Dengeli ve doğru bir beslenme alışkanlığı geliştirmenin yararları saymakla bitmez. Bunun için öncelikle bilinçli bir beslenme rutini geliştirmemiz gerekiyor. Unutmamak gerekir ki,  tabaklarımızı tepeleme doldurarak ya da öğünlerimizi abur cuburla geçiştirerek dengeli ve bilinçli beslenmemiz mümkün değil. Peki ne yapmalıyız? Hemen karamsarlığa kapılmayın! Tarihin en eski alternatif tıp literatürü olan Ayurveda’nın altın değerindeki dört önerisine kulak vererek beslenme farkındalığı oluşturabilir, yemek yemenin keyfine varabilirsiniz.

1. Dikkat dağıtıcı unsurlardan uzak olun

Yemek yemeyi bir şenliğe çevirin! Öncelikle rahat bir yere oturun ve sadece yemeğinize konsantre olun. Günlük hayatın koşuşturması içinde bunu yapmak zor olsa da imkânsız değil. Lokmalarınızı azar azar alıp bolca çiğneyin. Yemek yerken sosyal medyadan, teknolojiden, televizyondan kısaca odaklanmanızı engelleyecek her şeyden uzaklaşın. Eylem basit, sadece yemek yemek!

2. Yavaş yiyin

Pek çoğumuz zaman darlığından şikayetçi olduğumuz için öğünlerimizi hızla tüketiyor ve yemeğin zevkine varmaktan kendimizi mahrum bırakıyoruz. Yediğiniz yemeğin keyfine varmak için hızla değil yavaşça tüketin. Öğünleriniz için günde üç kere en az yarım saat ayırırsanız yediğiniz yemekten mutlu olabilirsiniz. Böylece beyniniz midenize yemek yemekten tatmin olduğunuza dair olumlu sinyaller gönderebilir.

3. Yemekten önce ılık su için, yemek sırasında su içmeyin

Su nefes kadar gerekli. Ancak özellikle öğünler arasında tüketilmeli, öğün esnasında değil. Yemekle beraber su içtiğinizde sindirim için salgılanan enzimlerin görevlerini tam anlamıyla yerine getirmediği biliniyor. Eğer içtiğiniz su soğuksa vücudunuz suyu kendi ısısına ulaştırmak için epey mücadele edecektir. Bu da sindirim için gerekli olan enerjiden sağlanır. En iyisi yemeklerden en az yarım saat önce ve oda sıcaklığında su içmek.

4. Öğle ve akşam yemeği saatlerinizi ayarlayın

Sindirim sisteminizin en aktif olduğu zaman dilimi 12.00- 15.00 olduğundan öğle yemeğinin mutlaka bu saatlerde tüketilmesi gerekir. Vücudunuzun kendini yenilemek ve toksinlerden arınmak için kullanacağı enerjiyi sindirim için harcamasını ister miydiniz? Eğer dinlenmiş ve yenilenmiş olarak uyanmak istiyorsanız akşam 20.00’den sonra beslenmeye son vermeniz, gün batmadan yemeğinizi yemiş olmanız yeterli olacaktır.

Kaynak: wiseandwell.co

BLOOM SHOP