Sosyal izolasyon sürecinde hepimiz kendimizi zaman zaman umutsuz, endişeli ve gergin hissediyoruz. Her güne farklı bir psikolojiyle uyanıp sağlıklı kalabilmek için bu belirsiz sürecin içerisine kendi küçük rutinlerimizi yerleştirmeye çalışıyoruz.

Bu rutinler elbette bizim kişilik özelliklerimizden, ilgi alanlarımızdan, duygu ve düşüncelerimizden, kendimizi ve çevremizi algılama kapasitemizden oluşuyor.

Peki kişisel özelliklerimizi daha net bir şekilde gözlemleyerek günlük rutinde daha mutlu hissetmek için neye ihtiyacımız olduğunu keşfedebilir miyiz? İşte kişilik tipinize göre, size iyi gelecek Enneagram mutluluk rutini önerileri!

Enneagram kişilik tipi

Enneagram, insan psikolojisinin temeline odaklanan bir sistem. Binlerce yıl öncesinden bu yana bireysel ve sosyal ilişkileri anlamlandırmak amacıyla birçok alanda kullanılmakta. Enneagram kişilik tipleri testi, soru cevap yöntemiyle çözülür. Çeşitli versiyonları olan testleri Enneagram’ın sitesi üzerinden veya Türkçe kaynaklardan çözebilir, çıkan kişilik tipinizin özelliklerini ise aşağıdaki yazımızdan inceleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Enneagram Kişilik Tipleri ile Karakter Özelliklerini Keşfet

Kişilik tipinizi tanıdıktan sonra sıra kişisel rutini belirlemede. Hadi keşfedelim!

Tip 1: İdealist

İdealist kişilik tipi mantığı ve çalışkanlığıyla öne çıkar. Kendi arzularını gerçekleştirmek için güçlü bir motivasyona sahiptir. Bu süreci kreatif bir sürece dönüştürerek faydalı bir şekilde değerlendirebilir. Kaygıdan uzak kişilik özelliği sayesinde tamamen kendine ve hayatını daha iyi bir hale getirmeye odaklanabilir.

İdealistler için günlük rutin önerisi: Online workshoplar, yeni fikir geliştirme süreçleri, araştırmaya ayrılan vakitler ve bol bol üretim!

Tip 2: Yardımsever

Yardımsever kişilik tipi arkadaş canlısı, sevgi dolu, merhametli özellikleriyle bilinir. Bazı durumlarda öyle dışadönük olurlar ki kendi ihtiyaçlarını bile görmezden gelebilirler. Bu nedenle Koronavirüs süreci Yardımseverler için “ben vakti” değerlendirmesine dönüşebilir. Bu süreçte kendilerini daha fazla sevmeyi ve kendilerine destek çıkmayı pratik edebilirler.

Yardımseverler için günlük rutin önerisi: Mindfulness, öz şefkat pratikleri ve çokça meditasyon!

Tip 3: Çalışkan

İş odaklı, hırslı, pratik zekalı Çalışkanlar, son derece hızlı yaşamaya alışkındır. Durup dinlenmeye ve hiçbir şey yapmadan sadece keyif yapmaya neredeyse hiç vakit ayırmazlar. Bu nedenle bu dönem Çalışkanlar için biraz zorlayıcı ve kısıtlayıcı olabilir. Ancak bu süreci fırsata çevirmek de onların hayatına daha fazla huzur katabilecek bir adım olabilir.

Çalışkanlar için günlük rutin önerisi: Boş zamanın keyfini çıkarmak, dinlenmek, nefes pratikleri ve stressiz saatler!

Tip 4: Hassas

Hassas kişilik tipi son derece duygusaldır, dünyayı hassas bir bakış açısıyla ele alır, yaratıcı ve bazen de melankoliktir. O nedenle dünya çapında yaşanan olaylar bu kişilik tipini önemli ölçüde etki altında bırakabilir. Ama negatif düşüncelere ve umutsuzluğa yönelmektense Hassas kişilik tipi de kendini bu süreçte daha fazla derinleştirebilmek için birçok şey yapabilir.

Hassas kişilik tiplerinin günlük rutin önerisi: Köklenmeye, bağ kurmaya, duyguları dengelemeye ve olaylara duyguları karıştırmamaya odaklanan bireysel pratikler!

Tip 5: Araştırmacı

Son derece objektif olan Araştırmacı kişilik tipi duygularını göstermek konusunda zaman zaman sıkıntı yaşayabilir. Çevresindeki onun ilgisine ve sevgisine ihtiyaç duyan insanların beklentilerini yeterince karşılayamadığını hissedebilir. Bu nedenle bu süreci duygularla iletişime geçme fırsatı olarak değerlendirebilirler.

Araştırmacılar için günlük rutin önerisi: Reiki gibi enerji çalışmaları, bedenle ve ruhla bağlantıya geçebilme ritüelleri ve yazılı ya da sözlü duyguları aktarma pratikleri

Tip 6: Garantici

Garanticiler sadık, cesaretli, zaman zaman şüpheci ve her şeyi kesin olarak bilmek isteyen kişilik tipleridir. Bu sürecin belirsizliği Garanticilerin hayatını zorlaştırsa da onlar kendilerine güven verecek başka yöntemlere eğilim gösterebilirler.

Garanticiler için günlük rutin önerisi: Kendilerini güçlü ve güvende hissetmelerini sağlayacak spor aktiviteleri, evde egzersizler, Kickbox gibi dayanıklılık sporları.

Tip 7: Maceracı

Maceracılar özgür ruhlu ve spontane yaşamayı seven kişilik tipleridir. Aynı anda birden fazla işle ilgilenir ve bazen bu işler arasında boğulurlar. Öncelikleri konusunda kafası sık sık karışabilen Maceracıların bir günlük rutin oluşturması aslında son derece önemlidir.

Maceracılar için günlük rutin önerisi: Her gün, özellikle de sabahları bir uyanma rutini oluşturmak, düzene alışmak ve disiplin geliştirmek.

Tip 8: Korumacı

Kontrol gücünü elinde tutmaktan hoşlanan Korumacılar, bu gücü kaybettiklerinde saldırganlaşıp kendilerini huzursuz hissedebilirler. Bu nedenle onları rahatlatabilecek bazı günlük rutinleri uygulamaları tavsiye edilebilir.

Korumacılar için günlük rutin önerisi: Düzenli kişisel bakım, rahatlatıcı esansiyel yağ ve kokularla banyo, sakinleştirici müzik saatleri.

Tip 9: Barışçıl

Destekçi ve sabırlı olan Barışçıl kişilik tipi, değişim karşısında kendini sarsılmış hissedebilir. Bu ruh halini bedenini ve mutluluk hormonlarını harekete geçirerek dönüştürmekse Barışçıl için harika bir çözüm yolu olacaktır.

Barışçıllar için günlük rutin önerisi: Kalp atışını hızlandıran kardiyo, hafif tempo egzersiz ve sonrasında meditasyon.

İlginizi çekebilir: Enneagram Kişilik Tiplerine Göre Ruh Eşi Nasıl Bulunur?

BLOOM SHOP