YAZAN: MÜGE SEYHAN ÖZTÜRK

Vurarak dönüşüm mü olur diye düşünebilirsiniz. Ancak yaşadığınız duygusal ve bedensel birçok sıkıntının çözümünün “parmak uçlarınızda” olamayacağı yanılgısına düşmeyin. İngilizce “tapping” teriminden gelen bu vuruş ifadesinin kökeni, Emotional Freedom Techniques yani EFT olarak bilinen ve Türkçe karşılığı Duygusal Özgürleşme Tekniği olan bir enerji bedeni ve bilinçaltı dönüşüm uygulamasına dayanıyor.


Kısa tarihçesi ile tapping

Vuruş tekniği aslında çok da yeni bir teknik değil. Roger Callahan adında bir klinik psikolog tarafından, o zamanlar Düşünce Alan Terapisi adıyla, ilk kez 1979 yılında geliştiriliyor. Üç yılı aşkındır klinik psikolojinin el verdiği her şeyi denemesine rağmen tam olarak şifalandıramadığı bir danışanı için arayış içindeyken Callahan’ın yolu geleneksel Çin tıbbı ile kesişiyor.

Çin akupresürünü parmak uçlarıyla yaptırdığı vuruşlarla deneyen Dr. Callahan olumlu sonuç alıyor ve kısa zaman içinde hastasının şikayetleri tamamen ve tekerrür etmemek suretiyle ortadan kalkıyor. Bunun üzerine Callahan uygulamayı sistemleştiriyor ve birçok farklı hastalık için birçok farklı vuruş algoritması geliştiriyor.

Vuruşlarla dönüşüm: Parmak uçlarınızla mucizeler yaratmak

1990’larda kişisel koçluk yapan Gary Craig, Callahan’ın bu tekniğini basitleştirerek daha kullanışlı, kolay öğrenilebilir, kolay aktarılabilir ve kolay uygulanabilir hale getiriyor. Böylece EFT adını verdiği teknik, ilk çıkış noktasından farklı olarak, algoritmalar serisi yerine, tek tip vuruş serisi şeklinde hayata geçmiş oluyor ve basitleştirilmiş haliyle giderek daha fazla yayılıyor.

Elbette, bu kadar sonuç alınan bir teknik olması sebebiyle tıp dünyası da bu duruma kayıtsız kalmıyor ve hem EFT’nin işlerliğini kavramak hem de sağladığı sonuçları bilimsel verilerle aktarmak için üzerinde birçok araştırma yapmaya koyuluyor. Bu araştırmalar arasında Harvard Tıp Fakültesi’nin Travma Sonrası Stres Bozukluğu yaşayan bireyler üzerinde EFT tekniğinin olumlu sonuçlarını kanıtlayan çalışmaları olduğunun da altını çizmek gerekiyor.

Sonuç olarak kırk yılı aşkındır kullanılan vuruş tekniği şifa sağlamaya devam ediyor. Yurt dışında birçok hastanede EFT tekniği kullanılırken, giderek daha fazla psikolog ve tıp doktoru tekniği öğrenmeye ve uygulamaya devam ediyor. Ülkemizde de bu tekniği kullanan birçok doğum hemşiresi, sağlık personeli ve psikolog mevcut.

Tapping felsefesi

Vuruş tekniğinin kökeni, Doğu kültürlerinin “meridyen” sistemine dayanıyor. Meridyenler için ki, chi ya da prana olarak ifade edilen, hayati yaşam gücümüzü ya da yaşam enerjimizi organlarımıza, dokularımıza ve bedenimizdeki tüm sistemlerimize taşıyan enerji kanalları denebilir. Damarlarımız nasıl kanımızı tüm vücudumuzda dolaştırıyorsa, gözle görünmeyen bu enerji kanalları da ihtiyacımız olan yaşam enerjisinin vücudumuzda dolaşımını sağlıyor.   

Yani aslında hayatımızı sürdürebilmek için sadece yemeye-içmeye değil, aynı zamanda bu “yaşam enerjisine” de ihtiyacımız var. Bu enerji; anne-babamızdan kalıtım yoluyla, yediğimiz içtiğimiz besinlerin özütüyle ve içimize çektiğimiz oksijenle oluşuyor. Ayrıca bu hayati yaşam gücü, Sanskritçe “çakra” olarak bilinen enerji kapılarından giriş çıkış yaparak meridyenlerin bağlantılı olduğu organlara, dokulara, salgı bezlerine, sinir ağlarına, yani tüm sisteme ihtiyaç duyduğu enerjiyi ulaştırıyor.

Bu enerji akışının ve gerekliliğinin Doğu kültürüne yaslanmasından ötürü tapping yani vuruş tekniğinin de tüm felsefesi buradan oluşuyor.

Sağlıklı yaşamın anahtarı sağlıklı enerji akışında

Başta geleneksel Çin tıbbı olmak üzere Doğu kültürleri; serbest enerji akışının denge ve sağlık için elzem olduğunu teorileştirmiştir. Yani bedenimizdeki yaşam enerjisi, sağlıklı ve dengeli aktığında kendimizi ruhen ve bedenen iyi hissederiz.

Ancak bu enerji merkezlerinde ve enerji akışında tıkanmalar oluştuğunda, sistemin yaşam enerjisiyle buluşmasında da aksamalar meydana gelir. Bu da fiziksel ve duygusal sorunları ya da hastalıkları deneyimlememize neden olur.

Dolayısıyla, modern psikoloji çalışmaları ile geleneksel Çin tıbbının birleşiminden oluşan EFT, tapping ya da beden vuruşları tekniğinin felsefesi de, enerjinin bedenimizde düzgün ve dengeli biçimde akışta olmasının ruhen ve bedenen daha sağlıklı olmamızı sağladığı teorisine dayanır.

Enerji neden tıkanır?

Bedenimiz, her duygu ve düşüncenin deneyimini enerji olarak depolar. Yaşadığımız olumsuz deneyimlerin, travmaların, hissettiğimiz negatif/gölge duyguların, zihnimizden geçen olumsuz düşüncelerin yarattığı deneyim enerji vücudumuzda bir yerlerde depolanır. Bunlar işlenmediği, yani sağaltılıp bedenden atılmadığı sürece kalmaya ve büyümeye devam ederler ve bir zaman sonra da acı ve mutsuzluk olarak, hatta daha ileri seviyelerde hastalık olarak patlak verirler.

Dolayısıyla işlenmemiş, bastırılmış, sağaltılmamış her duygu ve düşünce enerji sistemimizde tıkanmalara ve aksamalara neden olur. Yaşadığımız bu olumsuz deneyimlerin, travmaların, negatif düşüncelerin anısı enerji kanallarımızda depolanmış, sıkışmış, saklı kalmış olduğu sürece onu çağrıştıran en ufak bir olayda dahi yeniden yüzeye gelir. Sanki tekrar yaşanıyormuşçasına hissedilir ve hem bedenen hem de ruhen acı verir. 

Tapping, yani beden vuruşu yaptığınızda bedenin depoladığı bu enerjiler ortaya çıkar ve bedenden atılır. Dolayısıyla, enerjisel düzeyde tıkanmalar giderildiğinde duygusal düzeyde de giderildiğinden kendimizi daha mutlu ve iyi hissederiz. Dolayısıyla özünde tapping, yani beden vuruşları, zihnimizle bedenimiz arasındaki ilişkiyi bir dengeye oturtmuş olur.  

Tapping nasıl uygulanır?

Tapping, parmak uçlarımızla bedenimizdeki spesifik noktalara minik vuruşlar yapmaya dayanır.

Nasıl ki akupunkturda meridyenler üzerindeki çeşitli aku noktalarına özel iğneler batırılıyorsa, tapping de aynı şeyi parmak uçlarıyla yapılan hafif vuruşlarla gerçekleştirmeyi amaçlar. Taç çakradan başlayan tam tur vuruş seri kez daha taç çakradan vuruşlara geçilerek uygulama sırasında aynı tur sayısız kez tekrar edilir.

Ancak vuruştan kasıt tabii ki bedenimize rastgele yapılan vuruşlar demek değil. Her vuruş noktası çakra ya da kalp, akciğer, safra kesesi vb. gibi organ meridyenleri üzerindeki meridyen bitim ya da başlangıç noktalarına tekabül eder.

Vuruşlar sırasında bir takım kurulum cümleleri tekrar edilir. Burada amaç depolanan enerjilere ulaşmaktır. Bunun için çalışılan konuyla ilgili önemli anılar olabildiğince bilinç düzeyine taşınır; böylece onunla ilgili tüm kısıtlayıcı inançlar, ardık duygular, gizli korkular da bilinç düzeyine gelir.

Vuruş tekniği o kadar mucizevidir ki, çalışmaya başlarken aklınızda dahi olmayan şeyler enerji bedeni vuruşlarla stimüle edildikçe yüzeye dökülür. Böylece hem farkındalık artar hem gerekli inanç dönüşümleri gerçekleşir hem de tıkanmış enerjiler temizlenmiş olur.

Tapping’in çalışma yöntemleri

Beden vuruşları, öğrendiğiniz takdirde basit konular için kendi başınıza dahi kullanabileceğiniz bir tekniktir. Kendi başınıza çalışırken anlık duygu dönüşümü için “pozitif beden vuruşları” yapabilir ya da spesifik bir konu üzerine çalışmak istiyorsanız “serbest akış” yöntemiyle vuruşları uygulayabilirsiniz. Eğer daha derinlemesine çalışılması gereken bir sorununuz varsa mutlaka bir danışana başvurmanızı ve rehberli çalışmanızı tavsiye ederim.

Beden vuruşları geçmişte ya da yakın tarihte meydana gelmiş her tür duygusal sorununuzun şifalandırılması için kullanılabilir. Travmalardan negatif duygulara, kısıtlayıcı inançlardan ilişki problemlerine, performans kaygılarından fobilere sizi engelleyen, tıkanmanıza yol açan her sorun için beden vuruşu çalışabilirsiniz.Müge Seyhan Öztürk

Rennes II/Upper Brittany Üniversitesi İletişim Bilimleri bölümü sonrası Galatasaray Üniversitesi'nde aynı dalda yüksek lisansını tamamlayan Müge Seyhan Öztürk, uzun yıllar özel sektörde yazar, editör, senarist olarak çalıştı. 2015 yılında ilk romanı yayınlandı. Yazın hayatının yanı sıra kendi şifa süreciyle başlayan enerji psikolojisi ve şifacılığına olan ilgisi, aldığı birçok eğitim sonrası...BLOOM SHOP