YAZAN: DİLA ATTEPE

Bu yıl Avrupa’nın nefes kesen manzaraları arasında bir yenilenme yolculuğuna çıkmaya ne dersiniz? Kişisel bakımın önemini arttırdığı günümüzde, zihin, beden ve ruh için sürükleyici bir deneyim sağlamak üzere salt konaklamanın ötesine geçen çeşitli sağlıklı yaşam otellerinden biri yeni tatil rotanız olabilir. Sağlıklı yaşamın ve lüksün birleştiği, bütünsel sağlığı destekleyen Avrupa’nın wellness rotalarını sizler için derledik!


Euphoria Retreat, Yunanistan

Sizleri Yunanistan’ın 1 numaralı wellness oteli Euphoria Retreat ile tanıştıralım! Euphoria Retreat dünyanın dört bir yanından yenilenmek isteyen herkesi, hareketli Atina şehrinden sadece üç saatlik bir yolculukla Mora Yarımadası’nın yabani güzelliğine, Myrats’a çağırıyor. Başkentten çıktığınız bu yolda gördüğünüz, adeta bir görsel şölen olan manzaralar ise dönüştürücü deneyimin sadece başlangıcı! Euphoria Retreat, bu görkemli manzaraların arasında bulunan huzurlu bir sığınak niteliğinde.

Euphoria’nın bütünsel felsefesinin merkezinde beş elementin (ateş, su, toprak, tahta ve metal) uyumlu etkileşimi yer alıyor. Bu benzersiz yaklaşım, Asklepia ve Hipokrat tıbbının kadim bilgeliğini Geleneksel Çin Tıbbı ilkeleri ve modern bilim ile kusursuz bir şekilde harmanlayan özel tedaviler ve kişiselleştirilmiş şifa seanslarıyla dolu birçok program seçeneği sunuyor. Fitness, SPA, holistik pratikler, meditasyon, yoga gibi uygulamalarla vücut ve zihindeki dengeyi sağlamayı hedefliyor. İster detoks yapmak ister kilo vermek ister sadece kendi içinizde huzur bulmak istiyor olun Euphoria Retreat, bütün bunları sizlere sunan bir otel. Doktorlar, mentorlar, beslenme uzmanları, terapistler ve fitness eğitmenlerinden oluşan tüm ekibi, sizleri bu sağlıklı tatilde destekliyor.

Euphoria Retreat, beslenme programlarını hazırlamak için geliştirdikleri özel bilimsel yöntem olan 3GL’i kullanıyor. Bu yöntemde glikoz, glutatyon ve glikojen seviyeleriniz küçük bir kan testi ile ölçülüyor. Beslenme uzmanı ekibi bu testin sonucuna göre taze meyvelere, sebzelere ve mevsimlik malzemelere odaklanan beslenme ve metabolik ihtiyaçlarınıza uygun, dengeleyici ve kişisel menüler hazırlıyor.


Park Igls, Avusturya

Avrupa’nın ortasında rengarenk binalarıyla ünlü Innsbruck şehrine bakan yüksek bir platoda yer alan Park Igls‘ta huzur ve bütünsel yenilenme sizleri bekliyor. Park Igls, Modern Mayr Tıbbı ilkelerini uzman doktorların sunduğu zengin bilgi birikimiyle bir araya getirerek sağlık konusunda kapsamlı ve kişiselleştirilmiş bir yaklaşımla öne çıkıyor.

Park Igls en yeni tıbbi testlerin yanı sıra alternatif tıbbi prosedürlerle geliştirdikleri teşhis yöntemleri ile her misafire özel bir diyet, egzersiz ve tedavi planı sunuyor. Beslenme planına verilen önem, konaklamada büyük bir bölümü oluşturuyor. Yerel ve organik yiyeceklerle dolu bir plan yapılıyor. Ayrıca, şefler tarafından özel dersler veriliyor. Bu sayede yediğiniz yemekleri günlük hayatınızda yapmayı öğrenebiliyor ve diyet planınıza katabiliyorsunuz.

Park Igls’te yaptıracağınız masajlar ise vücudunuz için unutulmaz bir deneyime dönüşebiliyor. Bu masajlar, vücudun dengelenmesine yardımcı bir tür medikal masaj türü olan Rolfing ve bedeninizi doğru kullanmanızı öğreten bir psiko-somatik yöntem olan Feldenkrais’i temeline alıyor. Park Igls, misafirlerine minimum 10-14 gün kalmalarını öneriyor ve basit bir dinlenmeden çok daha fazlasını sunarak insan üzerinde kalıcı ve sürdürülebilir bir etki bırakıyor.


The Body Camp, İspanya

Fitness’a odaklı bir otel olan The Body Camp Mallorca’da vücudunuzu yenileyeceğiniz egzersizlerle dolu bir tatil deneyimi sizleri bekliyor. The Body Camp, konuklarına mevcut yaşam tarzı seçimlerini ele alarak hem fiziksel hem de zihinsel olarak dönüştürücü programlarıyla rehberlik ediyor. Farklı yaş ve fitness seviyelerinden 30’a kadar konuğu ağırlayabilen The Body Camp, her sabah çeşitli grup aktiviteleri sunuyor. Dinamik bir yaklaşımı benimseyen otel, bir önceki akşam yayımlanan planlarla birlikte her gün yeni zorluklar ve sürprizler getiriyor.

Sabah yapılan fitness seanslarından bağımsız olarak öğleden sonra da isteğe bağlı fitness programlarına katılabiliyorsunuz. Program, yürüyüşler, yoga, fitness gibi vücut odaklı egzersizlerin yanı sıra, ruh sağlığını iyileştirici oturumları da içeriyor. Sağlıklı alışkanlıkları hayatınıza dahil etmek, bağımlılık, ilişkiler, ruh sağlığı gibi birçok konu hakkında mindfullness seansları ile misafirlerin mental kuvvetini de artırıyor. Body Camp, farklı tercihlere hitap ederek konukların havuz başında dinlenmesine, SPA bakımlarının keyfini çıkarmasına veya Mallorca adasını keşfetmesine de olanak tanıyor.

Body Camp’in beslenme programları da sunulan diğer programlar kadar eğlenceli! %100 bitki bazlı diyeti benimseyen Body Camp’te her öğün ve atıştırmalık, yağ kaybı, kas gelişimi veya fitness gibi kişisel hedeflerinize göre özel olarak hazırlanıyor. İşlenmiş hiçbir yiyecek kullanılmıyor, organik ve taze besinlere odaklanılıyor. Ayrıca, ziyaretiniz sonunda yemekleri kendiniz de yapabilmeniz için yemeklerin nasıl yapıldığına dair workshoplar da bulunuyor.


Beaverbrook, İngiltere

Bütünsel bir yenilenmenin ve kafanızı dinlemenin peşindeyseniz, Beaverbrook sizlere harika bir deneyim sunuyor! SPA hizmetine odaklanan bu otelde etrafınızdaki doğanın da ilhamıyla doğal ve besleyici bir yaklaşım benimseniyor. Kişiye özel seanslarla başlayan SPA hizmeti, ayak masajı ile başlıyor ve baştan aşağı bir yenilenmeye olanak sağlıyor. Hiperbarik oksijen terapisi, naturopati, yüz ve vücut masajları, güzelliğe odaklanan bakımlar gibi birçok hizmeti bünyesinde barındırıyor. Bunun yanında fitness salonu ve spor, yoga ve meditasyon da yapabileceğiniz farklı stüdyolar da seçenekler arasında. Huzurlu bakım odalarının yanı sıra geleneksel Türk hamamından ilham alan bir İngiliz hamamı da bulunuyor.

Beaverbrook’un yemek salonları elegant dizaynları ile öne çıkıyor. Ambiyanslarının huzur verdiği 7 farklı yemek salonu ve barı ile Japon lezzetlerinden İtalyan yemeklerine kadar geniş bir lezzet seçeneği sunuyor. Mantar toplama ve pişirme etkinlikleri gibi interaktif mutfak konsepti de bu otelde sizleri bekliyor. Doğal olarak yetiştirdikleri sebze, meyve ve bitkileri yemeklerinde ve kokteyllerinde kullanan Beaverbrook’da muhteşem bir restoran deneyimi yaşayabilirsiniz.Dila Attepe

1999 yılında Ankara’da doğan Dila, lisans eğitimini Ankara Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamladı. Bitirme tezini kadınlarda beden algısı üzerine yazdıktan sonra kişisel gelişim ve psikoloji alanına yöneldi. Dila, beden algısı ve zihinsel sağlığı geliştirme konusundaki farkındalığı sayesinde sağlıklı yaşam camiasına ilham olacak içerikler üretmeyi amaçlıyor....BLOOM SHOP