Spor alışkanlığını henüz kazanamadıysanız, düzenli olarak spora gitmek sizin için çok da kolay olmayabilir.  Fakat kendinizi spor yapmaya ikna ettiğiniz zaman temiz hava ve ayakkabılarınızın çıkardığı meditatif ses ile baş başa kalırsınız. Bu durum, sizin için iyi bir spor motivasyonu olacaktır.

Spor yapma fikri sizi heyecanlandırmıyor mu?

Fit bir vücuda kavuşmak istiyor, ama yaptığınız spor sizi yeterince heyecanlandırmıyor ise bunun nedeni size iyi gelecek doğru egzersizi seçmemiş olmanızdan kaynaklanabilir.

“Beyinde içgüdü ve duyuların merkezi olan limbik sistem, vücudumuza neyin iyi geldiğini, nasıl daha iyi hissettiğimizi öğrenir; yani bir nevi ödül merkezidir.” diyor Center for Healing Neurology’den Doktor Ilene Ruhoy. Bu ödülün tekrarlanması ile olumsuz ruh halinden uzaklaşırız.

Düzenli egzersiz, beyindeki nörotransmiterleri artırdığından stres ve endişeden de uzaklaşmaya yardımcı olur. Egzersizin doğal antidepresan olduğunu duyduysanız, nedeni budur.

Neden kardiyo yapmayı daha çok tercih ediyoruz?

Birinden “Bugün kötü bir gün geçirdim, hemen pilatese gitmem lazım!” sözünü hiç duydunuz mu? Hayır mı? Ama bu cümlenin koşu, yüzme veya bisiklet versiyonunu duymuşsunuzdur. Peki, neden kötü geçen günün ardından pilates değil de daha çok efor sarf ettiren egzersizler tercih edilir?

Dr. Ruhoy bu durumu şöyle açıklıyor: “Kardiyo, yüksek endorfin salgılatması nedeniyle diğer spor türlerine göre daha fazla bağımlılık yapıyor.”

Spor yapmaya istekli olmak için egzersizlerinizi nasıl düzenlemelisiniz?

Sporu hayatınızda vazgeçilmez yapmak için bazı noktalara dikkat etmelisiniz. İlk olarak sevdiğiniz egzersizi bulun. Bu kickbox da olabilir, yoga da, yüzme de. Sadece eğlenmeyi değil, aynı zamanda sosyalleşmeyi de amaç edinin.

Kendinize spesifik bir zaman belirleyin ve sporunuzu hep o saatlerde yapın. Bu sabah erken de olabilir, işten sonra akşam saatlerinde de. Tek yapmanız gereken karar verdiğiniz saat dilimine sadık kalmak. Bu sadakat, sporu rutine dönüştürmek için çok iyi bir yoldur!

Aslında çok kolay, değil mi? Hadi, harekete geçme zamanı!

BLOOM SHOP