Yeşil, beyaz, oolong gibi sağlıklı çay alternatiflerimize bir yenisi daha eklendi; rooibos çayı! Rooibos çayı sağlıklı ve iyi yaşamı bir yaşam biçimi haline dönüştürenlerin olmazsa olmazları arasında. Rooibos çayı nedir ve ne işe yarar sizin için araştırdık.

Roibos çayı nedir?

Roibos bitkisi ile elde edilen, kırmızı renkli ve yumuşak içimli bu çayın kökleri Güney Afrika’ya dayanıyor. Rooibos, çayın koyu kırmızı rengini tanımlayan ”kırmızı çalı’‘ anlamına geliyor. Siyah çayın aksine kafein içermeyen bu çay karamel ve vanilya aromalarına sahip olarak tatlı bir tada sahip. 

Roibos çayı faydaları

Kafein içermez

Gün içerisinde fazla miktarda kafein tüketiyorsanız, rooibos sizin için iyi bir alternatif olacaktır. Doğal olarak kafein içermeyen rooibos çayı, fazla miktarda kafein içeren diğer içeceklere göre gerginlik, yüksek tansiyon ya da uykusuzluk gibi sorunlara yol açmaz.

Antioksidan kaynağıdır

Düzenli tüketilen bir fincan rooibos çayında, kansere, yaşlanmanın etkilerine ve kalp hastalıklarına karşı mücadele eden serbest radikaller bulunmaktadır.

Güçlü bir iltihap önleyicidir

Birçok sağlık sorunu ile ilişkili olan kronik iltihap riskini azaltmak için rooibos çayı iyi bir alternatiftir. Yapılan araştırmalar, yeşil rooibos çayının iltihapla mücadele etmeye yarayan iki önemli fitobesini içerdiğini ortaya koymuştur.

Kemik yapısını güçlendirir

Yaşlandıkça aktif kalabilmek için, güçlü bir kemik yapısına sahip olmak gerekir. Vücudunuzun kemik yoğunluğunu ve sağlığını korumasına yardımcı olacak iki fitobesin rooibos çayı içerisinde bulunmaktadır. Bu fitobesinler yeni kemik oluşumunu sağlayan genlerin aktive olmasını sağlamaktadır. Rooibos, aynı zamanda sağlıklı kemik dokusunu oluşturan minerallerden biri olan magnezyumu da vücuda sağlamaktadır.

Kilo alımını önlemeye yardımcı olur

Rooibos çayında bulunan fitobesinler, yağ hücrelerinizle iletişim kurarak daha az yağ depolamanıza yardımcı olacak sinyalleri moleküllere gönderir. Ek olarak, rooibos çayı içerek, açlık hormonlarınızı da bastırabilirsiniz.

Rooibos çayı zararları

Rooibos çayı aslında oldukça faydalı ve güvenli bir çay türü olarak karşımıza çıkıyor. Zararları ve olası yan etkileri ise oldukça nadir olarak görülüyor. Her gün aşırı miktarda rooibos çayı tüketen bir kişide, karaciğer enzimlerindeki artışa neden olarak karaciğer problemlerini ortaya çıkardığı görülmüş. İçerisindeki bazı bileşenler ise östrojen üretimini uyarabiliyor. Ancak rooibos çayının olası zararlarının aşırı miktarda tüketime bağlı olarak ortaya çıktığı görülüyor.

Rooibos çayı nasıl hazırlanmalı?

Siyah çayla benzer bir şekilde hazırlanan rooibos çayını, ölçü olarak bir fincan için bir çay kaşığı rooibos çayı olarak ekleyebilirsiniz. Kaynayan suya rooibos çayını katarak demlenmesini bekleyin ve yaklaşık 5 dakika kadar demlenmesinin ardından süzün. Doğal olarak tatlı olmasından ötürü şekersiz tüketim için uygundur. Afiyet olsun!

Rooibos çayı ne zaman içilmeli?

Kafein içermemesi sebebiyle rooibos çayını günü her saatinde rahatlıkla tüketebilirsiniz. Kafein alımınızın önüne geçmeyi hedeflemek isterseniz günlük kahvenizin yerini bir fincan rooibos ile değiştirmek hedefinize ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:





BLOOM SHOP