Yıllar önce daha çok gencim, mevsimlerden yine bahar. Yaklaşık 15 gün boyunca karmakarışık rüyalar gördüğümü ve bu rüyaların birçok şeyden oluştuğunu hatırlıyorum. Hayatımda ilk kez böyle bir durum yaşıyordum ve biraz tedirgin, biraz da mutlu olmuştum. Sonra rüyalar ile ilgili bir kitap okudum ve rüyalarımın sebebini anladım. Bahar mevsiminde birçok insan bunu yaşarmış çünkü baharın gelişiyle beraber üçüncü gözümüz daha açık olurmuş. Bizler de hayatın mesajlarını daha net görebilirmişiz. Aradan yıllar geçti ve Reiki’nin de hayatıma girmesi ile beraber hem üçüncü göz çakrasının tam olarak ne olduğunu hem de onu nasıl kullanabileceğimi öğrendim.

İlginizi çekebilir: Reiki ile Çakralardaki Enerji Akışını Dengeli Hale Getirmenin Yolları

Altıncı çakramız olan üçüncü göz çakrası iki kaşımızın ortasında, alnımızda yer alır.

Sezginin ve rüyaların çakrasıdır. Yani bu çakra dengede olursa sezgilerinize tam olarak güvenip hayatın size gönderdiği işaretleri okuyabilirsiniz. En basit hali ile iç sesinize artık güvenebilirsiniz.

Zihnin evi olan üçüncü göz çakrasını şifalandırdığınızda hayata dair farkındalığınız artar, egodan arınılır, birlik olma duygusu keşfedilir. Beden, zihin ve ruh büyük bir şefkatle denge içinde çalışmaya başlar.

Bu çakramızdaki enerji akışını dengeli hale getirmek için Reiki enerjisine bağlanıp ellerinizi alnınıza koymanız yeterli. Reiki ile henüz yolunuz kesişmediyse ve üçüncü göz çakranızda bir tıkanıklık olduğunu düşünüyorsanız işte yapmanız gerekenler!

1. Enerji çalışması

İster oturur vaziyette ister yatar pozisyonda durun. İki elinizi alnınıza, kaşlarınızın ortasını kapatacak şekilde yerleştirin ve evrenden gelen lacivert bir ışık topunun üçüncü gözünüzden bedeninize girerek tüm bedeninizi şifalandırdığını ve blokajları temizlediğini imgeleyin. Sadece bacaklarınızı çapraz (ayak ayak üstüne) hale getirmeyin ki enerji akışı kesilmesin.

İlginizi çekebilir: Enerji Arındırma: Çalışan Enerji Meditasyonu

2. Farklı bakış açılarına kendinizi açın

Dengeli çalışmayan üçüncü göz çakrasının en büyük göstergelerinden biri kapalı ve katı fikirlere sahip olmaktır. Bunun üstesinden gelmek için yargılamadan, sadece anlamaya çalışarak kendinizi yeni fikirlere açın. Bunun için kitaplardan, belgesellerden ya da bu zamana kadar uzak durduğunuz enerji çalışmalarından faydalanabilirsiniz.

3. Epifiz bezini temizlemek

Ruh ve bedenin birleşme noktası olduğuna inanılan epifiz bezi üçüncü göz çakrası ile aynı yerdedir. Epifiz bezi her ne kadar uyku döngülerini ve üreme hormonlarını düzenlemekten sorumlu olsa da aslında çok daha mistik köklere sahiptir. Eski Tibet, Mısır ve Çin gibi birçok eski kültür, epifiz bezinin manevi bilinçten sorumlu olduğuna ve spiritüel dünyaya açılan bir kapı olduğuna inanıyordu.

Tüketilen endüstriyel ürünler nedeniyle ne yazık ki zaman içerisinde epifiz bezi kireçlenmeye başlar. Epifiz bezinizi kireçten arındırmak için florür ve alimünyum içeren ürünlerden kaçınmaya çalışın.

4. “Aum” Om mantrasını söyleyin

Tepe çakrasındaki eneji akışını dengelemekte faydalanılan Aum mantrasını söylediğinizde yaydığınız titreşim üçüncü göz çakrasının titreşimiyle aynıdır. Bu nedenle meditasyon, yoga çalışmalarından önce bu mantrayı söylemek bu çakranızı şifalandırmaya yardımcı olacaktır.

İlginizi çekebilir: Taç Çakrasını Şifalandırmanın Yolları

5. Yıldızları ve ayı izleyin

Üçüncü göz çakrasının rengi gece mavisi olduğu için gece gökyüzünü izlemek de bu çakranızı şifalandıracaktır. Ay ve yıldızları izlemek zihni sakinleştirmenin ve evrenle bağlantı kurmanın en güzel yollarından birisi.

6. Vippassana meditasyonu yapın

Vippassana yaklaşık 2500 yıldır uygulanan bir meditasyon tekniğinin genel adı. Zihninizi nasıl izleyeceğinizi, düşüncelerinizi nasıl gözlemleyeceğinizi bu meditasyon tekniği sayesinde öğrenebilirsiniz.

Üçüncü göz çakrasındaki enerji akışının dengesiz hale gelmesinin en büyük nedenlerinden bir tanesi düşüncelere sorgulamadan inanmak ve bu düşüncelerle özdeşmektir. Bu nedenle bu Vippassana gibi meditasyon tekniklerini kullanarak düşüncelerin geçici olduğunu ve o düşüncelere anlam katanların bizler olduğunu öğrenebilirsiniz.

Üçüncü göz çakrasını şifalandırarak zihni ve düşünceleri değiştirmek, yeni fikirlere açık olmak her zaman kolay olmasa da bu çok büyük bir içsel büyümenin ilk adımıdır.Hande Özakhun & Aybike McDonough

Uzun yıllardır kurumsal firmaların pazarlama departmanlarında çalışan Hande ve Aybike, “ben ne yapıyorum, ne yapmak istiyorum, ne üretiyorum, varoluş amacım ne” gibi sorulara yanıt ararlarken Reiki, EFT, Mutluluk Kolay ve Mindfulness gibi farklı şifa yöntemleriyle tanıştılar. Uzun yıllar süren eğitimlerden sonra bu öğretilerde uzmanlaşıp eğitmen oldular. Şuan Reiki seansları yapıyor...BLOOM SHOP