“Tong Len” Tibet dilinde almak ve vermek anlamına gelir. Dalai Lama da dahil olmak üzere, tüm Tibetli Budistlerin her gün yaptığı bir meditasyondur. İçinde dini ögeler barındırmadığı için herkes tarafından kolaylıkla uygulanabilir. Tong Len etkisi yüksek ve hızlı sonuç alınan bir pratiktir.

Tong Len meditasyonunu yaptıkça;

 • Ben merkezci yaklaşımımız azalmaya başlar.
 • Diğer insanlara ve canlılara karşı anlayışımız ve şefkatimiz spontane bir şekilde artar.
 • Hepimizin zihninde bulunan “yakınlarım-yabancılar-zor insanlar” ayrımı gevşemeye başlar.
 • Ortak insan özelliklerini daha fazla hissetmeye başlarız, birlik ve bütünlük hislerimiz güçlenir.
 • Problemlerimizin, dünya üzerinde başka insanlar tarafından da yaşanabilen sorunlar olduğu algımız gelişir. Bu gerçeği farketmek problemin bizde yarattığı duygusal baskıyı azaltır.
 • Kalbimiz yumuşamaya başlar. Hayattan daha fazla keyif alır, daha neşeli, mutlu, cömert ve sevgi dolu hissederiz.

Haydi şimdi bu kadar şey vadeden Tong Len meditasyonunun nasıl uygulandığına birlikte bakalım!

Kişisel bir probleminizi belirleyin

 • Rahat bir pozisyonda oturun ya da uzanın.
 • Gözleriniz yarı açık ya da tamamen kapalı olabilir.
 • Bir süre nefesinize odaklanarak bedeninizi ve zihninizi gevşetin.
 • Daha sonra gündeminizde olan bir sorununuzu düşünün.
 • Bu sorunun mutluluğunuzu olumsuz etkilediği gerçeğini aklınıza getirin.

Bu problemi yaşayan yeryüzündeki diğer insanları düşünün

Şimdi, yeryüzünde şu anda bu sorunu yaşayan tek canlının siz olmadığınızı düşünün. Aynı sorunu yaşayan yeryüzündeki tüm insanları hayal edin. Farklı cinsiyetlerde, yaşlarda, farklı milliyetlerdeki bu insanlar hayalinizde sizden belli bir mesafede, karşınızda duruyorlar. Onlara bakın ve onları hissetmeye çalışın. İsterseniz aralarına kendinizi de dahil edebilirsiniz.

Nefes alışınızla onların üzüntülerini de yok ettiğinizi hayal edin

Bu insanların sizin de yaşadığınız benzer problemler yüzünden yaşadığı mutsuzluğun, sıkıntının, siyah bir duman şeklinde bedenlerini kapladığını hayal edin.

Meditasyon yapan kendi bedeninizde ise kalp hizanızda, bedeninizin ortasında, parlak, renksiz top şeklinde bir ışık hayal edin.

Sonrasında bir süre her nefes alışınızda, karşınızdaki insanların bu mutsuzluğunu azaltma motivasyonuyla, onları kaplayan siyah dumanı kendinize çekin.

Duman onların bedeninden çıkıp sizin bedeninize gelsin. Ancak sizde birikmesin. Tüm duman sizin kalp hizanızdaki ışıkta erisin.

Hayalinizde karşınızdaki kişilerde siyah duman kalmayana kadar bir süre nefes alırken bu canlandırmayı yapmaya devam edin.

Şimdi karşınızdaki insanların siyah dumandan tamamen arındığını ve mutsuzluklarının sona erdiğini düşünün.

Nefes verişinizle onlara ihtiyaçları duydukları yardımı ve mutluluğu verdiğinizi hayal edin

Şimdi, hepimizde ortak bir özellik olan ve sizde de bulunan “diğer insanları ve canlıları mutlu edebilme” potansiyelinizi düşünün.

Bir süre her nefes verişinizde, kalp hizanızdaki parlak ışık topundan karşınızdaki insanların bedenlerine ışık gönderin.

Gönderdiğiniz ışık onların kalp hizasından bedenlerine dolsun. Işık onlara doldukça mutluluklarının arttığını hayal edin. Yüzlerinin güldüğünü, neşeli olduklarını ve mutlu hissettiklerini düşünün.

Ancak siz onlara kendi ışığınızı gönderirken sizdeki ışığın azalmadığını, yani kendi mutluluğunuzun azalmadığının farkında olun. Bu tükenmeyen ışık sonsuz bir kaynaktan geliyor.

Karşınızdaki insanların tamamının bedenlerinin ışıkla dolduğunu ve artık mutlu olduklarını hissedin.

İsterseniz çemberi genişletip kendinizi, yakınlarınızı, yabancıları ve hatta hayatınızdaki zor insanları da çembere dahil edin

Aynı uygulamayı, aynı seansta ya da tamamen başka bir seansta; kendiniz, bir sorunu olan yakınlarınız, bildiğiniz ama yakınlığınızın olmadığı, yabancı diyebileceğimiz kişiler ve hayatınızdaki zor insanlar için de yapabilirsiniz. Her zaman tek bir sorun belirlemenize gerek yok.

Nefes alışlarınızla onların genel mutsuzluğunu azalttığınızı, nefes verişlerinizle de onlara mutluluk verdiğinizi hayal edebilirsiniz.

Tong Len pratiğinde amacımız hiç kimseyi dışarıda bırakmadan herkese şefkat ve hoşgörü hissedebilmektir.

Tong Len’i uygularken özellikle hayatınızdaki zor insanlarla çalışmakta zorlanabilirsiniz. Onların üzüntülerini azaltma ve onlara mutluluk vermek fikri, hayalinizde bile olsa sizi rahatsız edebilir. Bu çok doğal bir durum ve Tong Len uygularken sık yaşanan bir sorundur.

Bu durum karşısında şu bilgiyi aklınıza getirebilirsiniz.

Zor insanlara; size problem çıkaran, sizi üzen insanlara karşı şefkat duymak onların davranışlarını onaylamak anlamına gelmez. Bu kişilere şefkat duymak, onlara karşı kalbimizde öfke ve kin gibi yıkıcı ve çoğu zaman sizi rahatsızlık veren duyguları hissetmemek demektir.

Böylece zihin konforunuz ve huzurunuz artar. Bu rahatsız eden duyguları yaşamadığınız için daha mutlu hissedersiniz.

İlginizi çekebilir!Merve Karakuş

Mindfulness ve MBSR Eğitmeni Merve, Marmara Üniversitesi’nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra 2004 yılında Koçbank’ta iş hayatına başladı. 2011-2014 yılları arasında Unicredit Bank’ın Avusturya’da bulunan bölgesel ofisinde Orta ve Doğu Avrupa bölgesi Çağrı Merkezlerinden sorumlu yönetici olarak görev aldı. 2014’de Türkiye’ye dönerek iş hayatına Yapı Kredi Bankası’nda bölüm müdürü olarak devam...BLOOM SHOP