Eski bir Zen özdeyişi der ki: “Her gün eğer çok yoğun değilseniz en az 30 dakikanızı meditasyona ayırmalısınız. Çok yoğunsanız bu süre en az 1 saat olmalıdır.”

Aslına bakarsanız içsel yolculuğunuza odaklandığınız zamanın ne kadar sürdüğünün de çok bir önemi yok. İster 5 dakika ister 3 saat olsun, yeter ki hedefleriniz arasında her gün kendinize ayıracağınız özel bir vakit bulunsun.

Pek çok farklı çeşidi bulunan meditasyonun stresle baş ettiğini, kan basıncını düşürdüğünü, depresyon semptomlarını azalttığını ve uykuyu düzenlediğini biliyoruz. Peki özellikle dünya üzerinde 5 milyon takipçisi bulunan transandantal meditasyon türüne ne kadar aşinayız?

Transandantal meditasyon nedir?

Transandantal meditasyon dikkat dağıtan ve stres yaratan düşüncelerin sakin ve huzurlu bir bilince evrilmesini sağlayan bir farkındalık tekniğidir. Maharishi Mahesh Yogi tarafından bulunarak 1960’larda Amerika’ya getirilmiştir.

Transandantal meditasyona göre, meditasyon konumundaki kişi sessiz bir ortamda, rahat bir pozisyonda, gözleri kapalı bir şekilde oturur ve Vedic Hint geleneğine ait bir sözü veya sesi tekrarlamaya başlar. Hiçbir efor gerektirmeyen, sadece derin bir konsantrasyon ve trans halini amaçlayan bu uygulama ile kişinin baskılayıcı ve sınırlayıcı tüm zihinsel bariyerleri ortadan kalkar. Kişi düzen, stabilite, sükûnet gibi kavramlar etrafında konumlanır.  

Transandantal meditasyon pratiği nasıl yapılır?

Meditasyonun öteki türlerine kıyasla transandantal meditasyon, belirli bir yönergeye göre uygulanmaktadır. Sertifikalı bir eğitmen tarafından 7 aşamada tamamlanabilen bir kurs olarak kabul edilmektedir.

  • Birinci aşamada eğitmen, ilk 60 dakikada transandantal meditasyon tekniği ve etkileri hakkında genel bilgi verir.
  • Sonraki aşamada, 45 dakika içerisinde daha spesifik bilgilerle transandantal meditasyon tekniğinin iç dünyasına yolculuk yapılır.
  • Üçüncü aşama, ilgili olanlarla 15 dakikalık deneme süreçleridir.
  • Dördüncü aşama 1-2 saatlik kişiye özel birebir çalışmaları içerir.
  • Beşinci aşama, her bireye özel bir mantranın verildiği aşamadır. Mantralar gizli tutulmalıdır.
  • Altıncı aşama, bu ilk günkü denemenin ardında gelen 3 günlük uygulama sürecini ve bu sürecin kontrolünü sağlar. Gereken durumlarda eğitmen meditasyonu uygulayan kişinin yanlışlarını düzeltir veya sorularını cevaplar.
  • Son aşama aradan zaman geçince, örneğin birkaç ay sonra yapılan kontrol aşamasıdır. Kişi, altıncı aşamada olduğu gibi ara ara eğitmeniyle görüşerek tekniğini en iyi ve en kendine uygun hale getirmek için uğraşır.

Bu 7 aşamadan sonra transandantal meditasyonu günde 15-20 dakikalık periyodlarla 2 kere uygulamanız mümkün. Genellikle kahvaltıdan ve akşam yemeğinden önce tekrarlanan bu meditasyonla günlük çevresel problemlerden arınarak kişisel bir farkındalık boyutuna erişebileceğinizi gözlemleyebilirsiniz!

İlginizi çekebilir!

Fotoğraf: http://coveteur.com/2018/10/12/david-lynch-transcendental-meditation-benefits-can-save-life/

Lıve To Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP