Farkındalığın temel amacı, bütün duyularımızı açık hale getirerek bilinçli bir şekilde “uyanık” olmak ve anı hissedebilmektir. Ancak tüm duyularımız açık olduğunda kendimizi “şu anda” ve “burada” hissedebiliriz ve anı hissedebilmenin en güzel yöntemlerden biri de meditasyondur.

Güne basit bir çakra dengeleyici meditasyon yaparak başlayarak bedeni, zihni ve ruhu arındırabilirsiniz. Meditasyon yapmak, sadece uzanmakla ya da yere bağdaş kurarak rahat bir pozisyonda oturmakla sınırlı değildir. Herhangi bir yerde ve zamanda da zihninizle bağlantı kurarak tam anlamıyla anın içinde olma öğretisini kendi kendinize uygulayabilirsiniz. 

Duş alırken çakra açma meditasyonu nasıl yapılır?

Suyun vücudu rahatlatma, gerilimi azaltma, iyileştirme ve arındırma özellikleriyle bütün çakralarınıza tek tek odaklanarak derin bir rahatlama hissine ulaşmanız mümkün. Çakra açma meditasyonunda, her bir çakranın ait olduğu bölgeye ve bölgenin çağrışım yaptığı renklere yoğunlaşmanız gerekir.

Örneğin, kök çakra (omurga kökü) kırmızı renkle adlandırılırken taç çakra (kafa üstü) mor renkle ilişkilendiriliyor. Aslında amaç, bir iki dakika boyunca suyun renk kırma özelliğini hayal ederek çakranın gökkuşağının herhangi bir rengini kendine seçerek o biçime büründüğünü görselleştirebilmek.

Meditasyona başlarken

 • Suyun sıcaklığını kendinize göre ayarlayın. Su, ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalı.
 • Suyu teninizde hissederken insan vücudunun da yaklaşık yüzde 70’inin sudan meydana geldiğini hatırlayın.
 • Vücudunuzun neresinde bir gerginlik hissediyorsanız orayı gün ışığının aydınlattığını hayal edin.
 • Bırakın kaslarınız ısınsın, gevşesin, siz derin bir nefes alırken ciğerlerinize enerji dolsun.
 • Suyun vücudunuzdan akışını hissedin, sabunun kokusunu içinize çekin, sadece yüzeysel olarak temizlendiğinizi ve arındığınızı değil; ruhunuzun da stres ve gerginlikten arındığını düşünün.
 • Derin bir nefes alarak altın rengi bir ışık hüzmesinin üzerinizdeki duş başlığından kafanızın üzerine (taç çakranıza) akarak bütün vücudunuza etki ettiğini hayal edin.

Meditasyon esnasında

İllustratör Büşra Gezer

 • Öncelikle odaklanmamız gereken ilk çakra kök çakradır. Suyun onu kırmızı rengine bürüdüğünü görselleştirin. Kök çakra, evrenin dengesini, düzenini, güvenliğini, huzurunu etkileyen temel çakradır. Bu bağlamda vücudunuzdaki kök çakrayı dengelemenin sizi stresten arındıracağı ve diğer çakralarınızı harekete geçireceği tartışmasızdır.
 • İkinci çakra pelvik bölgesinde yer alan kuyruk sokumunu ilgilendiren sakral çakrasıdır. Turuncu renkle ilişkilendirilir ve duyguları, cinselliği, yaratıcılığı ve arzuyu simgeler. Bu bölgede yaratacağınız bir çakra dengesi sizi kendine daha özgüvenli, daha yaratıcı, mutlu ve enerjik hissettirecektir.
 • Üçüncü çakra solar plexus çakrası olarak bilinen kasık kemiği üzerinde yer alan çakradır. Sarı rengin temsil ettiği bu bölge kişiliği, duyguları, kendini ifade etmeyi, zekayı temsil eder. Suyun sarı renge dönüştürdüğünü hayal ettiğiniz bu bölge auranızı negatif öğelerden uzaklaştırarak arındıracak, size kendinizi çok daha enerjik ve iyi hissettirecektir.
 • Dördüncü çakra kalp çakrasıdır. Yeşil ya da pembe renkle hayal edilen bu bölge sevgiyi, dostluğu, affetmeyi, iyileşmeyi, sakinleşmeyi temsil eder. Yeşilin göğüs kafesinizi doldurduğunuzu ve tüm kalp kırıklıklarınızı tamir ettiğini, endişeden arındırdığını, karşılıksız sevmeyi öğrettiğini hayal edin.
 • Beşinci çakra boğaz çakrasıdır; maviyle ilişkilendirilir. Konuşma, iletişim kurma, kendini ifade etme konularıyla bağlantı kurar. Mavi renginin denge oluşturmada, sakinleştirmede, sinirleri yatıştırmada etkili olduğuna inanılır.
 • Altıncı çakra üçüncü göz çakrası, kaşlarımızın tam ortasında yer alır. Algı, bakış açıları, iç hesaplaşmalar, hayal gücü ve bunun gibi tüm bireysel konular üçüncü göz çakrasına aittir. Çivit mavisiyle ilişkilendirebileceğiniz bu çakra zihninizi açacak, size kendinizi daha iyi tanıtacak ve potansiyelinizi arttıracaktır.
 • Yedinci ve son çakra olan taç çakrası bilgelik, manevi duygular ve farkındalıkla ilgili olup mor rengiyle bütünleşir. Hayatınızın bütün yönlerine iyi gelecek spiritüel bir enerji sağladığına inanılır.

Belki de duş alırken sadece 10 dakikanızı alacak olan bu çakra açma meditasyonuyla vücudunuzun bütün hassas ve önemli noktaları hakkında düşünecek, onlara renk ve anlam yükleyerek yoğunlaşacak ve bedeninize özel bir vakit ayırmış olduğunuz için kendinizi iyi hissedeceksiniz.

İlginizi çekebilir!

Kaynak: Elephant Journal, WuHaus

BLOOM SHOP