Atalarımızdan ne kadar farklı bir hayat sürmekteyiz, hiç düşündünüz mü? Altı milyon yıl toplayıcılık ve avcılıkla uğraşan insan bedeni, modern yaşamda sıcacık odalarda, rahat koltuklar oturup parlak ekranlara bakmakta.

Yapılan son araştırmalara göre, oturmak insan bedenine en az sigara içmek kadar zarar veriyor. Annals of Internal Medicine’de yayınlanan ve sekiz bin yetişkin üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, bireylerin oturarak geçirdikleri zaman doğrudan ölüm riskiyle ilişkilendiriliyor. Fakat çok oturan insanların erken ölüm riskiyle karşı karşıya olduğunu ortaya koyan araştırmalar, egzersiz yaparak bu durumun dengelenebileceğini söylüyor.

Ne yazık ki birçoğumuz oturarak çalışıyoruz. Bilgisayarlar karşısında geçirdiğimiz zaman bedenimizi olumsuz etkiliyor. Oysa bu endişe verici tabloyu, sadece 30 dakikada bir hareket ederek değiştirebiliriz. Peki bunu nasıl başarabiliriz?

Bunun için çok pratik bir yöntem var o da su içmek! Evet biz su içtikçe boşaltım sistemimiz bizi hiç olmazsa tuvalet ihtiyacımızı gidermek üzere hareket etmeye zorluyor. Fitvista.com’un kurucusu Michelle Cady bu duruma “yürüyüş üçgeni” adını veriyor: Su içmek, tuvalete gitmek ve masa başına geri dönmek, eylemlerinin oluşturduğu bir üçgen bu. Sadece 3-4 dakikalık bu süreçle dahi masanıza oturduğunuzda daha üretken olabiliyorsunuz.

Cady, vücudun doğal bir ritmi olduğunu ve bu ritim gereği de her otuz dakikada bir hareket edilmesi gerektiğini söylüyor. Bunun için telefonunuzun alarmının kurulması da iyi bir fikir olabilir.

Ayağa kalkıp dolaşmak, alarm kurmak ve su içmek fikirlerine alternatif olarak sıra dışı bir önerimiz daha var…

Bütünsel tıp uzmanı doktor Tiffany Lester ise, hastalarını muayene etmek için günün yaklaşık on iki saatini oturarak geçiriyor. Bu da haliyle bedeninde ve kalçasında çeşitli ağrılara yol açıyor. Dr. Lester çareyi yoga toplarında bulmuş. Bu topların üzerine oturup, birkaç dakika kadar kalça kaslarına masaj yaparak kalçalarını gevşetiyor. Uzun süre oturanlarda ağrı ve kaslarında düğümlenmeler oluşabiliyor. Bu yöntem sayesinde kaslardaki düğümler çözülüyor. Minik yoga topları seyahat esnasında da kolayca taşınabileceğinden iyi bir çözüm olabilir.

Kaynak: PubMed

BLOOM SHOP