9 farklı kişilik tipiyle, insan psikolojisini temel alan bir sistem olarak karşımıza çıkan Enneagram, çevreye davranışlarımız ve kendi iç dünyamıza dair birçok ipucu edinmemize destek sağlıyor. Enneagram kişilik tipini bildiğiniz bir kişi hakkında, onu henüz tanımadan bile genel hatlarıyla fikir sahibi olmanız mümkün! Hoşlandığınız bir kişinin size uygun olup olmadığını merak ediyorsanız bu sorunun cevabını Enneagram’da bulmaya ne dersiniz? İşte Enneagram kişilik tiplerine göre ruh eşi bulmanın püf noktaları!

Sizler için hazırladığımız kişilik tipleri karşılaştırması için öncelikle kendi tipinizi Enneagram’ın orijinal sitesi üzerinden bulabilir ardından karakterinizle uyum gösteren partner özelliklerini inceleyebilirsiniz. Peki Enneagram kişilik tiplerine göre ruh eşi nasıl bulunur, haydi birlikte keşfedelim!

İlginizi çekebilir: Enneagram Kişilik Tipleri ile Karakter Özelliklerini Keşfet

1. İdealist

Mükemmelliyetçi, ciddi ve son derece disiplinli olarak “İdealist” kişilik tipinin biraz gevşemeye ve akışına bırakmaya ihtiyacı olabilir. Kendi kuralları çerçevesinde yaşamaya alışkın olan İdealist’in değişkenlere ve farklı fikirlere açık hale gelebilmesi önemlidir.

Kendisi gibi hedef odaklı ve sistematik biriyle birlikte olursa konfor alanından çıkma konusunda zayıf kalacak olan “İdealist” için en uygun kişilik tipi “Maceracı”dır. Eğlenceli ve yenilikçi Maceracı ile dinamik bir ilişki, İdealist’in sert kabuğunu kırmaya yardımcı olur.

2. Yardımsever

İyi niyetli ve hassas “Yardımsever” son derece uyumlu, pozitif ve karşısındakilere karşı cömert bir kişilik tipidir. Başkalarını desteklemekten kişisel bir haz duyar ve eğer ilişkilerinde dayanışma duygusu olmazsa kendisini mutsuz hisseder.

Bu nedenle Yardımsever’e en uygun kişilik tipleri “Çalışkan” ve “Korumacı” olabilir. Çalışkan’ı desteklemek Yardımsever’i mutlu ederken Korumacı’yla karşılıklı destekleşmeye girmek ona güvenli sularda olduğunu hatırlatabilir.

3. Çalışkan

Hırslı, rekabetçi ve mantık odaklı “Çalışkan”, duygusal biri olsa bile bunu sonuna kadar gizleyen bir karaktere sahiptir. Bir ilişkide tüm ihtiyacı, ona duygularından çekinmemesi gerektiğini ve hislerin kişiyi güçsüz göstermediğini anlatabilecek bir partnerdir. 

“Yardımsever” ve “Hassas”, Çalışkan’ın dengeyi kurabilmesi için birlikte olabileceği en uygun iki kişilik tipidir. Duygusal yönleri gelişmiş olan bu tipler, Çalışkan’ı da yumuşatmaya yardımcı olur ve ona duygularından kaçmamayı öğretir. 

4. Hassas

Duyarlılığıyla öne çıkan kişilik tipi “Hassas” birçok kişilik tipiyle uyumlu görünebilir ama onun esas aradığı kendisini anlayabilecek, düşüncelerine ışık tutabilecek, entelektüel bir partnerdir. 

Analitik zekasıyla dikkat çeken “Araştırmacı”, Hassas’ın aradığı sorgulayıcı ve öğrenmeye yatkın karakter özelliklerine sahip olduğu için gerçekten de onun ruh eşi olmaya son derece uygun bir adaydır.

5. Araştırmacı

Öğrenmeye, gizli olanı keşfetmeye, imkansızı başarmaya tutkulu olan “Araştırmacı”nın içine kapalı bir karakter tipi olduğu söylenebilir. Onu açmak, kendi dünyasından deneyim dünyasına dahil etmek her karakter tipinin başarabileceği bir özellik değildir. 

Araştırmacı’yı ancak, duygu derinliğiyle etkisi altına alabilecek olan “Hassas” ile yeni dünyaları keşfetmekten çekinmeyen “Maceracı” kendi kabuğundan çıkarabilir. Hassas iç dünyayı hedef alırken Maceracı dış dünyanın eğlenceli yönünü Araştırmacı’ya sunar.

6. Garantici

Dürüstlük, bağlılık ve rutin gibi kavramları hayatının merkezine alan “Garantici” karşısındakinden de tam açıklık bekler. İdeal ilişki anlayışı, huzur ve güven odaklı bir ilişkidir. Ona gergin bir ortam yaratacak bir kişiyle kendini rahat ve mutlu hissedemez.

Garantici’nin aradığı sakin atmosferi sağlayabilecek olan “Barışcıl” uyumlu ve yumuşak tavrıyla harika bir partnerdir. Garantici’nin tüm ihtiyaçlarını anlar ve ona anlayış gösterebilir.

7. Maceracı

En çılgın kişilik tipi olarak tanımlayabileceğimiz “Maceracı” odak noktası olmaktan hoşlanır. Enerjisi son derece yüksektir, girdiği ortamlarda dikkat çeker, sosyal bir kelebektir. Fakat zaman zaman bu enerjisi ona negatif sonuçlar getirebilir. 

Bu nedenle onu dengeleyebilecek bir partnerle olması gerekir. “İdealist” ve “Çalışkan” daha serinkanlı, ciddi ve mantıksal tavırlarıyla Maceracı’nın uyumlanma ihtiyacına yardımcı olur. Aşırıya kaçtığı noktalarda onu dengeler ve orta noktaya getirir.

8. Korumacı

Lider pozisyonda olan “Korumacı” idealleri olan, çalışkan, enerjik ve güce önem veren bir kişilik tipidir. İlişkide ancak onu destekleyecek ve onunla ego savaşına girmeyecek bir partnerle mutluluğu yakalayabilir. 

“Yardımsever” her zamanki destekçi tavrıyla Korumacı’ya kendini iyi hissettirirken “Çalışkan” da azimli ve idealist yapısıyla onunla doğru bir eşleşme sağlayabilir. 

9. Barışcıl

“Barışçıl” harika bir dinleyici ve destekçidir. Barışçıl’ın yanında kendinizi güvende hissederek onun sakinleştirici enerjisiyle rahatladığınızı fark edebilirsiniz. Gerginlik ve tartışmalardan hiç hoşlanmadığı için davranışları daima uzlaşmaya dayalıdır.

Barışçıl’ın karakter özelliklerine uyumlu tipler arasında yer alan “Araştırmacı” ve “Garantici” halihazırda ilişkide sakinlik, güven ve uyum bekleyen kişiliklerdir. Bu nedenle Barışçıl’la birçok açıdan benzerlik gösterirler. 

İlginizi çekebilir: Myers Briggs Kişilik Tiplerine Göre Ruh Eşin Kim?

BLOOM SHOP