YAZAN: MELTEM FAKABASMAZ

Fiziksel veya duygusal olarak başa çıkamadığımız durumları algıladığımızda, özellikle sınırlarımızın zorlandığı zamanlar fizyolojik tepki olarak stres oluşur. Vücudumuz kendini koruma amacıyla bir tepki zinciri başlatır ve psikolojide “savaş, kaç, don, hissizleş” olarak da adlandırılan cevap ortaya konulur. Vücudumuz stresle başa çıkmak için yapılandırılmıştır ancak çok fazla stres zamanla vücudumuza zarar verir. Günlük hayatı olumsuz etkileyen gerilimli süreç anlık korku, kaygı ve endişe gibi duyguları hissetmemize neden olabilir. Genellikle panik ataklar şeklinde görülebilen ani duygu değişimleri, basit gündelik işleri yapmakta zorlanma, unutkanlık, odaklanma problemleri ve/veya sosyal yaşamda sorunlar yaşıyor olmak anksiyetenin dozunun arttığının belirtisi olabilir. Böyle anlarda akupresür masajı ile zihin ve bedeninizdeki birikmiş stresi hafifletmeyi deneyebilirsiniz.


Stres vücudu nasıl etkiler?

Kendimizi tehdit altında hissettiğimizde, sempatik sinir sistemi harekete geçerek kalp atış hızının artmasına, göz bebeklerinin genişlemesine, kanın ekstremitelere doğru yönlendirilmesine ve sindirim sisteminin geçici olarak yavaşlamasına hatta durmasına sebep olabilir. “Savaş ya da kaç” tepkisi olarak da bilinen bu durum bize huzursuzluk hissettirebilir ve beraberinde sorunlarımızdan kaçmak isteyebiliriz. Bazı durumlarda “stres hormonu” olarak adlandırılan kortizol salınır; bağışıklık sistemini baskılarken hem kan basıncında hem de iltihaplanmada artışa neden olur. Vücudumuzda yüksek miktarda kortizol salgılanması devam ederse kaygı, depresyon, yorgunluk, sindirim sorunları ve gerilim tipi baş ağrıları yaşamak kaçınılmaz olur.  

Stres, anksiyete gibi güçlü duygular vücudun düzgün akan enerjisini kesintiye uğratır. Bu güçlü duygular uzun süre mevcut olduğunda, vücudun “yol” sisteminde bir tıkanıklık oluşturarak enerjetik bir “trafik sıkışıklığı” yaratır ve zamanla hastalıklara yol açar. İnsana bütünsel yaklaşan Geleneksel Çin Tıbbı’nda böyle durumlarda kan dolaşımını arttıran, vücuttaki dokuları oksijenlendirirken kortizolü devre dışı bırakıp, endorfin adı verilen doğal ağrı kesicileri serbest bırakmaya yarayan akupunktur uygulaması uygulanmaktadır. Akupunktur sayesinde kalp atış hızı ile kan basıncının düşürülmesi ve vücudun daha az stresli hissetmesine yardımcı olmak için kasların gevşetilmesi gerçekleşebilir. 

Stresli durumlarda karaciğer Qi’sini -Geleneksel Çin Tıbbı’nda yaşam enerjisi- yatıştırmak, karaciğer ve dalak Qi’sini tonlamak, kalp ve karaciğerdeki ısıyı temizlemek vücudun enerjisinin yeniden akışa geçmesine yardımcı olur. Bunun için akupresür uygulaması da akupunktur gibi fayda sağlayabilir.

Akupresür uygulaması nasıl çalışır?

UCLA’daki Fonksiyonel Tıp bölümüne göre: “Akupresür, vücuda kendi kendini iyileştirme veya düzenleme mekanizmalarını “aktif yapmak” için gerekli sinyali gönderme yöntemidir.” Geleneksel Çin Tıbbı’nda akupunktur, Qi’nin veya hayati enerji kaynağınızın dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur. Bunu, vücudunuzun meridyenleri boyunca, Qi’nizin aktığı kanallar olan belirli noktalara basınç uygulayarak yapar.

Akupresür, akupunktur gibi Qi’nizi uyarmanın yoludur ancak farklı şekilde gerçekleştirilir. Akupunktur, lisanslı bir akupunktur uzmanı tarafından belirli meridyen noktalarına iğneler sokarak uygulanırken, aküpresür bunun yerine bu noktalara masaj yapmak için belirli düzeyde baskı uygular. Bu sağlıklı yaşam uygulamalarının her ikisi de iyi sonuç verse de akupunktur vücudunuzun doğuştan gelen iyileştirme yeteneğini akupressürden daha iyi etkinleştirecektir. Bunun nedeni, akupunkturda kullanılan iğnelerin meridyen noktasını tam olarak gösterebilmesidir.

Kendinize nasıl akupresür uygulayabilirsiniz?

Her zaman eğitimli bir profesyonel gerektiren akupunkturun aksine, temelleri anladığınız zaman akupresürü kendinize uygulayabilirsiniz. Kendinize akupresür uygularken sert ama rahatsız edici olmayan bir baskı uygulamanız gerekir. Tekrarlı dokunma/vurma –tapping, dairesel hareketlerle masaj veya sadece basılı tutarak akupresürü kendinize uygulamanız mümkündür. 

Kendinize akupresür uygularken rahatlamanız, derin nefes almanız ve vücudunuz ile bağlantıda kalarak bedensel duyumları dinlemeniz önemlidir. Süresi ise bazen sadece beş saniye bazen de istediğiniz kadar olabilir. Kendimde ortalama bir dakika olarak uyguluyorum ve etkisini de hissediyorum. Belirttiğim gibi bedensel duyumlarınızda dikkatiniz olursa, ihtiyacınızı anlamanız kolaylaşır. 

Akupresür uygulamasını yaparken, uyguladığınız yerde ciltte soyulma, kızarıklık, açık yara, şişme, veya sıcaklık varsa uygulamayı yapmamanız daha doğru olur.  

Stresi azaltmanıza yardımcı akupresür noktaları

Yin Tang

İki kaşın tam ortasında yer alır. Duygusal esenlik için önemli bir baskı noktasıdır. Bugünlerde dünyada olup biten her şeyle birlikte, duygusal bunalımlardan kaçınmak zor olabilir. Özellikle şu an yaşadığımız süreçte kesinlikle çok fazla duygu hissettik. Yin Tang noktasını etkinleştirerek, epifiz beziyle bağlantı kurulmasını sağlıyorsunuz ve bu da derin gevşemeye sizi teşvik etmeye yardımcı oluyor. Sakinleşmeniz, odaklanmanız veya herhangi bir endişeyi, bunalımı gidermeniz gerektiğinde bu akupresür noktasını kullanabilirsiniz. 

Kalın bağırsak 4: “Union Valley

Baş parmak ve işaret parmak kemiklerinizin birleştiği yerin hemen ötesindedir. Bazen bu nokta biraz hassas olabilir. Buraya dokunduğunuzda veya baskı uyguladığınızda hassasiyet fazla ise muhtemelen doğru yerdesiniz. İstediğiniz zaman kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Bu noktayı etkinleştirerek stresi, baş ağrısını ve boyun ağrısını azaltmaya yardımcı olacaksınız.

Bu noktayı hamilelik sırasında kullanmayın çünkü doğumu tetikleyebilir. 

Ren 17 veya “Göğüs merkezi” (Shan Zhong)

Tahmin edebileceğiniz gibi bu nokta tam olarak göğsünüzün merkezindedir. Göğüs kemiği olarak nitelendirilen strenum üzerine denk gelir. Duygusal olarak stresliyseniz, burası sizin için akupresür noktasıdır. Bu noktayı uyararak Qi’nin hareketi için gerekli olan göğüs kafesinizin açılmasına ve bu sayede rahatlamaya yardımcı olursunuz. Stresli, endişeli zamanlarda ya da kalp krizi/ameliyatı sonrası nefes darlığı veya göğüste sıkışma hisseden herkes için harikadır.

Akupresür masajı videosu

Yukarıdaki videoda akupresür ile stres ve gerginlikten uzaklaşarak güne berraklık ve odaklanma getirmenize yardımcı olabilecek bir uygulama yer alıyor. İlk başta akupresür noktaları üzerinde çalıştıktan sonra gününüz için sakin, net bir zihin yaratmanıza yardımcı olacak sessizlik ve içsel farkındalık çalışmasını izleyebilirsiniz.

Akupresür nasıl çalışır?

Batı dünyasında akupresürün tam olarak neden ve nasıl işe yaradığına dair fikir birliği maalesef yok. Bazı bilim insanları, baskı noktalarını uyarmanın doğal ağrı giderici kimyasallar olan endorfinlerin salınmasına yardımcı olabileceğine inanıyor. Diğerleri, baskı noktalarını harekete geçirmenin otonom sinir sistemini uyarabileceğini düşünüyor.

Geleneksel Çin Tıbbı’nda akupunkturun yaşam gücümüz olan Qi akışını artırmaya yardımcı olduğuna inanılır. Qi’miz iki eşit, ancak karşıt güçten oluşur: Yin ve Yang. Geleneksel Çin Tıbbı uygulayıcıları, Yin ve Yang dengesizliğine sahip olmanın hastalığa ve hastalıklara yol açabileceğine inanırlar. Qi’nizin dengesini korumak için, dış unsurlar kadar organlarınız arasındaki dengeyi de sağlamanız gerekir. Organlarınıza bağlı meridyenleri uyararak dengenin yeniden sağlanmasına yardımcı olabilirsiniz. Akupresür size bu konuda yardımcı olur. Meltem Fakabasmaz

İstanbul’da doğan Meltem, FMV Işık Lisesi'ni ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünü bitirdi. 2015 yılından bugüne kadar 1500 saatten fazla yoga, meditasyon, mindfulness gibi eğitimlerle insanın iyi olma haline yardımcı olmak üzere yol alarak devam ediyor. Halen severek yapmaya devam ederken; öğretmek kadar öğrenci ruhunu da korumayı ve keyfini...BLOOM SHOP