Instagram@abeautifulplate

Enerji merkezi olarak bilinen çakralar yaşadığımız hastalık, gerginlik, mutsuzluk ya da stres gibi duygu durumlarımızla yakın ilişki halindedirler.

Vücudumuzda bulunan 7 enerji çakrası arasında önemli bir konuma sahip olan kalp çakrası, sevdiğimiz biriyle aramız bozulduğunda bu durumdan direkt olarak etkilenir. İki göğsümüzün arasında yer alan bu çakra, yeşil renkle temsil edilir. Sevgi ve şefkatin merkezi olarak çevremizdeki insanlarla ve kendimizle olan ilişkimizle de doğrudan bağlantılıdır.

Enerji akışında dengesizlik oluşan kalp çakrası tüm bedeni etkisi altına alabilir. Kalp çakrasının bedeni nasıl etkilediğini, enerjisinin nasıl iyileştirilebileceğini ve bu iyileşme aşamasında besinlerin nasıl bir rolü olduğunu sizler için araştırdık.

İlginizi çekebilir: Çakra Açma Meditasyonu: Güne Bedeninizi Dengeleyerek Başlama Pratiği

Kalp çakrası duygusal ve fiziksel olarak bizi nasıl etkiler?

Çakralar, vücudumuzun önemli enerji merkezlerinde konumlanarak vücuttaki enerji akışından sorumludurlar. Enerjiyi birbirine aktaran hücrelerimiz, bağışıklık sistemimiz, genel sağlık durumumuz ve bunların yanı sıra psikolojik durumumuz çakraların gücünden etkilenir. Optimum sağlık için vücuttaki enerji blokajlarının ortadan kaldırılması ve akışının iyileştirilmesi önemlidir.

Özellikle kalp çakrası, doğru bir enerjiyle çalıştığında, akciğer ve kalp sağlığına, dolaşım ve bağışıklık sistemine, timüs bezi gibi lenf organlarına olumlu etkileri vardır. Göğüs kafesimizde yer alan bu çakra dengesini kaybettiğinde göğüs ağrısı, kan basıncında dengesizlik, hipertansiyon, dolaşım sistemi problemleri, kalp ritmi bozukluğu gibi fiziksel rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

İşin duygusal boyutunda ise sevgi, şefkat, empati, bağışlama, nezaket, iyimserlik gibi duygular yerini öfke, stres, paranoya, mutsuzluk gibi olumsuz duygulara bırakabilir.

İlginizi çekebilir: Reiki ile Çakralardaki Enerji Akışını Dengeli Hale Getirmenin Yolları

Kalp çakrasını hangi yeşil gıdalar dengeler?

Yediğimiz besinlerin enerjisi genel enerjimizi de etkilemektedir. Binlerce yıldır, besinlerin şifası bütünsel sağlıkta önemli bir rol oynamaktadır. Farklı yiyecek gruplarından farklı vitamin ve minerallere sahip besinlerin dengesiz çakraları iyileştirdiğine inanılmaktadır. Özellikle yeşil sebze ve meyvelerin biyofoton enerjisi (beyin dalgalarıyla hareket eden, DNA’nın ışıması ile oluşan parçacıklar) taşıdığı ve iyileşme süreçlerinde etkili olduğu araştırmalarda kanıtlanmıştır (*).

Yaydıkları enerji ve renkleri itibariyle kalp çakrasını destekleyen yeşil gıdalar, hayatımıza daha fazla enerji, huzur ve sevgi aşılamaya yardımcı olurlar. İşte o besinler!

Yeşil sebzeler

Ispanak, brokoli, kabak, salatalık, yeşil fasulye, bezelye, yeşil biber, yeşil mercimek, marul, pazı, börülce, kuşkonmaz, roka, enginar, pırasa, brüksel lahanası gibi yeşil sebzeler kalp çakrasına ait enerjiyi dengelemeye yardımcı olurlar.

İlginizi çekebilir: Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yeşil meyveler

Avokado, yeşil limon, kavun, üzüm, kivi, yeşil elma ve zeytin gibi yeşil meyveler kalp çakrasını dengelemeye yardımcı olurlar.

Yeşil süper gıdalar

Yosun, buğday çimi, arpa, aloe vera, matcha ve yeşil çay gibi süper gıdalar kalp çakrasını dengelerler. 

Yeşil bitkiler

Maydonoz, kişniş, arpacık soğanı, fesleğen, adaçayı, kekik, nane, biberiye, tarhun otu gibi bitkiler kalp çakrasını dengelemeye yardımcılardır. 

Sağlıklı yağlar

Zeytinyağı, avokado yağı ve kenevir yağı gibi sağlıklı yağlar kalp çakrasının enerjisini dengelerler.

İlginizi çekebilir: Sağlıklı Yaşam İçin Keten Yağı: Keten Yağı Nedir?

Beslenme uzmanları, tüm bu destekleyici gıdaların vücutta detoks etkisi yaratarak organları koruduğunu, temiz kan dolaşımını ve oksijen alışverişini desteklediğini ve vücudu alkali hale getirdiğini söylemekteler. Özetle bu gıdalar yalnızca kalp çakranızı dengeleyerek hissettiğiniz acı, stres ve endişe halinden kurtulmanıza destek olmakla da kalmıyor aynı zamanda; 

  • Esansiyel yağ asitleri bulundurarak,
  • B ve C vitaminleri gibi temel vitaminleri içererek,
  • Kalsiyum, magnezyum, selenyum gibi gerekli mineraller barındırarak,
  • Kanı temizleyerek, 
  • Kalp sağlığını koruyarak,
  • Lifli yapılarıyla sindirim sistemine destek olarak genel sağlığınıza da önemli katkıda bulunuyorlar.

Vücudunuzdaki çakra enerjisini dengelerken hem psikolojinize hem de bedeninize destek sağlamak için öğünlerinize yeşil gıdalara daha fazla yer vermeyi unutmayın!

(*) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2957070/

BLOOM SHOP