Hayal etmek ve gözünüzde canlandırmak, sahip olmak istediğiniz hayatı kendinize çekmenin ve geleceğiniz haline getirmenin en güçlü yollarından bir tanesi. Hedefleri belirlemek, çekim yasasını ve bilinçaltınızı harekete geçirmek için kullanılan görsel pano, günlük olarak hedeflerinizi ve hayallerinizi gözünüzün önünde canlandırarak gerçekleşmesini sağlamak için etkili bir yol.

İlginizi çekebilir: Bilinçli Farkındalık ile Yeni Bir Gerçeklik Yaratmak

Görsel pano nedir?

Görsel pano; hayallerinizin, hedeflerinizin, sahip olmak istediğiniz şeylerin yani kısacası gelecekte bulunmak istediğiniz noktayı görselleştirdiğiniz bir araç. Sizi motive eden sözler, resimler, kelimeler ve size hedeflerinizi hatırlatan her şeyi mümkün olduğunca açık bir şekilde yerleştirdiğiniz bu kolaj çalışması tamamen bireyseldir. Dolayısıyla kendi görsel panonuzu kurgularken baz almanız gereken tek şey hedefleriniz ve hisleriniz olmalı.

Amaç size hedeflerinizi hatırlatan ve motive eden bir pano ortaya çıkartmak. Bu pano hayatınızdaki spesifik bir alan için olabileceği gibi geneli de kapsayabilir. Tercihinize göre farklı konular için farklı panolar oluşturup onları gün içinde göreceğiniz yerlere yerleştirebilirsiniz. Örneğin kariyerinizle ilgili olan panonuzu iş masanızın üzerine ve kişisel hayatınızla ilgili olanı yatağınızın başucuna yerleştirmek gibi. Önemli olan bu panoların göz önünde olması.

İlginizi çekebilir: Uzmanlara Göre Hedef Belirlemek Neden Önemli?

Görsel pano nasıl çalışır?

Görsel panonun çalışma prensibi çekim yasasıdır. Hayallerinizi, ideallerinizi, kendinizi geliştirmek istediğiniz konuları yani kısacası olmak istediğiniz kişiyi ve yaşamak istediğiniz hayatı görselleştirdiğiniz bu pano, siz farkında bile olmadan bilinçaltınızı aktive eder.

Hayalleriniz üzerinde çalışmaya başlayan bilinçaltını, zamanla o hayallere ulaşmanız için ihtiyacınız olan küçük detayları yakalamaya ve bunları gerçekleştirmek için işinize yarayabilecek kişi, kaynak ve işleri hayatınıza çekmeye başlar. Yani yolunuzu açar!

Günlük rutininizin içine, hazırladığınız panolara bakmayı ve hayal etmeyi ekleyerek çekim yasasının etkisini arttırabilirsiniz. Bu noktada önemli olan, yaratıcılığınızı kullanarak hayal etmek ve inanmaktır.

Bir diğer önemli nokta ise uyumadan önce mutlaka bu panolara bakmak. Uyku süresinde bilinçaltı, uyumadan önceki 45 dakikada aktif olan düşüncelere odaklanır.

Görsel panonuzu günlük hayatınıza kattıkça karakterinizin değiştiğine, farklı işlerle meşgul olduğunuza, istek ve ihtiyaçlarınızın farklılaştığına şahit olursunuz. Bunun nedeni ise beyninizin sizi hedeflerinize ulaştırmak için ipuçlarını takip etmeye başlamış olması!

Görsel pano yaratmak

Yaşamak istediğiniz deneyimleri, hissetmek istediğiniz duyguları ve sahip olmak istediğiniz eşyaları düşünerek başlayın. Seçeceğiniz görsellerin sahip olmak istediğiniz eşyaları sembolize etmesi ve yaşamak istediğiniz hisleri tetikliyor olması oldukça önemli. Yani kendinizi kötü hissettiğiniz bir anda çekilen fotoğrafınızı veya sizde iyi hisler uyandırmayan bir görseli panonuzdan uzak tutun!  

Size ilham veren sözler, kelimeler ve alıntılarla da destekleyerek hedeflerinizi daha da belirgin bir hale getirebilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer konuysa kaotik ve karmaşık bir tasarım hazırlamamak. Kimse hayatına fazladan kaos çekmek istemez! Ayrıca bilinçaltınızın daha etkili çalışması için panonuza yüzlerce ufak detay yerine sizi gerçekten mutlu edecek şeyleri yerleştirmenizde fayda var. Hedeflerinizi ve hayallerinizi baştan belirlemek, görsel pano hazırlama süresinde daha seçici olmanıza yardımcı olabilir. İşte 6 basit adımda görsel pano hazırlamanın yolları!

Başarmak istediğiniz hedefleri belirleyin

Bu noktada tavsiyem, 1 yıllık hedeflerinizle başlamanız. Bu şekilde daha gerçekçi ve spesifik olabilirsiniz.

Dergiler ve güzel resimler

Görsellerin size kendinizi iyi hissettiriyor olmasına dikkat edin. Bu resimlere baktığınız zaman içinizde uyandırdığı his ve dikkatinizi çeken noktalar bilinçaltınızın odaklandığı şeyler olacaktır. Hedefinizi temsil ediyorsa ama bakınca iyi hissetmiyorsanız seçtiğiniz görseli değiştirmenizde fayda var.

İlham veren ve hedeflerinizi temsil eden görseller

Gördüğünüz anda “Evet! Ben hayatımda bunu istiyorum.” diyebildiğiniz görsellerle dolu bir pano yaratın ve bu panoyu hazırlama süresinin de size keyif verdiğine emin olun.

Buna ek olarak, hayallerimin evinin görselini bulamadım diye düşünmeyin. Evinizin bakmasını istediğiniz bir okyanusun manzarasını oraya eklemek ve bunun bilincinde olmak bilinçaltınıza doğru mesajı verecek. Aynı şekilde romantik bir ilişki istiyorsanız, fiziksel olarak tatmin edici bir görsel yerine aşk hissini uyandıran bir görsel kullanabilirsiniz.

Kolaj yapın

Seçtiğiniz görselleri birbirinin üzerine konumlandırmaktan kesmekten ve yapıştırmaktan çekinmeyin. Sonuçta elinizde bulunacak olan panonun güzel görünmesi ve size kendinizi iyi hissettirmesi gerekiyor. Sadece kaotik bir sonuç ortaya çıkartmıyor olduğunuzdan emin olun.

Olumlama cümleleri ve duygular ekleyin

Sahip olmak istediklerinizden çok hissetmek istediklerinize odaklandığınız bir görsel pano, her zaman sizi daha fazla mutlu edecek. Nasıl hissediyor olmak istediğinizi belirten kelimeler panonuzda etkili olacak. Mutlu, güçlü, dayanıklı, sevilen, korkusuz, ekonomik olarak bağımsız gibi kelimeler seçebilirsiniz.

Zaman ayırın

Görsel panonuzdan yararlanabilmek için onu her gün görebileceğiniz bir yere yerleştirin ve panonuza bakarak hayal kurmak için zaman ayırın. Bunu ne kadar sık yaparsanız o kadar etkili olur. Günlük hayatınızın içine entegre ettiğiniz bu görsel pano sayesinde, hedefleriniz her zaman zihninizin en tepesinde olacak ve siz farkında olmadan hedeflerinizi gerçekleştirmeye yönelik hamleler yapmaya başlayacaksınız.

İlginizi çekebilir: Hayata Karşı Güven Duygusu YaratmakSıla Bakır

1993 yılında doğan Sıla, lisans eğitimini 2017 yılında Bilkent Üniversitesi İletişim Tasarım Bölümü’nde tamamladı. Lisansüstü eğitimine devam etmeye karar vererek Politecnico di Milano’da Stratejik Tasarım Master’ı yapmaya başladı. Sağlıklı ve dengeli hayat tarzı konusundaki merakı sonucunda bol bol araştırma yapmakta, karşısında çıkan yeni fikirleri denemekten ve bunları paylaşmaktan büyük keyif...BLOOM SHOP