YAZAN: HANDE URGANCIOĞLU KARDAŞ

Şehir hayatı birçoğumuz için yıpratıcı olabiliyor. Yoğun iş temposu, üstlenilen sorumluluklar, trafik ve hep bir yerlere yetişme çabamız. Bu hayatı seviyor olsam da, sağlıklı bir şekilde devam edebilmek için mola vermem gerektiğini biliyorum. Zihnimi boşaltabilmenin en iyi yöntemlerinden biri olan meditasyonu, her zaman uygulayamasam da meditatif etki sağlayan diğer aktiviteleri neden hayatımıza katmayalım, değil mi? Keyif alarak deneyimlediğim ya da yapılacaklar listeme eklediğim “meditatif etki” sağlayan hafta sonu etkinliklerini sizin için derledim.


Bitki atölyesi

Sizde benim gibi ne şehirden ne de doğadan vazgeçmeyenlerden misiniz? Yeşili görmek, ona dokunmak, onu hissetmek… Hepsi bana çok iyi geliyor! Toprak zaten doğal bir antidepresan. Bunların yanı sıra botanik bilgisi edinmek istiyor ve daha da ileri götürüp evinizi bu bilgiler ışığında dekore etmek istiyorsanız, Vesaire tam size göre! Kapısından her girişte, huzur bulacağınız bu minik dükkanda kendinizi iyi hissedecekseniz. Aynı zamanda, dükkanın karşısında bulunan şirin atölyelerinde ise tatlı workshopları da düzenleniyor.​

Seramik atölyesi

Hayal dünyanızdan ilham alırken, odaklanarak çalışacağınız bir diğer keyifli çalışma ise seramik üretimi. Seramik çalışması, günlük hayatın yarattığı gerginlikten, yoğun tempodan bunalanlar için rahatlatıcı bir hobi! Bu atölyeyi deneyimlemek istediğim yer ise Touline Ceramics.

Touline Ceramics’in yaratıcısı Tülin Bozüyük, çamura dokunduğu an seramikten bir daha kopamayacağını anlamış. O gün başlayan hikaye bugün kendini en iyi hissettiği, dinlendiği, arındığı ve keşfetmekten hiç vazgeçmediği Etiler’deki atölyesinde devam ediyor. Kendi kullanımı için seramik eğitimi alıp, üretimini yaparken şimdilerde seramik öğrenmek isteyenlerle atölye çalışmaları da yapıyor.

Çamuru ellerinizle şekillendirirken, hayallerinizi üç boyutlu objelere dönüştürmenin heyecanını yaşayacaksınız. Böylece stresiniz de çamurun içinde yok olup gidecek… Belki de hobi olarak başlayacağınız bu atölyede, işleri daha da ilerletip kendi markanızı oluşturacaksınız, kim bilir? 

​Zenergy meditasyon çalışması

Yoğun bir iş gününün ardından çıkıp, aceleyle Zenergy’e katıldım. Meditasyon, her zaman yapabildiğim bir pratik olmamasına rağmen faydalarını öğrenince katılmam gerektiğine bir kez daha ikna oldum. Birçoğumuz fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak stres yönetiminde zorlanabiliyoruz ya da hayatın farklı alanlarda bizleri zorlayan değişimlerine ayak uyduramayabiliyoruz.

Zenergy bu noktada devreye girerek,  ​modern hayatın yarattığı duygusal sıkışıklık ve mutsuzluk gibi hisleri besleyen kısır döngülerden kurtulma ve bir daha bu döngülere girmeme için geliştirilmiş bir eğitim iddiası taşıyor.

Kursu, masterların yetiştirdiği Zenergy hocası Meral Erduran Ilgaz veriyor. Günümüz koşullarına en etkin çözümlerden biri olduğu iddiasını taşıyan zenergy meditasyonu, Güney Koreli Zen Master Sun Woo ve eşi Ji Woo’nun 25 yılı aşkın bir sürede bir araya getirdikleri bir öğreti.  

Zenergy teknikleri, Woo çiftinin Zen tapınaklarındaki pratik ve tecrübelerinin modern hayatın sorunları için yeniden uyarlanmasını içeriyor. Zenergy’nin amacı ise pratiği özümseyen kişilerin hayatlarını, fiziksel ve zihinsel yorgunluklardan arınarak, dolu dolu yaşamalarına yardımcı olmak.  

Yemek atölyesi

Yemek yapmanın meditatif bir etkiye sahip olduğunu daha önce duymuş muydunuz? Sizi mutfağa çağırıyorum… Bence yemek pişirmek, konsantrasyonun yüksek olduğu bir aktivite bu yüzden de meditatif bir etkiye sahip.

Tabi buradaki en önemli konu, yemek pişirmekten keyif almanız. Eğer sadece acıktığınız zaman mutfağa girenlerdenseniz, bu yöntem size uygun olmayabilir. Belki de bir değişimin tetikleyicisi olur, kim bilir?

İster evinizde sevdiğiniz ya da denemek istediğiniz tarifleri uygulayın, ister grup aktiviteleri sunan, öğrenmek istediğiniz bir mutfak türü için workshop çalışmalarına katılın. Mutfak Sanatları Akademisi, eğlenceli workshop içerikleriyle her bilgi düzeyindeki kişilere ekmek, kahve, pizza, salata, makarna, cheesecake gibi birçok çeşitli öneriler sunuyor. Başlamak için iyi bir nokta!

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:

BLOOM SHOP