Zen meditasyon hocası ve Astrolog Meral Erduran, mart ayında kariyer, ilişki ve gündelik yaşamınıza etki eden konuları yıldızlara bakarak burçlarınızı nasıl etkileyeceğini yorumluyor. Mart ayı astroloji ajandası yayında!

1 Mart saat 19:46’da

Venüs, Kova burcuna giriyor

Oğlak burcundan çıkıp Kova burcuna giren Venüs, prangalarından özgürleşerek dışa açılacak. Venüs burada, Oğlak’ın gelenekselliğinden uzaklaşarak özgün ve bireysel sevgiyi arar. Fakat hala Satürn yönetimindeki Venüs mesafesini korumayı sürdürecektir. Dolayısıyla aşkta derinleşmek istemeyebilir. Kova’daki Venüs, aşkta büyük arzular yaratmaz. Sevgisi fazla derin olmayabilir. İlişkilerde zihinsel bir süreç içine girer ve bire bir ilişkilerde arkadaşlık önem kazanmaya başlar.

Bu dönemde arkadaşlarımızla daha fazla bir araya gelmek, toplumsal konulara karşı olan ilgimizin artması ve sosyal organizasyonlarda yoğunluk artabilir. Benzer şekilde Venüs, sosyalleşmek, sosyal gruplar içinde olmak, dernekler veya yardım kuruluşları içinde kendini göstermek isteyecektir. Kafaca anlaştığımız, ortak ilgi ve idealleri paylaştığımız kişilerle bir arada olmayı tercih edebiliriz.

26 Mart’a kadar devam edecek bu süreçte, başta Kova burçları olmak üzere, yükselen burcu Kova olan kişiler cazibelerinin ve yaratıcılıklarının arttığını, ilişkilerinde daha fazla denge ve hoşgörü sağladıklarını fark edebilirler.

İkincil olarak İkizler ve Terazi burçlarında doğmuş kişiler, Venüs’ün pırıltılı ışıklarında olumlu etkiler alacak. Venüs onlara güzellik, yaratıcılık ve sosyalleşme imkanı verecektir. Bunun yanı sıra Koç ve Yay burçları da Venüs’ten olumlu olarak etkilenen grup içinde olacaklar.

5 Mart saat 21:19’da

Merkür, 29⁰ Balık burcunda ters hareketine dönüyor 

İletişim gezegeni Merkür, 10 Şubat’ta Balık burcuna girdiğinden beri sezgilerimiz keskinleşmiş, telepati ve empati gibi konular günlük konuşmalarımızın içinde daha fazla yer almaya başlamış, hayallerimizi ve fantezilerimizi paylaşımlarımızda artışlar olmuş olabilir.

Merkür şimdi Balık burcunun 29⁰’sinde ters hareketine başlayacağı için 17 Nisan’a kadar bu burçta hareketine devam edecek. Böylece bu dönemde bilinçaltıyla bağlantımız oldukça güçlü kalacaktır.

Merkür her ters hareketine dönüşünde, 3 hafta boyunca bize iletişim, eğitim, ulaşım, seyahat, ticaret gibi temsil ettiği konularda içe dönüş imkanı sağlar. Fakat çoğu zaman, günlük hayatın koşuşturmacası içinde böyle bir lüksümüz olmadığı için, hala dışarıda olmak zorunluluğuyla mevcut enerjiye ters yönde hareket ediyor oluruz. Yani akıntıya karşı kürek çeker bir duruma geçeriz. Bu da ertelemelere, zorlanmalara, bazı işleri iki kere yapma zorunluluğuna ve bazen de yanlış anlamalara sebep olabilir.

Şimdi Merkür’ün Balık burcundaki ters hareketinde sezgiler iyice artarken bu zamanı bir inziva süreci gibi düşünebilirsek Merkür’ün ters hareketinin zorlanmalarını yaşamadan çok derin bir seviyede bilgi ve irfan kazanabiliriz.

Bu süreçte bilinçaltının derinliklerine iyice açılabilir, kolektif bilinçle bağlantımız güçlenebilir, rüyalar iyice önem kazanabilir. Bu süreçte rüyalara odaklanmak, rüyalarımızı yazmak ve bunların günlük hayatımızla olan bağlantıları üzerinde düşünmek derinleşmemize yardımcı olacaktır.

Balık burçları başta olmak üzere, su elementi burçları (Yengeç ve Akrep) bu süreçten daha fazla fayda sağlayabilirler. Bu burçların sezgileri iyice güçlenerek yaratıcılıkları artacaktır. Bu kişiler için ilham almak kolaylaşıyor.

6 Mart saat 11:27’de

Uranüs, Boğa burcuna giriyor 

Reform ve değişim gezegeni Uranüs, ilk olarak 2018’de 15 Mayıs – 6 Kasım arası kısa bir süreliğine Boğa burcunu ziyaret etti. Uranüs şimdi tekrar Boğa burcuna giriyor ve 7 sene boyunca bu burçta yolculuğuna devam ediyor.

Beklenilmeyeni beklemekle ilgili olan gezegen Uranüs istikrarlı Boğa burcuna girdiğinde, sağlam, sabit ve değişmez olduğunu düşündüğümüz pek çok şeyin ne kadar hızlı ve karşı konulmaz bir şekilde değiştiğine şahit olabiliriz.

Para ve materyal konularda devrim niteliğinde değişimler söz konusu olacaktır. Ekonomik değişimler ve insanların değerlerinin değişmesi bu dönemde söz konusu olacaktır.

Maddenin bizi kısıtlayan boyutu – mal, mülk, ev, araba – gibi sahip olduğumuz şeyleri bırakmak ve bunlardan özgürleşmek dönem boyunca ajandamızda üst sıralarda kalacaktır. Bırakabilmek ve aslında hiç bir şeye güvenmemek özgürleşmek için bir fırsat olacak. Dolayısıyla bu süreçte daha sade yaşamakla ilgili trendler artabilir.

Uranüs bu yıl 0⁰ – 6⁰ arasında hareket edeceği için 6 Mart 2019’dan sonra 21 – 27 Nisan doğumlu Boğaların, 2019 boyunca kendilerini yenilemelerine, kabuklarından çıkmalarına, açılmalarına ve cesur adımlar atmalarına yardımcı olacaktır. Yükselen burcu Boğa olan kişiler, bu yıl dış görünüşlerinde, tarzlarında ve hayata bakışlarında radikal değişimler yapabilirler.

6 Mart’tan sonra  24 – 30 Ekim doğumlu Akrepler, çevrelerinde onları harekete geçirecek bazı değişimler olabilir. Nedir bunlar? Konfor alanından çıkarıp şimdiye kadar hiç yapmayacağım dedikleri şeyleri yapabilirler. İlişkilerde bazı değişimler olabilir. Bekar Akrepler, beklenmedik bir tanışma ile kendilerinden çok farklı geçmiş deneyimlere sahip biriyle beraberliğe adım atabilirler.

İlişkisi olanlar ise; ilişkilerinde onları kısıtlayan bir durum varsa ve uzun süredir buna göz yumuyorlarsa artık özgürleşmek isteyebilir. Şimdi halının altına süpürdüklerini temizleme zamanı… Eğer ilişki/evlilik onları uzun zamandır tatmin etmiyorsa değişim zamanının geldiğini düşünebiliriz.

23 – 29 Temmuz doğumlu Aslanlar değişebilme ve esneyebilme kapasitesinin test edildiği bir yıldalar. Adaptasyon mümkün mü? Aslanlar kendilerine, şunu sorabilir: “Kalbim yaptığım bu işe gerçekten inanıyor mu?” “Yeterince tatmin oluyor muyum?” Yükselen Aslanlar belki son bir kaç senedir işleri değiştirmeye gerek görmeden hallediyorlardı. İşler rutin bir şekilde ilerliyordu. Bu yıl artık yenilik isteği/ihtiyacı hissederek bambaşka bir bakış açısı ve belki de bambaşka bir sektöre geçmek söz konusu olacaktır.

Bu yıl 20 – 26 Ocak doğumlu Kovaların değişime açıklıkları test edilebilir. Geçen dönemde yapmak istedikleri değişimleri yapabilme imkanı bulamadıysalar şimdi tam zamanı! Erteledikleri ya da görmezden gelip halının altına süpürdüklerini artık görmezden gelmeler mümkün olmayabilir.

6 Mart sonrası Yükselen Kovaların ev, aile, aile üyeleriyle ilgili alanda değişim/reform isteği olabilir. Taşınmak, ülke/şehir değişimi söz konusu olabilir. Bilinçaltıyla çalışmak ya da terapi almak için iyi bir sene.

6 Mart saat 19:04’te

15⁰ Balık burcunda Yeniay fazını oluşturuyor 

Balık burcunda gerçekleşen Yeniay yaratıcılığı, sanatı, ruhsallığı ve duygularla teması güçlendiriyor. Bu dönemde soyut kavramlar daha fazla gündeme gelerek, gerçek ve rüya arasındaki çizgiyi silikleştiriyor. Hayallerimiz zenginleşerek, fantezilerimiz güçleniyor. Böylece yaratıcılığımız artabilir.

Yaratıcılık isteyen iş ve projelere başlamak için güzel bir dönem olabilir. Yeniay’ın tam olarak Balık burcunun yöneticisi olan Neptün’le birleşiyor olması ideal olanı ararken bizi tanrısal bir enerjiyle karşılaştırıyor. Kalbimizi açmak, kabul etmek ve affetmek her zamankinden daha kolay olacaktır.

21 Mart saat 00:59’da

Güneş, Koç burcuna giriyor 

Güneş’in Koç burcuna girmesiyle baharın ilk habercisi olan bahar ekinoksuna geçmiş oluyoruz. Böylece Zodyak’ın başlangıç noktasına geliyoruz. Balık burcunun bitiren ve her şeyin gelip geçici olduğunu bize hatırlatan enerjisinden sonra, Koç burcunun getirdiği tazelikle her zaman yeni bir başlangıç olduğunu fark edebiliriz. Bir projeyi, bir işi veya bir ilişkiyi bitirdikten sonra her zaman bir yenisine, ilkinin heyecanıyla başlayabilir miyiz? Koç burcu bize bunu hatırlatıyor.

Önümüzdeki ay boyunca kendimizi daha canlı, daha iyimser ve harekete geçmeye hazır hissedebiliriz. Dolayısıyla şimdiye kadar ertelediğimiz ya da başlamaya cesaret edemediğimiz konularla kolaylıkla ilgilenebiliriz. Bu dönemde Koç burçları ve yükselen burcu Koç olanlar parladıklarını fark edebilirler. Yaşam enerjileri artarken kendilerini daha güçlü bir şekilde gösterebilirler. Aynı zamanda Aslan ve Yay burçları da bu dönemden olumlu olarak etkilenecek ikinci grup.  Aslan ve Yayların motivasyonları artarken kendine güvenleri yükseliyor.

21 Mart saat 4:43’te

Ay Terazi burcunda, Güneş Koç burcunda Dolunay fazını oluşturuyor

Dolunayla birlikte ilişkilerimiz önem kazanırken “ben” ve “sen” temaları vurgulamakta… Bu dönemde kendi ihtiyaçlarımız ve karşımızdaki kişilerin ihtiyaçları arasında denge bulmaya çalışabiliriz. “Kendim için çabalarken başkalarını da mutlu edebilir miyiz?” “Kendimi geliştirirken diğer insanların hayatımdaki rolü ne olmalı?” gibi sorular gündeme gelebilir. Kendi başımıza hareket etmekle, başkalarının duygularını önemseyerek hareket etmek arasındaki dengeyi kurabilirsek Dolunay’ın geriliminden daha az etkilenebiliriz.

Terazi/Koç aksı aynı zamanda, kadın ve erkek arasındaki “ilişki ve tutku” ikilemini de barındırır. Tutkuyla sürdürülen bir beraberlikte, sosyal seviyede gerçek bir ilişki yaşayamamak ya da içinde tutku ve aşk olmayan bir evlilik veya beraberlik yaşamak gibi… Dolunay dönemi tüm bu durumlar harekete geçirecek memnun olmadığımız bir durum varsa son noktayı koymaya yardımcı olacaktır.

Dolunay Terazi burcunun 0⁰’sinde gerçekleşiyor. Bu sebeple öncü burçların (Koç, Yengeç, Terazi, Oğlak) ilk derecelerinde/ilk günlerinde doğan kişiler ve bu derecelerde gezegenleri olanlar bu Dolunay’dan en fazla etkilenecek kişiler.

26 Mart saat 22:44’te

Venüs, Balık burcuna giriyor 

Venüs yüceldiği burç olan Balık’a girdiğinde oldukça rahat ve kendine güvenlidir. Venüs burada duyarlı, ılımlı, şefkatli ve sıcaktır. Kalbi sadece bir kişiye değil, evrendeki tüm canlılara açıktır. Sevgisi aşk sevgisinden, evrensel olan tanrı sevgisine ulaşır. Bu etkiyle bizler de ay boyunca içimizdeki sevgiyi yüceltebileceğiz.

Aynı zamanda yaratıcılık isteyen konularda rahatlama ve akış söz konusu olacaktır. Bu etki ruhsal konuları, evrensel sevgiyi ve bir olmayı vurgularken, maddiyat kadar maneviyatı da gündemde tutacaktır.

Venüs’ten en çok faydalanacak kişiler kuşkusuz Balık burçları ve yükselen burcu Balık olanlardır. Önümüzdeki ay boyunca Balıklar cazibelerinin arttığını fark edebilirler. Balıkların çevrelerinde hayranları artacaktır. Yaratıcılıklarını her zamankinden daha fazla dışa vurabilecek ve içlerindeki manevi sevgiyi başkalarıyla paylaşabilecekler. Bunun yanı sıra Yengeç ve Akrep burçları, Venüs’ün Balık burcunda kalacağı 21 Nisan tarihine kadar hayattan daha fazla zevk alabilir ve sevdikleriyle ilişkilerinde denge kurabilirler.

31 Mart saat 9:13’te

Mars, İkizler burcuna giriyor 

Mücadele ve savaş gezegeni Mars, Boğa burcundan çıkınca biraz olsun hareketleniyoruz. Çoğumuz Mars’ın Boğa burcunda olduğu süre boyunca harekete geçmek, hedef belirlemek ya da ileri gitme konusunda tıkanıklık hissini yaşamış olabiliriz.

Şimdi ise önceki dönemki beklemenin verdiği sıkışıklığı üzerimizden atarak bir an önce biriken enerjiyi dışa vurma isteğiyle her şeye bir anda atlamak ve oradan oraya koşuşturmak isteyebiliriz. Mars’ın İkizler burcuna geçişi, planlar yapmak ve savaş stratejimizi belirlemek için oldukça destekleyici bir etki vermekte.

Diğer taraftan zihinsel enerjimizi ve odağımızı tek bir konuya odaklamakta zorlanabilir, konudan konuya, düşünceye atlama eğiliminde olabiliriz. Zihinsel olarak huzursuz hissedebilir, iletişim, eğitim ve seyahat gibi konularda sabırsız fakat aynı zamanda da atılgan olabiliriz.

Bu etki bir taraftan da fikir ve düşüncelerimizi ortaya koyma konusunda oldukça tutkulu davranmamıza yardımcı olacaktır. Bilgi toplama ve araştırma konusunda heyecanlı ve hevesli olabiliriz.

16 Mayıs’a kadar devam edecek bu dönemde İkizler burcu ve yükselen burcu İkizler olan kişiler fiziksel olarak güçlendiklerini hissedebilirler. İkizler burçları kendilerini ortaya koyma konusunda her zamankinden daha cesur davranırken ilişkilerinde hem girişken hem de talepkar davranabilirler. Terazi ve Kova burçları da dönem boyunca Mars’tan olumlu etki alıyor. Terazi ve Kova burçları da fiziksel enerjilerinin yükseldiğini ve kendilerine güvenlerinin arttığını hissedebilirler.

İlginizi çekebilir!Astrolog Meral Erduran

1974 yılında İstanbul'da doğan Meral, Şişli Terakki Lisesini bitirdikten sonra Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladı. 2001 yılında Astroloji Birliği Derneği'nde düzenlenen eğitime katılarak, iki sene süren temel/ileri seviye eğitim programlarını birincilikle tamamladı. Takip eden yıllarda, İngiltere'deki Faculty of Astrological Studies'in ("FAS") uzaktan eğitim programlarını tamamlayarak sertifika almaya hak...BLOOM SHOP