YAZAN: BURCU ERBAŞ

Manifestation oldukça basit bir temelden ortaya çıkar: Hayal edilenler sanki gerçekleşmiş gibi yüksek enerjiyle ve pozitif titreşimler yayarak hissedilirse, fiziksel dünyada da gerçekleşir. Manifesting’in özünde de zihnin yaratabilme gücüne tüm içtenlikle inanmak yatar. Bunu başarabilmek için de birçok yol; tekrar etme, göz önünde canlandırma, seslendirme ve tabi ki yazı yazma vardır. Manifestation journal yani manifestation günlüğü yazma eylemini; kişinin otantik halini, isteklerini tanımasına, iç bariyerlerini ve kıtlık zihniyetini aşmasına bir destek haline getirerek en etkili manifestation tekniklerinden birine dönüştürür. Siz de sadece bir kalem ve defterle hayallerinizi hayatınıza çekmek istiyorsanız, okumaya devam edin!


Manifestation journal (manifestation günlüğü) nedir?

Manifestation günlüğü sadece hayal edilenlere, istenilenlere, en derin ve limitsiz arzulara ayrılmış bir günlüktür. Dikkat neredeyse, enerji oraya akar sözü manifestation günlüğünün çıkış noktasını oluşturur. Kişinin günün belirli bir zamanını hayallerini düşünmesi, yüksek enerjisini hissetmesi, farkındalıkla kağıda dökmesi için ayırmasıdır. İsteklerin yazıya dökülme süreci zihnin onların gerçekten yaşanma ihtimaline daha çok inanmasını sağlar. Kısacası amaç inancı beslemektir.

Yazı yazmak manifestationların gerçekleşmesine nasıl yardımcı olur?

Bununla beraber hayallerin yazıya dökülmesi bir iç çalışmadır. Kişinin kendi hayatına dair ailesinden, çevresinden, kültüründen edindiği öz bariyerlerini fark etmesine yardımcı olur. Bu da mantık ve sosyal şartlanma ile kendi kendine limitlenen hayallerin genişlemesini sağlar. Daha büyük ve daha güzel deneyimlere yol açılır.

Günlük tutma eyleminin kendisi de terapötiktir. Sesli olarak söylenemeyen, hayatın temposunda düşünülmeye hatta hissedilmeye alan bulamayan duygular yazı yazma eylemi sırasında ortaya çıkabilir. Tüm istekler ve hislerin su yüzüne çıkması için kişiye özel, güvenli bir alan oluşturur. Aynı zamanda kişi gerçek hayatta hayallerine ulaşması için onu engelleyen öz limitlerini; özgüvensizlik, başarısızlık korkusu, utanç, sosyal baskılar her ne ise fark edebilir. Farkındalıkla da zihnin bu inancı yeni bilgiler ve bakış açıları ışığında değerlendirmesine ve yeniden şekillendirmesini sağlar.

Yazı yazmak da doğal olarak akışta olan dinamik bir süreçtir. Kontrol altına almadan yani zihnin gün içerisinde en yoğun olarak kullandığımız “düşünen” kısmına ihtiyaç olmadan kendiliğinden akabilir. Bu akışın özgürleştirici özelliği de yeni hayaller kurmamıza, en derin isteklerimizi keşfetmemize yarayabilir.

Manifestation journal tutmaya nasıl başlanır?

Manifestation günlüğü tutmak için ilk ve tek adım bir defter ve bir kalem ile yalnız başına kalınabilecek bir zaman dilimi ayırmaktır. Bununla beraber bir anda tüm istekleri, sadece pozitif enerjiler ile kalmaya çalışarak, yazıya dökmeye çalışmak zorlayıcı gelebilir. Bu blokajı aşmak için aşağıdaki methodlara danışılabilir:

Sizi engelleyen düşünce ve inançları yazarak sisteminizden atın

İlk etapta manifesting günlüğüne “negatif” olarak tanımladığımız duygu, düşünceleri aktarmak çelişkili görünse de öz limitlerin fark edilmesi ve bu hislere ayrılan enerjinin salınabilmesi için önemli bir adımdır. Filtresiz şekilde istekler hayal edilince zihne ve kalbe gölge düşüren o küçük hislerin; korkunun, umutsuzluğun, utancın yazıya aktarılması ellerinden gücü alır. Hayallerin önündeki direnci hafifletir, zihni tüm bu negatif düşünce ve duyguları görmeye fakat olumlu olanlara odaklanmaya eğitir.

Yazarken hissedin

Güçlü manifestationın anahtarı yüksek titreşim yaymaktır. Sanki hayal o anda; yazı yazarken gerçekleşmiş gibi hissetmektir. Bu da istekleri ve gerçekleşmeleri durumunda ne gibi hisler duyulacağını hayal etmekle başarılabilir. Yazarken hissetmek manifestationların gerçekleşmesi için gerekli olan enerjetik frekansı yaratır. Bu frekans kişiye hayallerini gerçekleştirmek için gerekli olan adımları atabilmesinde rehberlik eder, ilham olur.

Mümkün olduğunca detaylı olun

Manifestation enerji ile çalıştığı gibi detaylar ile şekillenir. Kişi hayal ettikleri, istekleri konusunda ne kadar emin ve farkında olursa gerçekleşme ihtimali o denli yüksek olur. Bu yüzden yazarken istediğiniz konusunda mümkün olduğun detay vermeye, betimlemeye, içerisine hisleri, duyuları katmaya çalışın. Hayaliniz gerçekleştiği sırada ne hissediyorsunuz, ne görüyor, duyuyor, kokluyor, giyiyorsunuz?Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP