YAZAN: BAHAR BUZACIOĞLU

Güzellik sektörünün yıllar içinde gelişmesiyle birçok ünlü isim kendi markasını yaratarak sektöre adım attı. İşte sosyal medyanın ve asıl mesleklerinin yanı sıra güzellik sektöründe de adını duyuran 5 ünlü ismin markaları!


1. Negin Mirsalehi – Gisou

Influencer kimliği ve Youtube videolarıyla tanınan, Hollanda’da büyüyen Negin’in ailesi 6 jenerasyondur arıcılıkla uğraşıyor. Babasının arı bahçelerinden gelen bal ve propolisle kuaför annesinin saç bakım tariflerini harmanlayan Negin, böylelikle aile geleneğini somut ürünlere dönüştürerek 2015 yılında erkek arkadaşıyla beraber kendi saç bakım markası Gisou’yu oluşturdu.

Pazarlama yüksek lisansı yapan Negin, işini ve akademik bilgisini modaya ve güzelliğe olan tutkusuyla birleştirirken arıcılığı da işin içine kattı. Yakın zamanda ülkemizde de satışı başlayan Gisou, oldukça etkili formüllere sahip saç maskeleri, saç kremleri, şampuanları ve saç spreyleri olan başarılı bir marka haline geldi.


2. Selena Gomez- Rare Beauty

Oyuncu ve şarkıcı kimliğiyle küçüklüğünden beri tanınan Selena Gomez, üçüncü stüdyo albümü “Rare”den esinlenerek 2020 yılında kendi kozmetik şirketi Rare Beauty’yi kurdu. Gerçekçi olmayan güzellik standartlarını yıkmayı hedefleyen Rare Beauty, bizi eşsiz kılan şeyleri gizlemeden kendimizi iyi hissetmek için üretilmiş. “Nadir (rare) olmak, kendinle barışık olmakla ilgilidir. Mükemmel olmaya çalışmayı bıraktım, sadece kendim olmak istiyorum.” diyen Gomez, güzelliğin ne anlama geldiğini yeniden tanımlayarak herkesin bireyselliğini kutlama misyonunda olduğunu söylüyor. Cildin nefes almasına izin vererek iyi hissetmesini sağlayan hafif formüllere sahip Rare Beauty’nin yıllık satışlarının %1’i toplumsal hizmetlerin yetersiz olduğu toplumlarda gençlere ruh sağlığı hizmeti sağlamak için doğrudan “Rare Impact Fund”a bağışlanıyor. Paketlemesine kadar vegan içerikli ve geri dönüştürülebilir olan Rare Beauty; fondöten, dudak kalemi, ruj, kaş belirginleştirici, aydınlatıcı gibi geniş bir skaladan oluşan ürünleri ile artık Sephora’larda da satılıyor. İçten dışa özenle yapılmış bir marka yaratmak istediğini söyleyen Selena, paketlemeden ortaklık ettiği tedarikçilere kadar her şeyi çevreye duyarlı olmak için özenle seçtiğini belirtiyor.


3. Hailey Baldwin Bieber – Rhode

Amerikalı ünlü model ve sosyal medya figürü Hailey Rhode Baldwin, 2022’de cilt bakım ürünleri markası Rhode’u kurdu. Derlenmiş bir temel cilt bakım ürünleri serisi olan Rhode, yüksek performanslı bileşenlerle çeşitli cilt tipleri ve ihtiyaçları için formüle edildi. Hailey, daha sağlıklı bir cilde ulaşma yolculuğunun herkesin erişebileceği ve gerçekten işe yarar ürünler geliştirmek için kendisine ilham verdiğini söylüyor. Etkili cilt bakımının ardındaki gizem ve karmaşayı basitleştirerek bilime ve mükemmel formülasyona dayalı ürünler yapan Rhode, çeşitli aromalardaki dudak bakım kremleri ve yüz bakım ürünleriyle şimdiden dünyada bir sürü insanın favorisi haline geldi. Şimdilik ülkemizde olmayan Rhode ürünlerini yurt dışına gittiğinizde deneyimlemeyi unutmayın.


4. Rosie Huntington Whiteley – Rose Inc

Ünlü model Rosie Huntington Whiteley 2018 yılında Amyris adlı biyoteknoloji şirketiyle bir ortaklık kurarak, hem sürdürülebilir inovasyondan hem de 20 yıllık bir deneyimden yararlanıp Rose Inc’i kurdu. Sonuç: her kategoride üstün performans gösteren renkler ve hoşgörülü cilt bakımı. Rosie’nin yıllara dayanan makyaj ve bakım tutkusuyla birleşen profesyonel deneyimleri markayı öne çıkarıyor. Tamamen temiz ve vegan içeriklere sahip markanın ambalajları da geri dönüştürülebilir olarak tasarlanmış. Zamanın bir lüks olduğunu söyleyen Rosie, bu nedenle ürünlerinin kolaylıkla anında etki yarattığını belirtiyor. Kendisinin de zamanında cilt sorunlarından muzdarip olduğunu, bu nedenle markasında ortaya çıkardığı bileşenlerin öneminin farkında olduğunu belirtiyor. Serum, temizleyici, göz kremi, allık, makyaj fırçası, aydınlatıcı, dudak yağı, ruj, far, maskara gibi oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahip marka, yıllar içinde yurt dışına gidildiğinde mutlaka deneyimlenen bir ürün haline geldi.


5. Rihanna – Fenty Beauty by Rihanna

9 Grammy ödülü sahibi dünyaca ünlü Rihanna, 2017 yılında Fenty Beauty by Rihanna isimli kozmetik markasını çıkardı. Her zaman önde olan vizyonuyla Rihanna tarafından yaratılan Fenty Beauty, herkes için tasarlanmış evrensel renk yelpazesi ve hava kadar hafif formülleriyle kuralları yeniden tanımlıyor. Vizyonu her şeyden önce ilham vermek olan Rihanna “Makyaj eğlenmeniz için var!” diyor. Kendi makyaj tekniğini geliştirmek için hem sahne arkasında ve önünde hem de gerçek hayatta yıllarını harcayan Rihanna, ustaca geliştirilmiş kendi ürün serisiyle kendi yöntemini ortaya koyuyor. Fenty Beauty’yi her renkten, kişilikten, tutumdan, kültürden ve ırktan kadın için yaptığını söyleyen Rihanna, herkesin dahil olduğunu hissetmek istediğini belirtiyor. Bütün dünyada her cilt renginden kadının kullanabileceği çeşitlilikte olan fondötenlerden kreme, maskaradan allığa tüm ürünlere ülkemizde de ulaşmak mümkün.

BLOOM SHOP