YAZAN: CEMRE BOSNALI
In partnership with Wings

Sinir sistemimizin merkezi olan beyin, bilinçli ya da bilinçsiz olarak yaptığımız her şeyi ve tüm duyuları kontrol eder. Bedenimize hükmeden bu organın sağlığını desteklemek ve korumak ise bize düşen en büyük görev. Özellikle 50’li yaşların ortalarından itibaren başlayan ve artık çoğumuz için “normalleşen” unutkanlık durumu, son dönemlerde gençlerde de görülmeye başladı ve bu duruma beyin sisi dendi. Çok çalışma, bilgisayarda çok fazla zaman harcama, uykusuzluk, stres gibi nedenlerden dolayı meydana gelen beyin sisinin, obeziteden şeker hastalığına kadar pek çok rahatsızlığa neden olduğu da kanıtlandı. Sonuç olarak yaşınız kaç olursa olsun açık, zinde ve işleyişini sürdürebilen bir beyin için yapmanız gereken bazı şeyler var. İşte beyin sağlığınızı destekleyecek 5 bilimsel yol!


Kendinizi sevin

Araştırmalar, mutlu ve iç huzuru olan insanların beyinlerinin daha aktif çalıştığını gösteriyor. Mutluluk ise ilk olarak kendinizi sevmekten geçiyor. Fiziksel özelliklerinizi, karakterinizi, hayattaki seçimlerinizi, yaptığınız hataları sevin! Kendinizi olduğunuz gibi kabullenin, değerinizi bilin. Siz kendinizi daha çok sevdikçe, sizi mutsuz eden olayları ya da kişileri bilinçli bir şekilde fark edecek ve bu durumu dönüştürmeyi öğreneceksiniz.

Sosyalleşin ve ikili ilişkilerinizi önemseyin

Biz insanlar sosyal varlıklarız. Yalnız hissetmek, beyinde iltihaplanmaya yol açar ve bunama gibi beyin hastalıklarının oluşma riskini arttırır. Dolayısıyla beyninizi sağlıklı tutmak için bol bol arkadaşlarınızla vakit geçirin, dışarıya çıkın, size gelen davetleri geri çevirmeyin. Bunun yanı sıra partnerinizle olan ilişkiniz de direkt beyin sağlığınızı etkiler. Hayatınızın her alanında uyum içerisinde olabileceğiniz bir partnerle olmaya özen gösterin. İlişkinizde bir uyumsuzluk ya da sizi huzursuz hissettiren durumlar varsa, belki de yollarınızı ayırmanın en iyisi olduğunu unutmayın.

Bağırsak sağlığınızı koruyun

Yapılan araştırmalar, bağırsak ve beyin sağlığının birbirleriyle son derece ilintili olduğunu ortaya koyuyor ve bilim insanları bağırsağı ikinci beyin olarak adlandırıyor. Yüksek bir savunma sistemine sahip olan bağırsak, beslenmeyle vücudunuza giren zararlı maddeleri beyinden önce hisseder ve tehlikeyi uzaklaştırır. Bağırsaklarda bulunan hücreler edindiği tüm bu bilgileri kaydedip kullanır. Ruh sağlığınızı belirleyen hormonların da kaynağı olan bağırsak, eğer düzgün çalışmazsa psikolojik rahatsızlıklar meydana gelebilir. Bağırsak sağlığını korumanın yolu beslenmeden geçer. Probiyotik, prebiyotik ve lifli yiyeceklerin beslenme rutinine eklenmesi son derece önemlidir.

Dengeli beslenin ve aralıklı oruç diyetine şans verin

Beyin için en önemli vitaminlerden biri B12 fakat vegan beslenmenin giderek arttığı günümüzde artık her 10 kişiden 8’inde B12 eksikliği görülüyor. Her sene düzenli test yaptırarak vitamin değerlerinizi kontrol ettirebilir ve eksiklik durumunda doktorunuzun önerdiği beslenme düzenini uygulayabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir sağlık sorununuz yoksa aralıklı oruç diyetini hayatınıza dahil edebilirsiniz. Aralıklı orucun, beynin öğrenme ve işlev görme yeteneğini arttırabileceğini ve beyinde iltihaplanmayı önleyebileceğini öne süren pek çok araştırma mevcut. Mümkünse sabah 10:00’da kahvaltı yapıp akşam 18.00’de de akşam yemeğinizi yiyebilirsiniz. 

Her gün egzersiz yapmayı ihmal etmeyin

Egzersiz beyniniz ve vücudunuz için yapabileceğiniz en iyi aktivitedir. Bilgisayar başında çalışıyorsanız mutlaka her 45 dakikada bir yerinizden kalkarak ufak bir yürüyüş yapabilir ya da bedeninizi esnetebilirsiniz. Uzmanlar, sağlıklı bir beden için haftada en az 150 dakika egzersiz yapmayı öneriyor. Özellikle havanın iyi olduğu günlerde egzersizi dışarı taşıyıp bedeninize D vitamini depolayabilirsiniz. D vitamini, beyniniz için oldukça önemli olup bedende yeteri kadar olması durumunda Alzheimer hastalığı oluşma riskini de azaltabilir.


Yenilenen Wings ile hayatınıza değer katmaya, alışveriş keyfini ayrıcalıklara dönüştürmeye hazır mısınız? Siz de Wings’in ayrıcalıklı dünyasına katılmak ve size özel programlarını incelemek için link üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz! 

BLOOM SHOP