YAZAN: MİNA TÜRKER

Geçirdiğimiz bu olağandışı dönem sırasında, hepimizin hayatı kendi yolunda evrildi. Değişimler, dönüşümler, ve yansımalarla dolu bir dönem de oldu diyebiliriz. Çoğumuz dinginleştik, keşfetmeyi beklediğimiz yönlerimizle tanıştık ve hayatımızda neyin önceliğimiz olduğunu tartmaya imkan bulduk. Yolun bizi nereye götürdüğünü anlayamazken ve bir sürü bilinmezlikle karşı karşıyayken, belki de hiç bir şeysiz, her şey olabilmeyi deneyimledik. Dört duvar arasında yarattığımız bu farkındalığı, “normal” hayatın karmaşasında unutmamak ve aslında her günümüze, her anımıza taşımak için aşağıdaki kitap önerilerine mutlaka bir göz atın!


İlginizi çekebilir: Live To Bloom Yazarlarından Sosyal İzolasyon Günlerinde Okuyabileceğiniz 15 Kitap Önerisi

1. A Return To Love (Sevgiye Dönüş) – Marianne Williamson

Mucizeler Kursu’nun öğretileri üstüne yazılan Sevgiye Dönüş kitabı, özümüzün sadece sevgiden ibaret olduğunu anlatıyor. Büyüdükçe edindiğimiz yargılar, korkular, öfkelerle özümüzden uzaklaşabildiğimizin bilincinde olan Williamson, sevginin aslında yapı taşımız olduğunu ve diğer her şeyin birer illüzyon olduğunu açıklıyor. İçinizdeki sevgiyle tanışmak ve hayatın akışına teslim olmak isteyenler için keyifli bir kitap. 

2. İki Yeşil Su Samuru – Buket Uzuner

İki insanın yolculuğunu ve aslında kesişimlerini anlatan İki Yeşil Su Samuru, karakterlerin iç dünyasını derinlemesine anlatırken heyecanlarını, korkularını, hayallerini, düş kırıklıklarını ve tutkularını her sayfasında hissettiriyor. Cinsiyet rollerinin, yalnızlığın, aile dinamiklerinin, aşkın, sosyal ve çevre meselelerinin karakterlerin hayatındaki bütünlemesine etkisini konu alan Uzuner, herkesin okurken bir yerden bağ kurabileceği bir kurguyu, duygu derinliği ile paylaşıyor. 

3. Ermiş – Halil Cibran

Ermiş, kitabın kahramanı El Mustafa’nın yıllardır yaşadığı kentten giderken, geride bırakacağı halkla insan hayatı için temel konular üzerine konuşmasını ele alıyor. Aşk, evlilik, çalısmak, özgürlük, zaman, arkadaşlık gibi çeşitli konulara ayrılmış kitap, her satırında tekrar tekrar düşündürüyor ve ışık tutuyor. Cibran’ın dili ve anlatımındaki derinliğiyle, zamansız bir kitap. 

4. A New Earth (Var Olmanın Gücü) – Eckhart Tolle

Var Olmanın Gücü, bizi içimizde her daim huzursuzluk yaratmayı amaçlayan egomuzla tanıştırıyor. Tolle, egonun ne demek olduğunu, nasıl hareket ettiğini ve bizi ne denli etkileyebildiğini ele alırken aynı zamanda bu farkındalığa dikkat çekiyor. Bu farkındalıkla birlikte ise bizleri özgürleştiriyor. Okurken hissedilen her duygu ve düşünceyi tekrardan tartmaya sebep olan bu kitap, her okumada içinizde derin bir huzur, berraklık ve uyanış getirecek.

5. The Pocket – Thich Nhat Hanh

Vietnamlı Zen Budist Rahip Thich Nhat Hanh’ın öğretilerini bir araya getiren The Pocket, her daim yanınızda taşıyabileceğiniz ve fazlasıyla derin bilgiler içeren bir kitap. Sayfalarını istediğiniz gibi karıştırıp, ele aldığı çeşitli konuları keyfinize göre okuyabilirsiniz. Daha bilinçli yaşamanın, daha duyarlı olmanın ve kendinizi daha iyi dinlemenin yollarını bu kitapta bulabilirsiniz.

Bu 5 kitabın her biri hayatımda bana yol ve ışık olmuş kitaplar. Ruhunuzun, bedeninizin ve aklınızın ihtiyacına uygun önerileri bulmanızı dilerim!

BLOOM SHOP