Instagram @heymama

İnsan bedeni de dahil olmak üzere her şeyin enerjiden ve titreşimlerden meydana geldiği artık pek çok kişi tarafından kabul ediliyor. Enerji yoğunluğu bulunan ortamın ambiyansı, kişinin psikolojisi, gezegenlerin hareketi gibi birçok etkene bağlı olarak değişebiliyor. Zaman zaman stresli olduğunuz veya korktuğunuzda yoğun ve ağır bir enerjinin etrafınızı sardığını hissediyor olabilirsiniz. Böyle durumlarda önerilen bazı enerji arındırma yöntemleriyle üzerinizdeki negatif titreşimin etkilerini azaltabilir ve daha sakin bir enerji seviyesine ulaşabilirsiniz.

Enerjideki blokajları ortadan kaldırmak, bedeni ve ruhu rahatlatmanın en huzur verici yollarından biri. Yoga, meditasyon, doğal taşlarla terapi, enerji arındırma ve çakra açma ritüelleri gibi seçeneklerle doğal akışınızdaki gerginlikleri yok edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Doğal Taşların İnsanlar Üzerindeki İyileştirici Etkisi

Çakralardaki enerji akışını düzenleyerek bedeni ve ruhu sakinleştirmenin yollarını anlatan enerji şifacısı ve iyi yaşam koçu Jacqueline Smith-Leonardini, 10 yıldan fazla bir süredir enerji, iç görü pratikleri, meditasyon çalışmaları üzerine WellSoul adı altında workshoplar veriyor. Leonardini’nin favori pratiği ise enerji yükselten “çalışan enerji meditasyonu”. Çakralardaki enerji akışını denge altına almayı kolaylaştıran “çalışan enerji meditasyonu” pratiğinin detaylarına birlikte göz atalım.

İlginizi çekebilir: Dengeli Bir Yaşamın Anahtarı: Kundalini Yoga

Enerji arındırma pratiği

İllustratör Büşra Gezer

Enerji yoğunluğunu dengeleyen bu pratik; zihin, beden ve ruh üçlüsünü etkisi altına alarak tüm sistem içerisinde netlik, berraklık, huzur ve mutluluk yaratmayı amaçlıyor. Çakraları rahatlatarak kişinin bütünsel bir ferahlığa ulaşmasını sağlayan çalışan enerji pratiği için Leonardini’nin önerisi ufak adımlarla başlamak.

Günde 2 kez, 5 ya da 10 dakikalık pratiklerle uygulayabileceğiniz bu meditasyon zaman içerisinde hem bedensel hem de ruhsal olarak değişimler yaşamanıza olanak sağlayabilir. Başlangıçta herhangi bir değişiklik fark etmeseniz bile Leonardini pratiği uygulamaya devam etmenizi ve sabırlı olmanızı tavsiye ediyor.

Köklenme çalışması

Şimdiki zamana odaklanma ve anda kalabilme çalışmaları için köklenme pratiği uygulamakla başlayabilirsiniz. Bu pratik için yapmanız gerekenler:

 • Bir sandalye üzerinde ayaklarınız yere temas edecek şekilde, dik bir pozisyonda oturun. Bir ışık demetinin birinci çakranızdan (kök çakra) bedeninize dolduğunu hayal edin.
 • Aynı ışık hüzmesinin yedinci çakranızı (taç çakra) etkisi altına aldığını resmetmeye çalışın ve gözlerini kapatın.
 • Kendi isminizi birkaç kez tekrar edin, bu evrende eşsiz bir birey olduğunuzu hatırlayın.
 • Ayaklarınıza enerji gönderdiğinizi hayal edin. Bastığınız yeri hissedin. Yer soğuk mu, sert mi, kuru mu bütün özellikleri ayırt etmeye çalışın.
 • Dünyanın enerjisini gözünüzün önünde resmetmek için yeşil rengini görselleştirmeye çalışın. Taç çakranızdan, ayaklarınızdan ve kök çakranızdan dünyevi enerjinin aktığını hissetmeye odaklanın.
 • Pratiğin son adımında yine dünyanın enerjisiyle ilişkilendirilen mavi rengini görselleştirmeye çalışın. Bu enerjinin vücudunuzdaki tüm negatiflikleri ve kırgınlıkları yok ettiğini hayal edin. Affetme enerjisinin tüm vücudunuzda dolaştığını ve odanıza dolduğunu hissedin.

Çalışan enerji

Çakralarınız köklenme pratiğiyle rahatlayıp vücudunuzdaki enerji blokajları ortadan kalktıktan sonra enerji yükselten çalışan enerji pratiğine geçebilirsiniz.

 • Yukarıdaki pratikte olduğu gibi renklerin enerjisine çağrıda bulunarak evrendeki kozmik enerjileri hayatınıza dahil ettiğinizi hayal etmeye çalışın. Bunun için koyu maviyle enerji titreşimlerini, açık maviyle bilgeliği ve keskin zekayı, yeşille sahip olduğunuz yaraların kapandığını, altın rengiyle aşk ve sevgiyle dolup taştığınızı hissedin.
 • Anda kalmak için farkındalık çalışmalarına devam ederken vücudunuzla ve ruhunuzla olan eski bağlarınızın yeni bağlarla değiştiğini resmetmeye çalışın.
 • İçinizde renklerle ve ışıkla dolaşmakta olan enerjinin eski bağlantıları yok ettiğini ve yerine yenilerini inşa ettiğini görselleştirin.
 • Gözünüzün önüne rahatlatıcı manzaralar veya affetmekle ve kendini bağışlamakla bağdaştırılan gül sembolünü getirebilirsiniz.
 • Anda, sevgi ve uyum içinde kalarak enerjinizin sizin mutluluğunuz ve huzurunuz için tüm vücudunuzda çalışır vaziyette olduğunu hissetmeye çalışın.

Kaynak: Goop.com

BLOOM SHOP