YAZAN: BURCU ERBAŞ

Hızlı yağlanan veya çok kuruyan, canlılığını ve parlaklığını yitirmiş, dökülme ve incelme problemi yaşayan saçların ortak sorunu saç uçlarından değil, saç derisinin zayıflamış olmasından kaynaklanıyor. Saç derisi de aynı cildimiz gibi optimal durumunu korumak için ona özel bir bakım gerektiriyor. Yüzde yüz vegan, B-corp sertifikalı ve Leaping Bunny cruelty-free onaylı saç bakım markası Aveda, uzun yıllar süren klinik çalışmalar ve bilimsel araştırmalar ışığında saç derisinini güçlendirmek için ilhamını cilt bakımından alan yeni Scalp Solutions serisini nihai çözüm olarak sunuyor. Odağına saç derisindeki erken yaşlanma belirtilerini tersine çevirmeyi, yağ oranını dengelemeyi ve gözenekleri temizlemeyi alan her saç tipine uygun bu yeni seriyi Live to Bloom ekibi olarak denedik. Deneyimlerimizi İngiltere’deki Bradford Üniversitesi’nin Deri Bilimleri Merkezi Direktörü, Dermatoloji Profesörü Julie Thornton ve Aveda Ar-Ge ekibine yönelttiğimiz sorularla birleştirerek saç derisini güçlendirmeye dair kapsamlı bir rehber oluşturduk.


Güçlü görünen saçlara sahip olmanın yolu saç derisinden geçer

Aynı sağlıklı toprağa ekilen tohumların bereketli ve lezzetli mahsuller vermesi gibi saç derisi ne kadar güçlü ise çıkan saç telleri de o denli güzel ve kaliteli oluyor.

Aksine saç derisini önemsememek ise kaynağını saç tellerimizde aradığımız birçok problemin ve erken yaşlanma belirtilerinin asıl sebebini oluşturuyor. Aynı yüzümüz gibi saç derimizin de yaşımız ilerledikçe oksidatif stres ve çevresel etmenlerin etkisiyle yaşlanması, eğer önleyici bir bakımımız yoksa, saç kaybı ve incelmelere yol açıyor. Saç derisi giderek kuruyabiliyor; saçlar düzleşebiliyor, incelebiliyor, hassaslaşabiliyor.

Saç derisi neden hasar alır?

Cildimizin maruz kaldığı tüm stres faktörlerine saç derimiz de maruz kalıyor. Cilt problemlerinin ortak nedenleri arasında verilen; güneşin zararlı UV ışınları, hava ve su kirliliği, kronik stres ve yanlış bakım uygulamaları aynı yüzümüz gibi saç derimizi de kötü etkiliyor, yaşlanma belirtilerinin erkenden görülmesine neden oluyor.

Saçları sık ya da az yıkamak, yağı, kiri ve şekillendirme ürünlerini tam olarak arındıramamak gözenekleri tıkıyor, sebum dengesini bozuyor ve hassasiyeti yüksek bir saç derisine neden oluyor. Tüm bunlar da kendini aşırı kuru veya çok çabuk yağlanan, matlık ve sönüklük problemi olan, doğal şeklini kaybetmiş saçlarla gösteriyor.

Profesör Julie Thornton’a saç derisi neden yaşlanıyor diye sorduğumuzda: “Saç derisi cildi, kirlilik, yağlanma, birikim, kuruluk ve mikro toz gibi benzer çevresel faktörlere maruz kaldığı için yüz cildimiz gibi yaşlanır.” diye yanıtlıyor. “Saç derisi yaşlanması, saçın görünümünü etkileyebilir çünkü saçı parlak ve ışıltılı tutan sebase bezler etkisiz hale gelir. Bu nedenle, cildimize bakım yapmanın önemli olduğu gibi, daha güçlü görünen saçlara sahip olmak için saç derimize de bakım yapmamız gerekir.” diyerek yaşlanma karşısında saç derisi bakımının en az yüz bakımı kadar gerekli olduğuna dikkat çekiyor.

Saç derisindeki erken yaşlanma belirtileri:

  • Kuru saç derisi.
  • Yağlı saç derisi.
  • Saç derisinde kötü koku.
  • Hassasiyet, rahatsızlık, kızarıklık.
  • Saç derisinde esneklik kaybı.

Daha genç ve dengeli bir saç derisi için ne yapmamız gerekir?

Saç derisini güçlendirmenin ilk adımı da doğru bir bakım rutini izlemek oluşturuyor. Odağına var olan hasarı geri çevirmeyi ve nem bariyerini güçlendirmeyi alan bakım ürünleri; hassasiyeti geçirebiliyor, sebum dengesizliğini düzenleyebiliyor. Cilt bakımında da sıklıkla kullanılan etken maddelerin ve bakım etaplarının saç derisi bakımında da yer bulması, gözeneklerin derinlemesine temizlenmesini, saç derisinin ise neme doymasını sağlıyor.

Güçlü ve genç bir saç derisinin belirtileri

  • Nem bariyeri güçlü bir saç derisi.
  • Nemli, temiz ve mutlu bir saç derisi.
  • Güçlü, parlak, dolgun saç telleri.
  • Güçlü ve sık saç kökleri.

Yeni Aveda Scalp Solutions ile saç derisi bakımını deneyimledik!

Aveda Ar-Ge ekibine göre güçlü teknolojisinin kaynağını doğal biyoteknoloji ve bitkisel adaptojenik bileşenlerden alan yeni Aveda Scalp Solutions saç derisinin ihtiyaç duyduğu bakımı eksiksiz şekilde sunmak üzere 8 yıl süren bilimsel araştırmalar ve 13 klinik çalışma ışığında tasarlandı. Yüksek performanslı bitkisel aktif maddeler üzerinde uzmanlaşan Aveda ekibi sadece bir formülde bile hangi antioksidanları dahil edeceklerine karar vermek için 1000’den fazla içeriği değerlendirmeye almış.

Şampuan, saç kremi, jel peeling, koruyucu sprey, gece serumu ve masaj aletinden oluşan Scalp Solutions serisinin 6 ürünü, saç derisinin nem dengesini yüzde 92 oranında arttırabiliyor, yağ miktarını ilk yıkamada yüzde 76 oranında azaltabiliyor, gözenekleri kirden, ürün birikintisinden tamamen arındırabiliyor.

Arındırma, yenileme ve koruma olarak 3 farklı etapta uygulanan Scalp Solutions serisini Live to Bloom ekibi olarak kendi saçlarımızda denedik. 2 hafta boyunca kullandığımız bakım ürünlerinin etkinliğini klinik olarak ölçebilmek için Aveda salonu İsmail Babuz Kuaför Salonu’nda, Aveda Güzellik Uzmanı’nın yardımıyla, öncesi ve sonrası olmak üzere iki farklı saç derisi analizi gerçekleştirdik.

Öncesi: Aveda Güzellik Uzmanı ile saç derisi analizi

Live to Bloom’un kurucusu Ceren ile İçerik ve Proje Yöneticisi Burcu‘nun saç derisi analizlerini yorumlayan Aveda Güzellik Uzmanı, Ceren için saç derisinde tortu birikimi olduğunu ve bunun tıkalı gözeneklere yol açtığını belirtiyor. Burcu’nun ana probleminin ise hassasiyet ve sebum dengesizliği olduğu görülüyor. Analizden sonra Burcu ince telli, boya işlemi görmüş, yıpranmış saçlarına, Ceren ise kalın telli, elektriklenmeye ve yağlanmaya müsait saçlarına 2 hafta boyunca Scalp Solutions bakımı yapıyor.

Kullanım Süreci: Arındırma, Temizleme + Nemlendirme, Bakım

Aveda Scalp Solutions serisinin ürünlerini kullanmaya başlayan Burcu ve Ceren haftada 1-2 kere arındırma rutinini, ihtiyaçlarına göre temizleme ve nemlendirme rutinini, her gün; gece ve gündüz olmak üzere bakım rutinini uyguluyor.


1. Adım: Arındırma 

Saç derisini fazla yağdan, kirden, ürün birikintisiden arındırmak ve gözenekleri temizlemek için ilk adımda Saç Derisi Arındırıcı Jel Peeling ve Saç Derisi Canlandırıcı Masaj Aleti beraber kullanılıyor. İçerisinde bitki türevli salisilik asit bulunduran Arındırıcı Jel Peeling saçtaki yağ oranını ilk kullanımda yüzde 76 azaltabiliyor. Saç derisinin nem bariyerini bozmadan yüzeydeki tüm kir ve birikintiyi temizleyen, ferahlatıcı, serinletici bir etki bırakan Peeling’in etkisi Canlandırıcı Masaj Aleti ile beraber kullanıldığında katlanıyor.

SAÇ DERİSİ İÇİN ARINDIRICI JEL PEELİNG

Nasıl kullanılıyor?

Saçlar önden ve iki yandan olmak üzere bir tarak yardımıyla ayrılıyor. Arındırıcı Jel Peeling sivri uçlu, kolay kullanımlı aplikatörü ile saç derisine uygulanıyor. Daha sonra ister parmak uçları ister Saç Derisi Canlandırıcı Masaj Aleti yardımıyla saç derisine yediriliyor.


PROFESYONEL İPUCU!

“Scalp Solutions Saç Derisi Peeling’inin, normal-kuru kafa derisi tipleri veya renkli saçlara sahip olanlar için haftada bir kez kullanılması önerilir. Yağlı kafa derisine sahip olanlar ise gerektiği kadar sık kullanabilirler.”

Aveda Ar-Ge Ekibi

2. Adım: Temizleme + Nemlendirme

SAÇ DERİSİ İÇİN ŞAMPUAN & SAÇ KREMİ

İhtiyaca göre günlük olarak kullanılabilen Saç Derisi için Şampuan ve Saç Kremi ise temizleme ve nemlendirme etabını oluşturuyor. Fazla yağı, birikinti ve kirliliği saç derisinden temizlerken saç derisini kurutmayan şampuan, ilk kullanımdan itibaren nem dengesini düzenlemeye başlıyor. Düzenli kullanımda 1 haftadan sonra nem yüzde 92, ikinci haftadan sonra ise yüzde 128 oranında yükseliyor. İçerisinde besleyici Babassu ve Moringa yağları bulunduran saç kremi ise şampuanın nem dengesini düzenlemesine katkı sağlıyor. Aynı zamanda saç tellerini nemlendiriyor, yumuşatıyor ve parlaklığını kazandırıyor.

Nasıl kullanılıyor?

Şampuan peeling sonrasında veya direkt ıslak saç derisine yuvarlak hareketlerle masaj yapılarak uygulanıyor. Daha derin bir temizleme için parmak uçları yerine Saç Derisi Canlandırıcı Masaj Aleti de şampuan ile eşleştirilebiliyor. Durulanan saçların fazla suyu alınmış uçlarına Saç Kremi uygulanıyor. İyi bir şekilde durulanıyor.


3. Adım: Bakım

Saç derisine bakım yapan ve koruyan Saç Derisi için Sprey ve Saç Derisi için Gece Serumu da her gün; gündüz ve gece olmak üzere kullanılabiliyor. Saç derisini ferahlatan, yenileyen, kirlilik ve güneş gibi çevresel etmenlerden koruyan sprey yağ salgısını 48 saat boyunca kontrol altında tutabiliyor. Uygulandığı anda saçtaki yağ miktarını yüzde 20 oranından azaltabilen hafif bir formüle sahip spreyin içerisinde cilt bakımında da sıkça rastladığımız; E vitamini, resveratrol, biberiye, zencefil, centella asiatica bulunuyor. Saç yıkama arasındaki sıklığı açabilen spreyin sebum üzerindeki dengeleyici etkisi ise içerdiği meyan kökü ekstraktı ve çinko sayesinde oluyor.

Saç Derisi için Sprey nasıl uygulanıyor?

Kuru saçların direkt olarak köklerine püskürtülen sprey parmak uçları ile saç derisine yediriliyor ve durulanmıyor. İhtiyaca göre istenildiği kadar kullanılabiliyor.

SAÇ DERİSİ İÇİN SPREY

Uyku esnasında saç derisini erken yaşlanmanın belirtilerine karşı koruyan, nem bariyerini güçlendiren ve yağ dengesini düzenleyen Saç Derisi için Gece Serumu, hassasiyeti ve kızarıklığı gözle görülür şekilde hafifletebiliyor. Çok hafif yapısı sayesinde ne yağlı bir görünüme ne de hisse yol açan serum, cilt mikrobiyotasını dengeliyor; saç derisini yumuşak, beslenmiş ve esnek kılıyor. Düzenli kullanımda saç derisindeki hassasiyet 1 hafta içinde yüzde 96 azalıyor, kızarıklık yüzde 92 oranında düşüyor, rahatlama ve neme doyma hissiyatı yüzde 94 artıyor. İçerisinde cilt bakımında da sıklıkla rastlanan nem bombaları hyalüronik asit, centella asiatica ve mikrobiyota dengeleyici Lactobacillus Ferment bulunuyor.

Saç Derisi için Gece Serumu nasıl uygulanıyor?

Gece yatmadan önce kuru veya nemli saç diplerine uygulanan gece serumu parmak uçları ile yediriliyor. Uygulama kolaylığı içinse alından enseye olmak üzere saçı 5 farklı yerden ince bir tarak yardımı ile ayırdıktan sonra serum saç derisine damlatılabiliyor.

SAÇ DERİSİ İÇİN GECE SERUMU

PROFESYONEL İPUCU!

“Bir ürün seçmek gerekiyorsa özellikle Scalp Solutions Saç Derisi için Gece Serum’unu öneriyoruz çünkü yatarken saç derisi yaşlanmasının görünür belirtilerine karşı mücadele etmede etkili vegan bileşenlerle hazırlandı.”

Aveda Ar-Ge Ekibi

Sonrası: Saç derimizde nasıl bir değişim oldu? 

2 haftanın sonunda yeniden bir saç analizine giren Burcu ve Ceren’in sonuçlarında ise büyük bir gelişme görülüyor. Aveda Güzellik Uzmanı’na göre Ceren’in saç derisi tortularından arındırılmış ve nefes alabilir halde; Burcu’nun saç derisinde ise hassasiyet ve kızarıklık büyük ölçüde azalmış olarak görülüyor.

ÖNCESİ & SONRASI

Bıraktığı ferahlatıcı hissi ve güzel kokusu bir yana Aveda Scalp Solutions gerçekten de saçları kökten uca iyileştirebiliyor. Stres seviyelerime bağlı olarak azalıp artan saç derisi hassasiyetim; kızarıklık ve dökülmeler Scalp Solutions serisini kullanmaya başladığımdan beri büyük ölçüde azaldı. Yıkamalar arasında ne aşırı kuruluk ne de egzamaya benzer kızarıklıklara rastladım. İnce telli olduğu için yağlandığı zaman çok belli olan saçlarımı bu seri sayesinde 2 gün yıkamadan rahatça kullanabildim. Peeling ve şampuanı masaj aleti ile eşleştirerek kullanmak büyük bir uygulama rahatlığı sağlarken yarattığı masaj etkisiyle de başımdaki gerginliği azalttı!

Burcu

ÖNCESİ & SONRASI

Hafif mentollü kokusu ve serinleten etkisiyle anında rahatlama ve ferahlık hissi veriyor. Normalde 2 günde bir mutlaka yıkamam gereken saçlarımın kullanım süresini 1 gün artırdı. Şampuanı masaj aletiyle uygulamaksa saçlarımın daha iyi temizlenmesini sağlarken başımdaki gerginliğin azalmasına yardımcı oldu. Duşumdan aldığım verim ve rahatlama hissi Scalp Solutions serisi ile önceye oranla çok daha yükseldi!

Ceren

PROFESYONEL İPUCU!

“Saç derisi endişeleri hem kadın hem de erkek birçok kişinin odağında olan bir durum. Erkekler de saç derilerinde karşılaştıkları kuruluk ya da yağlanmayı dengeleyebilmek için Scalp Solutions serisini tercih edebilirler. Bir saç tasarımcısının misafirine sunmak isteyeceği yüksek performansı saç boyaları da dahil olmak üzere yüzde 100 vegan formüllü Aveda ürünleriyle elde ediyoruz. Özellikle Aveda Salon Pro Bakımı ile aşırı yıpranmış saçları toparlamaya ya da renklendirme işlemleri sırasında korumaya yardımcı olabiliyoruz.”

İsmail Babuz


Aveda Salonu İsmail Babuz Kuaför Salonu’nda, Live to Bloom okuyucularına özel (*) Aveda Pro Salon bakımında %20 indiriminizi kullanabilirsiniz. 14 Mayıs tarihine kadar her salı ve cumartesi günü ise Aveda Uzmanı, İsmail Babuz Kuaför Salonu’nda ücretsiz saç derisi analizi yapmak için sizleri bekliyor olacak!

(*) Kampanya Live to Bloom’un ilk 25 okuyucusuna özeldir.Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP