Bahar geride kalıp yaz ayları başlarken aklımızda hayata ve kendimize dair birçok soru var. Zor bir dönemden geçsek de umut dolu günler çok yakın. Belki de tek yapmamız gereken odağımızın yönünü değiştirmek. İşte izleyen herkesin bakış açılarını derinleştireceğine inandığımız film önerileri!

İlginizi çekebilir: Sosyal İzolasyon Günlerinde Mod Yükselten Film Önerileri 2

Samadhi (2017)

Daniel Schmidt’in yazıp yönettiği “Samadhi” felsefe ve meditasyon üzerine yoğunlaşan bir belgesel serisi. İlk bölümü 2017’de yayınlanan yapım, eski Sanskritçe bir kelime olan Samadhi’nın mistik anlamını açıklamaya odaklanıyor. Samadhi, spiritüelliğin derinine inen hayatın, ölümün ve insanın iç dünyasını araştıran bir bilgeliğe işaret ediyor. Kendinizle ve yaşadığınız evrenle ilgili daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız bu belgeseli çok seveceksiniz.

Heal – Şifa (2017)

Marianne Williamson, Deepak Chopra, Joseph Dispenza gibi birçok önemli ismin yer aldığı “Şifa”, Kelly Noonan tarafından yazıp yönetilen başka bir belgesel. Bu belgesel hem bilimsel hem de spiritüel yolculuğa odaklanarak merkezine ruh, zihin ve bedenin bir bütün olduğunu hatırlatan holistik görüşü alıyor. Yaşanmış hikayelerden yola çıkıp insan hayatlarından örnekler gösteren “Şifa” ile iyileşmenin karmaşık ve derin ama hepsinden de önemlisi kişisel bir yolculuk olduğunu anlayacaksınız.

Song Of the New Earth – Yeni Dünyanın Şarkısı (2014)

Ses dünyasına enteresan bir yolculuğa hazır mısınız?

Ward Serrill yönetmenliğini yaptığı “Yeni Dünyanın Şarkısı” hem biyografi hem de müzikal tadında keyifli bir film. Modern bilim ile eski dönemlerin mistisizmini seslerin aracılığıyla bir araya getirmek isteyen müzisyen Tom Kenyon’un sıra dışı öyküsünü anlatan film, bilim ve şamanizmi ele alıyor. Adalardan mağaralara, görkemli salonlardan karlı dağlara uzanan yolculuk son derece etkileyici bir yaşamı sizlerle buluşturacak.

I Am – Ben (2010)

“Dünya, sergilediği şaşaanın ötesini görebilenlerindir.” Yönetmen Tom Shadyac’ın sorularıyla aydınlatılmamış gerçeklerin peşinden gittiği belgesel “Ben”, günümüz dünyasında neyin yanlış gittiğine dair farkındalık uyandırmayı hedefliyor. Felsefe, bilim ve mistisizm alanından birçok önemli isme sorular yönelten Shadyac, insanın dünyayı daha yaşanılabilir bir hale getirmek için neler yapması gerektiğini sorgulamayı da ihmal etmiyor.

Collateral Beauty – Gizli Güzellik (2016)

Will Smith, Edward Norton, Kate Winslet ve Hellen Mirren’ın başrolde yer aldığı “Collateral Beauty” aşka, zamana ve ölüme yazılan mektuplarla bu kavramların ve hayatın anlamını sorguluyor. Her şey yolundayken hayatı birden tepetaklak olan Howard’ın bir çıkış yolu aradığı dönemi ele alan film, hayatın içindeki gizli güzellikleri ve derin anlamı ortaya çıkartmaya yardımcı.  

The Connected Universe – Birleşik Evren (2016)

Evren her anlamda birbirine bağlı enerjilerden meydana geliyor. Bizlerin evrenle ve evrende yaşayan diğer canlılarla fiziksel ve enerjisel bağı ise oldukça gizemli bir konu. Bu konuyu detaylandırmaya yardımcı olan “Birleşik Evren”, bilimdeki yeniliklerle insanın evrendeki potansiyeli üzerine yoğunlaşan bir belgesel niteliğinde. Yaşadığınız gerçekliğe daha derinden bakmak istiyorsanız bu filmi kaçırmayın.

Inside Out – Ters Yüz (2015)

Listemizin son filmi çok keyifli bir animasyon! Babasının işi nedeniyle eski hayatını bırakıp yeni bir eve, okula ve arkadaş çevresine gelen Riley, hayatındaki değişikliklere alışmaya çalışırken duyguları onu yalnız bırakmıyor. Neşe, öfke, korku, nefret ve üzüntü gibi duyguların hepsi animasyon filmde bir karaktere bürünerek Riley’in iç dünyasını ekrana taşıyorlar. Pete Docter ve Ronnie Del Carmen yönetmenliğindeki macera dolu komediyi çok seveceksiniz.

İlginizi çekebilir: Spiritüel Derinliği Olan 7 Film Önerisi

BLOOM SHOP