Zen meditasyon hocası ve Astrolog Meral Erduran, Nisan ayında kariyer, ilişki ve gündelik yaşamınıza etki eden konuları yıldızlara bakarak yorumluyor. Nisan ayı astroloji ajandası yayında!

Nisan ayına girerken Güneş Koç burcunda bize azimli olmayı, motivasyonu ve kararlılığı hatırlatıyor. Kış aylarının soğuk ve durağan enerjisinden sonra baharla birlikte sanki bizim içimize de hayat geliyor. Bu dönemde cesaretimiz ve enerjimiz artarken, kendimiz için pek çok farklı şey isteyebilir, hayat bahçemize pek çok farklı tohum ekebiliriz. 

Nisan ayında neler oluyor?

İletişim gezegeni Merkür, ay ortasına kadar bize içe bakıp kendi varoluşumuzu sorgulatıyor. Hareket etmeden önce düşünmek ve sonra adım atmak bu dönemde akıllıca olacaktır. Ay ortasında Merkür’ün düz hareketine başlamasının hemen ardından Koç burcunda gerçekleşecek Yeniay bizi yepyeni ve tap taze bir alana davet ediyor… Bu ay aynı zamanda “yaralı şifacı” olarak nitelendirilen Kiron asteroidi burç değiştirerek Koç burcuna giriyor. Tüm bunların anlamlarını ve diğer gökyüzü hareketlerinin detaylarını bu ayki yazımızdan okuyabilirsiniz.

15 Nisan Saat 12:21’de

Merkür 4 Koç burcunda düz hareketine başlıyor

İletişim gezegeni Merkür 23 Mart’ta 16⁰ Koç burcunda ters hareketine başlamıştı. Merkür 3 haftalık ters yolculuğunu tamamladıktan sonra şimdi tekrar düz hareketine dönüyor. Böylece 3 hafta boyunca içsel olarak yaşadığımız süreci şimdi dışa açabileceğiz.

İçerdeki gözden geçirme süreci sonunda, değişim ve tekrarlardan aldığımız bilgiyle şimdi işlerin dış dünyada nasıl işlediğine bakabiliriz. Bu da bir nevi test sürüşü gibi olacaktır. İçsel tamirat sonrası aksayan alanlara bakıp düzeltmiş ya da zorlanarak bazı şeyleri bırakmak ya da değiştirmek zorunda kalmış olabiliriz. Şimdi ise, tüm bu geriye bakışın ardından ileri gidebilmek için yeterli olup olmadığımızı test edeceğiz.

Merkür Koç burcunda ilerlediği dönemlerde, iletişimde hızımız artar. Böylece yeni fikirler ve yeni projeler her zamankinden daha hızlı bir şekilde ilerleyebilir. 15 Nisan itibariyle, 13 Mayıs tarihine kadar devam edecek olan bu dönemde günlük hayatın hareketine yetişmek kolay olmayacaktır. Diğer taraftan Ateş Elementi burçlarında doğan kişiler  – Koç, Aslan, Yay – bu tanıdık enerjiyle işlerini kolaylıkla halledebilirler. Hızlı kararlar vererek hedeflerinde ilerlemeleri mümkün olabilir.

16 Nisan Saat 4:58’de

26 Koç burcunda Yeniay fazı gerçekleşiyor

Koç burcunda gerçekleşen Yeniay hem baharı müjdeliyor, hem de bizleri yeni başlangıçlara davet ediyor. Zodyak’ın ilk burcunda gerçekleşen Yeniay, yeni başlangıçlar için uygun enerjileri vurgulamakta… Geçtiğimiz ay sürüncemede kalan konular, belirsizlikler ve tıkanıklıklar şimdi çözülüyor ve artık ileri atılabilecek cesarete sahip olabiliyoruz. Artık daha cüretkar ve kendimizden emin olabiliriz.

Koç burcu haritamızda hangi alanı yönetiyorsa o alanda yeni başlangıçlar yapabilir, hevesli ve coşkulu bir şekilde hareket edebiliriz. Uzun zamandır yapmak istediğimiz, fakat tereddütlerimiz yüzünden sürekli olarak ertelediğimiz bir projemiz varsa şimdi bunun girişimlerini başlatmak isteyebiliriz. Bu dönem başlangıç ve atılım için çok uygun olacaktır; fakat girişimlerin sonuçlarını ancak önümüzdeki ay itibariyle alabiliriz. Yine girişeceğimiz işlerden materyal fayda sağlamak ve temelimizi güçlendirmek önümüzdeki ay itibariyle mümkün olabilecektir.

17 Nisan Saat 11:10’da

Kiron Koç burcuna geçiyor

Kiron yani – yaralı şifacı – Balık burcunda çıkıp Koç burcuna giriyor. Kiron’un Şubat 2011’de Balık burcuna girmesiyle, derin psikolojimiz içinde şefkat ve merhamet duygusuyla temasımız daha fazla artmış olabilir. Kiron burada, tanrısal bağımızı ve ondan kopuşumuzun verdiği acı duygusunu vurgulamaktadır.

Kiron astrolojik haritamızda hem en çok yara aldığımız, hem de nasıl şifa bulduğumuzu gösterir. Kiron Balık’ın birlik ve beraberlik duygusuna duyulan özlem ve dünyevi konuların ağır basması, özellikle 1960 – 1968 doğumlu kişilerin hayatında vurgulu bir şekilde hissedilmiş olabilir. Bu kişiler 2011 senesinden bu yana Kiron döngüsünü yaşayarak, hayatlarını derin bir alanda gözden geçirerek bir sonraki evreye kendilerini hazırlamış olabilirler.

Şimdi ise, Kiron Koç burcuna geçerken, genel şifa teması olarak “Varoluş” konusunu vurgulamakta… Birey olmak, var olmak ve benlik duygusu ile ilgili konular önümüzdeki dönemin şifa ve yaralanma alanları olacaktır. 1968 – 1977 doğumlu kişiler önümüzdeki dönemde Kiron dönüşlerini yaşayarak hayatlarında onları en zorlayan ve belki de en yaralı alanlarını iyileştirme fırsatı bulabilecekler.

20 Nisan Saat 6:13’te

Güneş Boğa burcuna geçiyor

Güneş’in Boğa burcuna geçmesi, yavaşlayıp hayatın tadına varmamıza vesile olacaktır. Nisan sonu ve Mayıs ayları baharın geldiği, doğanın canlandığı ve bitkilerin kök salarak güçlendiği aylardır. Güneş Boğa burcundayken bu sağlamlığı bizlere hatırlatır. Aybaşından beri devam eden yüksek enerjimiz ve hareketli günlük hayatımız şimdi bir anda yavaşlayabilir.

Güneş’in Boğa burcunda kalacağı bir ay boyunca rutin olanı, pratik, alışılmış ve bize tanıdık geleni arayabiliriz. Pratik olanın peşinden giderken bir taraftan da üşengeçlik, tembellik ve zevk düşkünlüğü kendini gösterebilir. Materyal konular ön plana çıkarken paranın değerini her zamankinden daha fazla sorgulayabiliriz.

24 Nisan Saat 19:40’ta  

Venüs İkizler burcuna geçiyor

Aşk, güzellik ve yaratıcılık gezegeni Venüs, İkizler burcuna girdiğinde sevgisini ve ilgisini zihinsel yollarla göstermeye başlayacaktır. Böylece Haziran ayı boyunca ilişkilerde zihinsel uyuma, arkadaşlığa ve iletişime önem verebiliriz. Bu dönemde ilişkilerde bağlılıktan çok flörtçü ve havai bir tarz söz konusu olacaktır. Bu dönem aynı zamanda yeni olana daha fazla ilgi duyduğumuz, tanıdıklık hissinden çok spontane ve değişik olana çekildiğimiz bir dönem olabilir.

Bu dönemde İkizler burçları ve yükselen burcu İkizler olan kişiler yaratıcılıklarının arttığına ve iyimserleştiklerine şahit olabilirler. İlişkilerinde dengeyi rahatlıkla kurabilir ve etraflarında toplanan hayranlarının keyfini sürebilirler.

Bu dönem İkizler burçları için sosyalleşme zamanı… Bu ay genel olarak İkizlerin sosyalleştiği ve ilişkilerini düzenleyebildiği bir ay olacaktır. Bu etkiden ikincil olarak Terazi ve Kova Burçlarında doğan kişiler faydalanabilecekler. Terazi ve Kova burçları ikili ilişkilerinde denge ve uyum sağlarken yeni ilişkiler kurabilir ve yeni arkadaşlar edinebilirler.

30 Nisan Saat 3:57’de

Güneş 9 Boğa burcunda/ Ay 9 Akrep burcunda dolunay fazını oluşturuyor

Dolunay mevcut enerjinin en üst seviyeye ulaştığı bir hasat dönemidir ve öncesinde gerçekleşen Yeniay’da başlanan konuların sonuçlanmasına yardımcı olur. Kuşkusuz bu etkiler kişinin kendi haritasındaki etkileşimle yakından ilgilidir. Boğa/ Akrep aksında gerçekleşen Dolunay bize güç, tutku, para ve sahip olmakla ilgili konuları hatırlatıyor. Kendimize güvenli bir alan istememize rağmen bundan uzaklaşarak dönüşüme ve korkularımıza kucak açabilmeyi gerekli kılıyor.

Güneş Boğa burcundayken “tabiat ve toprak ana” ile kurulan bağ güçlenir. Somut ve elle tutulur olan, fiziksel ihtiyaçlar, güvence isteği ve fiziksel dünya ile kurulan bağ öne çıkar. Ay’ın Akrep’te oluşu ise, tutkuyu, duygusal huzursuzlukları, değişim ve dönüşümü sembolize eder. Akrep bize hayattaki her şeyin değiştiğini ve dönüştüğünü hatırlatır.

Bu bir bakıma güvence ve konfor isteğimizi tehdit ediyor gibi görünse de, gelişim için gerekmektedir. Kısacası bu ayki Dolunay’da Ay başkalarının arzuları ve ihtiyaçlarına odaklanırken, Güneş bize kendi ihtiyaçlarımızı hatırlatacaktır. Aradaki dengeyi koruyabilirsek, Dolunay’ın yoğun enerjisini olumlu olarak kullanabiliriz.  

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:Astrolog Meral Erduran

1974 yılında İstanbul'da doğan Meral, Şişli Terakki Lisesini bitirdikten sonra Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladı. 2001 yılında Astroloji Birliği Derneği'nde düzenlenen eğitime katılarak, iki sene süren temel/ileri seviye eğitim programlarını birincilikle tamamladı. Takip eden yıllarda, İngiltere'deki Faculty of Astrological Studies'in ("FAS") uzaktan eğitim programlarını tamamlayarak sertifika almaya hak...BLOOM SHOP