Sosyal izolasyon sürecinde normalleştirme aşamasına gelinmesiyle sokağa çıkma yasaklarının hafiflemesi, AVM’lerin açılması ve esnafın tekrar çalışmaya başlaması herkeste farklı duyguların tetiklenmesine neden oldu. Zor da olsa aylardır evlerimizde kalmaya ve kendimizi bu şekilde güvende tutmaya alışmışken yavaş yavaş eski düzene dönmek kimimize heyecan kimimize de endişe hissettirebiliyor. En sevdiğiniz restorana gidip keyifli bir yemek yiyebileceğiniz için seviniyor olsanız bile evden çıkmak size huzursuzluk veriyorsa ve eski hayatınız gözünüze çok uzak görünüyorsa yalnız değilsiniz. Normalleştirme sürecinde endişe hissetmenin üstesinden gelebilmeniz için önerilerimiz var!

Risk ve belirsizlik

Aylarca süren sosyal izolasyon, evden çalışma uygulaması ve sokağa çıkma yasaklarından sonra bir sabah işe gitmek için kalabalık kaldırımlarda yürümek, toplu taşıma kullanmak ve kalabalık binalara girmek kendinizi endişeli hissetmenize neden olabilir.

Uzun zamandır yaşanan belirsizlik durumunun devam ediyor olmasına ek, siz önlemlerinizi alsanız da karşı tarafın yeterli önlemi almıyor olması risk altında hissetmenize neden olabilir. Ayrıca insanları sosyal mesafe kurallarını hatırlatmak durumunda kalmak da sosyal bir endişe geliştirmenizi sağlayabilir.

Fakat size normalleştirme sürecinde endişe hissettiren konular ne olursa olsun unutmamanız gereken şey eski yaşantımıza dönmüyoruz. Bu pandemi sürecinden sonra yeni bir düzen geliyor ve ayak uydurmamız gereken şey de bu yeni düzen.

Yeni düzen nedir?

Sosyal izolasyonla halihazırda değişmiş olan düzenimiz, normalleştirme süreciyle bir kere daha değişiyor. Bu yeni süreçte en azından aşı bulunana ve sokaklar güvenli yerler haline gelene kadar sosyal mesafe, hijyen ve sosyal hayat alıştığımızdan çok daha farklı bir şekilde ilerleyeceğe benziyor. Hem bireylerin kendilerini güvende hissetmiyor oluşu hem de pandemi sürecince alıştığımız yeni davranış kalıpları normalleştirme sürecinde hayatımızı derinden etkileyecek gibi görünüyor.

İlginizi çekebilir: Sosyal İzolasyon Günlerinde “Bizi Uzaktan Sevmek”

Normalleştirme sürecinde endişe kontrolü

Yeni yeni dışarı çıkmaya başlanan bu süreçte kendinizi tedirgin, güvensiz ve endişeli hissetmeniz oldukça normal. Fakat bu hislerin sağlıklı boyutlarda kalması ve hayatınızın kontrolünü elinizden almaması için dikkatli olmanız gerekiyor. Bu süreçte olumsuz duygularınızı kontrol edebilmeniz ve yeni düzene mümkün olduğunca hızlı bir şekilde alışmanız için size öneriler hazırladık.

İşte normalleştirme sürecinde endişe kontrolünüzü sağlamanızı kolaylaştıracak tüyolar!

1. Kontrol edemeyeceğiniz şeyleri kabul edin

Enerjinizi korumak için en başta yapmanız gereken şey değiştiremeyeceğiniz şeyleri kontrol etmeye çalışmaya, değiştirmeye çalışmaya veya bunlara üzülmeye boşa enerji harcamaya son vermek! Durumu olduğu gibi kabul etmek ilk aşamada çok önemli. Yapmanız gereken şey duruma teslim olmak. Fakat teslim olduktan sonra bireysel önlemleri almak, yapmanız gerekenleri ve sorumluluklarınızı aksatmamak hem toplum için hem de bireysel boyutta çok önemli.

Hayatın bilinmezlerle dolu olduğunu kabullendiğimiz zaman beynimize giden sinyaller baştan düzenleniyor ve beynimize durumun güvenli olduğunu dolayısıyla rahatlayabileceğimizi söylüyor.

2. Bol bol şükredin

Zihninizi olumlu şeylere odaklamanın ve şükretmenin kümülatif olarak artan bir etkisi var. Siz en küçük şeyler için mutlu oldukça zihniniz sizi mutlu edecek yeni şeyler fark etmeye başlıyor. Bu şekilde zihniniz olumlu bir yapıya geçiyor ve siz güvende olduğunuzu hissediyorsunuz. Zihninizi bu şekilde sakinleştirerek hayatta kalma dürtüsünün kırılmasını sağlıyor ve ana dönüp rasyonalitenizi kazanmaya başlıyorsunuz.

Olumlu olana odaklanmak her zaman zihnimizin daha fazlasını fark etmesine, tehdit durumundan çıkmasına ve rasyonalitesini arttırmasına yardımcı oluyor.

İlginizi çekebilir: Şükran Duygusu ile 5 Adımda Daha Mutlu Olun

3. Kontrol edebileceklerinize odaklanın

Sosyal ilişkileriniz konusunda sınırlarınızı bilmek, ellerinizi yıkamak ve maske takmak alabileceğiniz önlemler arasında. Bunları yaptığınız sürece kendinizi güvende hissetmemeniz için bir neden yok! Fakat kendinizi yine de endişeli hissediyorsanız karantina süresinde edindiğiniz hobileri ve yöntemleri kendinizi rahatlatmak ve zihninizi sakinleştirmek için kullanabilirsiniz.

Nefes almak ve içinde yaşadığımız ana odaklanmak her zaman kendimizi daha sakin hissetmemize yardımcı olur.

İlginizi çekebilir: Daha İyi Hissetmenizi Sağlayan 3 Egzersiz

BLOOM SHOP