Yeşil, beyaz, oolong gibi sağlıklı çay alternatiflerimize bir yenisi daha eklendi; rooibos çayı! Sağlıklı ve iyi yaşamı bir yaşam biçimi haline dönüştürenlerin son trendi olan bu kırmızı renkli, yumuşak içimli rooibos çayını yakın markaja aldık ve faydalarını araştırdık.

Kafein içermez

Gün içerisinde fazla miktarda kafein tüketiyorsanız, rooibos sizin için iyi bir alternatif olacaktır. Doğal olarak kafein içermeyen rooibos çayı, fazla miktarda kafein içeren diğer içeceklere göre gerginlik, yüksek tansiyon ya da uykusuzluk gibi sorunlara yol açmaz.

Antioksidan kaynağıdır

Düzenli tüketilen bir fincan rooibos çayında, kansere, yaşlanmanın etkilerine ve kalp hastalıklarına karşı mücadele eden serbest radikaller bulunmaktadır.

Güçlü bir iltihap önleyicidir

Birçok sağlık sorunu ile ilişkili olan kronik iltihap riskini azaltmak için rooibos çayı iyi bir alternatiftir. Yapılan araştırmalar, yeşil rooibos çayının iltihapla mücadele etmeye yarayan iki önemli fitobesini içerdiğini ortaya koymuştur.

Kemik yapısını güçlendirir

Yaşlandıkça aktif kalabilmek için, güçlü bir kemik yapısına sahip olmak gerekir. Vücudunuzun kemik yoğunluğunu ve sağlığını korumasına yardımcı olacak iki fitobesin rooibos çayı içerisinde bulunmaktadır. Bu fitobesinler yeni kemik oluşumunu sağlayan genlerin aktive olmasını sağlamaktadır. Rooibos, aynı zamanda sağlıklı kemik dokusunu oluşturan minerallerden biri olan magnezyumu da vücuda sağlamaktadır.

Kilo alımını önlemeye yardımcı olur

Rooibos çayında bulunan fitobesinler, yağ hücrelerinizle iletişim kurarak daha az yağ depolamanıza yardımcı olacak sinyalleri moleküllere gönderir. Ek olarak, rooibos çayı içerek, açlık hormonlarınızı da bastırabilirsiniz.

Rooibos çayını nasıl hazırlarız?

Siyah çayla benzer bir şekilde hazırlanan rooibos çayını, ölçü olarak bir fincan için bir çay kaşığı rooibos çayı olarak ekleyebilirsiniz. Kaynayan suya rooibos çayını katarak demlenmesini bekleyin ve yaklaşık 5 dakika kadar demlenmesinin ardından süzün. Doğal olarak tatlı olmasından ötürü şekersiz tüketim için uygundur. Afiyet olsun!

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP