YAZAN: MELTEM FAKABASMAZ

Çoğunlukla kaos ve belirsizliklerin hakim olduğu günümüzde Budizm’de “Metta” olarak da bilinen sevgi dolu nezaket uygulaması, onu benimseyenlere teselli ve amaç sunan bir yol gösterici olarak öne çıkıyor. Bu kadim kavram, kültürel, coğrafi, dini sınırları aşarak bireyleri kendilerine ve başkalarına karşı şefkati, empatiyi ve gerçek iyi niyeti geliştirmeye davet ediyor. Bu yazımda sevgi dolu nezaketin birebir ilişkiler üzerindeki derin etkisini incelerken bu pratiği uygulamanın kişisel bağlantılarımızın dinamiklerini nasıl dönüştürebileceğini keşfedeceğiz.


Sevgi dolu nezaket nedir?

Özünde içten ve açık bir kalp geliştirme pratiği olan “sevgi dolu nezaket” yalnızca değer verdiğimiz, sevdiğimiz veya beğendiğimiz kişilere değil aynı zamanda yabancılara ve hatta çatışabileceğimiz kişilere de gerçek sevgi, nezaket ve iyi niyet göstermeyi kapsar.

Karşıt benliklerimizin çoğunlukla Ben ve Öteki olarak yaşam sürdürdüğü bu çağda Biz olarak yeniden bir araya gelebilir miyiz? Görünen o ki artık her zamankinden daha fazla başkalarını -özellikle de bizden farklı olanları veya bizimle aynı fikirde olmayanları- bizden ayrı ve bize yabancı olarak düşünüyoruz, Ben ve Öteki çağında yaşıyoruz.

Sevgi dolu nezaket uygulamasının kökleri Budist felsefesine dayanır. Uygulama basit ama derindir: “Mutlu olabilir miyim, sağlıklı olabilir miyim, huzur içinde olabilir miyim?” ile başlayan bir dizi cümleyi tekrarlamayı ve ardından bu dilekleri sevdiklerinizden başlayıp yakın ve uzak tanıdıklarınıza, ilişki kurmakta zorlandığınız kişilere yaymayı içerir. Tekrarlayan bu uygulama, öfke, korku ve kaygı gibi olumsuz duyguları azaltırken sevgi, empati ve nezaket gibi olumlu duyguları geliştirmemize olanak tanır.

Birebir ilişkilerimizde sevgi dolu nezaketin faydaları neler olabilir?

Sevgi dolu nezaketin ilişkilerimiz üzerinde derin bir etkisi olabilir. Olumlu dilek ve niyetlerimizi başkalarına doğru genişleterek kendimiz ve çevremizdekiler için daha olumlu, huzurlu ve sevgi dolu bir ortam yaratırız. Bu uygulama, zor ilişkileri daha büyük bir şefkat ve anlayışla yönetmemize, affetmeyi teşvik etmemize ve daha sağlıklı ilişkiler kurmamıza yardımcı olabilir. Sevgi dolu nezaket uygulamak, kişisel ilişkilerimizde daha derin bir bağ oluşmasına yardımcı olur. Etkileşimde olduğumuz kişilere, özenli ve olumlu niyetle yaklaşarak anlayış ve empatinin gelişebileceği bir ortam yaratabiliriz.

Sevgi dolu nezaket, çatışma anlarında ilerleyeceğimiz yolu gösterir. Bu pratiği uygulayan kişilerin düşmanca, tepkisel veya savunmacı bir tavırla karşılık vermek yerine, anlaşmazlıklara şefkatli bir zihniyetle yaklaşma, çözüm ve anlayış arayışı içinde olma olasılıkları artar. Çatışmalarımız, fikir ayrılıklarımız birbirimizi anlamak yerine kendimizi haklı görmeye yönelik tavrımıza karşılık sevgi dolu nezaket ile empati yeteneğimizi geliştirebiliriz. Böylece eşimizin, ortaklarımızın, arkadaşlarımızın veya ailemizin duygularını ve bakış açılarını daha iyi anlayabilir, daha anlamlı ve destekleyici ilişkilerin temelini yaratabiliriz. Nezaket eylemleri, düşünceli jestler ve sevgi ifadeleri, etkileşimlerimizin doğal bileşenleri haline gelir ve daha canlandırıcı, uyumlu bir ilişki dinamiği oluşturmuş oluruz.

Sevgi dolu nezaketi kucaklamak romantik ilişkilerin dinamiklerini nasıl etkiler?

Anlayışı geliştirir.

Sevgi dolu nezaket, bireyleri ilişkilerine açık yüreklilikle ve gerçek iyi niyetle yaklaşmaya teşvik eder. Eşler empati ve anlayış geliştirerek birbirlerinin bakış açılarını, ihtiyaçlarını ve duygularını daha iyi anlayabilirler. Bu anlayış daha uyumlu bir bağlantının temelini oluşturabilir.

İletişimi geliştirir ve çatışmalara çözüm sunar.

Sevgi dolu nezaketin önemli bir yönü olan dikkatli/özenli iletişim, romantik ilişkilerimizde önemlidir. İlişki yaşayanlar aktif olarak birbirini dinleyerek ve kendilerini nezaketle ifade ederek anlaşmazlıkları daha etkili bir şekilde çözebilirler. Bu pratiği uygulamak sorunları çözmede şefkatli bir yaklaşımı teşvik eder, çatışmaları tetikleyen yanlış anlama olasılığını azaltır ve karşılıklı saygıyı teşvik eder.

Duygusal yakınlığı besler.

Partnerler etkileşimlerini sevgi, minnettarlık ve nezaket ifadeleriyle doldurduklarında ilişkilerindeki duygusal yakınlığa katkıda bulunurlar. Bu eylemler, her iki bireyin de duygusal olarak gelişebileceği destekleyici ve onaylayıcı bir ortam yaratır.

Cinsiyet ile ilgili kalıp yargıları yıkar.

Cinsiyete bakılmaksızın bireylere bütünsel yaklaşımı olan bir bakış açısını teşvik eder. Çiftler, kadın ve erkeğin ortak insanlığını benimseyerek geleneksel cinsiyet stereotiplerini yıkabilir. Böylece eşitlik ve karşılıklı güçlenmeye dayalı bir ilişki kurabilir.

Genel ilişki memnuniyetini artırır.

Düzenli olarak iyilik yapmak ve sevgiyi ifade etmek, ilişki tatminine önemli ölçüde katkıda bulunabilir. Bu pozitiflik sayesinde ilişkide doyum ve mutluluk yaşayabilirsiniz.

Güvenli temel oluşturur.

Sevgi dolu nezaket pratiği, temelindeki nezaket, dürüstlük ve gerçek ilgi yoluyla güveni artırır. Çiftler ilişkinin iyiliğine olan bağlılıklarını tutarlı bir şekilde gösterdikçe ilişkileri güçlenir, büyüme ve yakınlık için güvenli bir temel oluşturabilirler.

Sonuç olarak sevgi dolu nezaket ilkeleri; anlayışı, açık iletişimi, duygusal yakınlığı ve genel tatmini teşvik ederek kadın ve erkek arasındaki ilişkileri olumlu yönde etkileme potansiyeline sahiptir. Çiftler, bu uygulamaları günlük etkileşimlerine dahil ettiği takdirde hayatın karmaşıklıklarının üstesinden gelebilmelerine katkı sağlayan dayanıklı ve uyumlu bir bağlantı yaratabilirler.Meltem Fakabasmaz

İstanbul’da doğan Meltem, Doğu Akdeniz Üniversitesi Endüstri Mühendisliği, 2002’de Bilgi Üniversitesi’si Sinema-TV Yüksek lisans tamamladı. 10 yıla yakın medya dünyasında çalıştıktan sonra, 2015 yılında başladığı yogada uzmanlaşmayı seçerek, insanın iyi olma yolculuğu yoluna da başlamış oldu. E-RYT® 500, YACEP® Yoga Alliance onaylı sertifikalı yoga eğitmeni ve Ayurveda uygulayıcısı, aynı zamanda...BLOOM SHOP