bu da daha genç görünmemize ve daha uzun yaşamamıza katkıda bulunmaktadır.

BMJ’de yayınlanan bir başka araştırmaya göre de seksin erkek sağlığı üzerinde koruyucu bir etkisi olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırmacılar 10 yıl boyunca 45-59 yaş arası erkeklerin ölüm oranını izlemişlerdir. Sonuca göre; sıklıkla orgazm olan erkeklerdeki ölüm riski, düzenli orgazm olmayan erkeklere oranla yüzde 50 daha azdır.

Stresi azaltır  

Stresin migren, uyku problemi, mide problemi, zayıf bağışıklık sistemi, ağır depresyon gibi önemli sağlık problemlerine sebep olduğunu biliyoruz. Psychosomatic Medicine’da yayınlanan bulguya göre, çiftler arasındaki fiziksel ya da duygusal yakınlığın stres seviyesinin azalmasıyla ilişkili olduğu belirtiliyor.

Kalori yaktırır

Sıradan bir egzersizde olduğu gibi, cinsel aktivitede de yağ ve kalori yakarız. West Hartford’daki Alternity Healthcare kurucusu ve doktoru Desmond Ebanks, seksin yarım saatte 75 ile 150 arası kalori yaktırdığını belirtiyor. Bu rakam diğer fiziksel aktivitelerle de karşılaştırabilir. Yarım saatte harcanan kalori, yogada yaklaşık 114, dansta 129, yürüyüşte 153 olarak belirlenmiştir.

Acıyı hafifletir 

Araştırmalara göre, seks sayesinde menstrüel kramp, artrit, migren ve bunun gibi durumlarda acının hafiflediği belirtiliyor. Dr. Ebanks “Cinsel uyarılma ve orgazm yoluyla, oksitosin hormonu vücudunuzda salgılanır, bu da endorfin salınımına neden olur. Bu doğal afyonlardan dolayı, seks güçlü bir analjezik görevi görür.” şeklinde açıklıyor. Yani, başım ağrıyor diye seksten kaçınma bahanesini hep duyarız. Ancak nörologlar, böyle bir durumda seks yapmanın ağrı kesicilerden daha kuvvetli bir etkisi olacağını söylüyor.

Kalp sağlığına faydalıdır

Kalp sağlığınız için sağlıklı yemek yemek, kolesterolünüzü düşük tutmak ne kadar önemliyse seks yapmak da o kadar önemlidir. Epidemiyoloji ve Toplum Sağlığı Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada araştırmacılar, haftada iki veya daha fazla seks yapmanın ölümcül kalp krizi riskini yarı yarıya azalttığını söylüyorlar. Dr. Ebanks, bu çalışmanın erkekler üzerinde yoğunlaşmasına rağmen kadınlar üzerinde de benzer etkilerinin olduğunu belirtiyor.

Rahat bir uyku uyumanızı sağlar

Özellikle anksiyete ve stres yaşıyorsanız uyku problemi çekmeniz olağandır. Bazen papatya çayı ve gevşetici içecekler bile rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olmayabilir. Böyle bir durumda cinsellik yardımınıza koşabilir. Dr. Ebanks, sıklıkla seks yapan insanların stresle daha kolay başa çıktığını söylüyor. Orgazm sonrasında yaşanan gevşeme sayesinde bir çok insan daha rahat uyuduklarını belirtiyor. Seks ve orgazm sırasında beyinde oksitosin, dopamin ve endorfin salgını içeren bir kimyasal karışım ortaya çıkmaktadır. Orgazmdan sonra prolaktin hormonunun salgılanmasıyla oksitosinin etkisinin sizi uykulu hissettirdiği düşünülmektedir.

Bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirir 

Soğuk kış günlerinde grip, soğuk algınlığı ve diğer virüslerle baş etmenin bir yolunun da seks yapmak olduğu söyleniyor. Dr. Ebanks bu konuyla ilgili Pensilvanya’daki Wilkes Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmayı örnek veriyor. Bu araştırmaya göre; haftada bir ya da iki kez seks yapan bireylerde, bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinen immunoglobulin A denilen bir antikorun %30 daha yüksek seviyede bulunduğu görülüyor.

Ruh sağlığınıza iyi gelir 

Arizona’daki Dr. Patricia Tan depresyonla mücadele ederken modunuzu yükseltecek olan şeyin sağlıklı bir cinsel hayat olduğunu söylüyor. Psikolojik olarak, cinsellik sayesinde karşımızdaki kişiyle yakınlık kurduğumuz için stresimizin azaldığını ve ruh sağlığımızın olumlu yönde etkilendiğini belirtiyor.

İlginizi çekebilir!Öykü Gökler

1988 yılında Ankara'da doğdu. 2011 yılında lisans eğitimini ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde tamamladıktan sonra kendi tasarımlarını üreten bir ayakkabı atölyesinde, kendi koleksiyonunu oluşturarak ayakkabı tasarlamaya başladı. Aynı zamanda çocuk hikayeleri kitabı çıkarmak üzere editörlük eğitimi almakta. Yoga, pilates, fotoğraf çekmek ve müzik dinlemek en keyif aldığı aktiviteler...BLOOM SHOP