Amerika’nın en ünlü bütünsel sağlık doktorlarından Frank Lipman, yeni kitabı “How to Be Well: The 6 Keys to a Happy and Healthy Life” da (Nasıl İyi Olunur: Mutlu ve Sağlıklı Bir Hayatın 6 Anahtarı)sağlıklı yaşam konusunda biraz rahatlamamız gerektiğini vurguluyor.

Aşırı bilgiye maruz kaldığımız sağlıklı yaşam konusunda her gün hayatımızı kökten değiştireceğini iddia eden yeni yöntemler öğreniyoruz. Lipman’ın kitabı ise bilgi kirliliğini ortadan kaldırarak herkes için işe yarayan, yeni alışkanlıklar edinmeyi geliştiren yollar öneriyor. Sağlığınızı her yönüyle iyileştirmek, küçük değişikliklerle en iyi şekilde hissetmek için Lipman’ın How to be Well kitabında önerdiği 6 etkili yöntemi derledik.

Dr. Frank Lipman, sağlıklı ve iyi hissetme halini bir mandalaya benzetiyor. Meditasyonda odak noktası olarak kullanılan mandala, bir çember şeklinde olup; bütünlüğü, potansiyeli ve sonsuzluğu temsil ediyor. Frank Lipman’ın mandalası 6 halkadan oluşuyor: İyi beslenmek, iyi uyumak, hareket etmek, iyi korunmak, rahatlamak ve bağlantı kurmak. Lipman’a göre bu mandalanın 6 halkasını da şu andan başlayarak iyileştirdiğinizde daha sağlıklı, daha iyi bir hayata sahip olacaksınız. Şimdi bu 6 halkayı daha detaylı inceleyelim.

İyi beslenmek

İyi beslenmek için mutfakta aşırı düşünmenize gerek yok. Evde ne kadar yemek pişirirseniz, o kadar sağlıklı olursunuz. Çünkü bu şekilde yemeğin içindeki malzemeler üzerinde mutlak kontrol sahibisinizdir. Yemek pişirmekten korkmayın. Eğer yeni yeni yemek yapmaya başladıysanız, haftada 1 veya 2 kere akşam yemeği yapmayı hedefleyebilirsiniz.

İlk etapta temel öğünlere odaklanın; yağsız ızgara et ve sebze çorbaları iyi bir başlangıç olacaktır. Kaliteli tuz, sarımsak, limon ve baharatlar her daim elinizin altında olsun. Bunları kullanarak 20 dakika içinde farklı yemek tarifleri yaratabilirsiniz. Yemek yaparken müzik dinleyin, çocuklarınızla yemek pişirin; bunu keyifli bir aktiviteye dönüştürün. Ayrıca yemeği biraz fazla yapmanızı öneririz, böylece ertesi gün ofise ev yemeğinizi götürebilirsiniz.

Sağlıklı Beslenmenin Temel İlkeleri

İyi uyumak

Işık ve güneş ritmine göre yaşamını sürdüren organizmalar olarak bu ritme saygı göstermeye başladığınızda, çok daha enerjik olduğunuzu görürsünüz. Her akşam 11’den önce yatarak, yaklaşık 7-8 saatlik uykudan sonra her sabah aynı saatte uyandığınızda kendinizi çok daha iyi hissedersiniz. Eğer yapabiliyorsanız, sosyal hayat sebebiyle uyku ritminizi bozmamaya özen gösterin. Böylece hafta sonu bozulan uyku ritminizi Pazartesi günü tekrar eski haline getirmek için uğraşmak zorunda kalmazsınız. Bütün hafta boyunca uyku ritminizi koruduğunuzda doğal uyku dalganızı yakalamak ve sürdürmek çok daha kolay olacaktır.

İyi hissetmek için gün boyu güneş ışığı almak önemlidir, bu yüzden eğer mümkünse güne açık havada bir sabah yürüyüşü yaparak başlayın. Vücut saatiniz, özellikle uyandıktan sonraki ilk iki saatte aldığınız güneş ışığının enerji verici etkilerine karşı oldukça duyarlıdır. Eğer dışarı çıkamıyorsanız mevsimsel duygu durum bozukluğunu ve uyku bozukluklarını tedavi etmek için kullanılan tam spektrum ışıklarının önünde otuz ila doksan dakika kadar oturun. Bu tedavi edici ışığı çalışma masanızın üzerine de koyabilirsiniz.

* Daha İyi Uyumanızı Sağlayacak Öneriler

Hareket etmek

Masa başı çalışan hareketsiz bir kişiyseniz, Dr. Lipman’ın sizin için de çareleri var! Ayaklarınızı düz olarak üzerine koyduğunuzda uyluklarınızın yere paralel durmasını sağlayacak büyük bir egzersiz topu kullanın. Bu şekilde kan dolaşımınızın devam etmesini ve sinir sisteminizin canlanmasını sağlarsınız. Oturduğunuz yerde çalışırken de duruşunuzu korumak için sürekli minik hareketler yapmanız gerekir. Ayrıca her saatte bir kalkıp hareket etmeyi ihmal etmeyin.

Sırt Ağrısını Azaltan Yoga Pozları

İyi korunmak

Günün her anında kendinizi toksinlerden koruyun. Yiyeceklerin, kozmetik ürünlerin ve hatta mobilyaların içindeki zehirli kimyasallar hakkında bilgilenin. Bu kimyasallar, hormon fonksiyonlarınıza zarar verir. Ürünlerin etiketlerini inceleyerek GDO’lu gıdalardan kaçının, organik kozmetik ürünlerine yönelin ve gün boyu endişeli bir ruh halinde olmak yerine küçük, proaktif şeylere odaklanın.

Rahatlamak

Kendinizi aşırı endişeli hissettiğinizde rahatlamayı öğrenin. Bunun en kolay yöntemi nefesinize odaklanmaktır. Düzgün nefes almanın, duygularınızı düzenlemekle doğrudan bağlantısı var. Derin nefes alın. Bu şekilde nabzınızı yavaşlatır ve sinir sisteminizi rahatlatırsınız. Meditasyon da endişeli bir zihni rahatlatmanın harika bir yoludur.

Stresi Azaltan Nefes Egzersizleri

Bağlantı kurmak

Hayatınızdaki insanlarla ve gezegeninizle anlamlı ilişkiler geliştirin. Güney Afrika’da hayatın temel dayanağına “Ubuntu” denir. Ubuntu, “Bizi insan yapan, birbirimize gösterdiğimiz insanlıktır” demektir. Bu kavram, kolektifin iyiliği için bencil olmayan hizmeti temsil eder. Zamanınızı, enerjinizi ve çabanızı bir başkasına fedakârlık yapmak için kullandığınızda, daha yüksek bir aidiyet duygusu ve daha geniş bir “insanlık” deneyimi yaşayabilirsiniz. Bugünün kutuplaşmış kültüründe Ubuntu’yu bulmak zor. Ancak bu şekilde, problemlerle dolu görünen dünyada, çözümün bir parçası olabilirsiniz.

Yeni başlayanlar için, size anlam ifade eden bir kuruluşta gönüllü olmanızı öneririz. Ekstra geliriniz varsa, bunu yardım için harcayabilirsiniz. Doğa yazarı Edward Abbey’in dediği gibi: “Vahşi yaşam bir lüks değil, insan ruhunun bir gereğidir”.

İlginizi çekebilir!

Kaynak: Be Well by by DR.Frank Lipman

BLOOM SHOP