Formda ve fit bir vücuda sahip olmayı kim istemez? Eğer profesyonel bir destek almadan, bireysel çabanızla spor yapıyorsanız, hareketleri doğru yaptığınızdan emin olmalısınız. İstediğiniz sonuca daha kolay ulaşmanız ve olası sakatlıklardan korunmanız için en sık görülen 7 egzersiz hatasını sizin için derledik.

 Hatalar ve Çözümler

 1. Egzersiz Programınıza Sadık Kalmamak!

Kimi zaman ruh halinize göre egzersizlerde bazı değişiklikler yapıyor ya da program rutininizi bozuyor musunuz?

Çözüm: Düzenli bir programı takip ediyor olmanız sonuca daha doğru ve hızlı bir biçimde ulaşmanızı sağlayacaktır. Gittiğiniz bir spor salonu varsa eğitmenlerden size uygun bir program hazırlamasını talep edebilir veya ünlü egzersiz ve spor hocalarının programlarını takip edebilirsiniz. Bu konuda her an yanınızda olacak bir uygulama, egzersiz programlarını eksiksiz uygulamanızı sağlayacaktır.

  • Isınarak başlayın.
  • Ağırlık kaldırma gibi genellikle odaklanma ve koordinasyon isteyen güç egzersizleriyle giriş yapın.
  • Squat, deadlift, bench press, row gibi vücudun her yerini çalıştıran çoklu egzersizlerle devam edin. İhtiyacınız varsa spor aletlerinden yararlanın. Ancak mümkünse kendi vücut ağırlığınızla çalışın, bu size daha fazla kas yapma şansı verir.
  • Kalça ve sırt çalışmalarının yanı sıra biceps ve triceps egzersizleriyle devam edin.
  • Son olarak da kardiyo gibi kalp atış hızını yükselten özel bir egzersizle çalışmanızı tamamlayın.

2. Aynı Hareketleri Tekrarlamaktan Sıkılmak

Size özel oluşturulan egzersiz programı kapsamında sürekli aynı hareketleri yapmak sıkıcı geliyor olabilir.

Çözüm: Hareketleri tekrar etmek bir süre sonra sıkılmanıza neden olsa da elde ettiğiniz sonuçlar bu hareketleri yeniden yapmanız konusunda motive edecektir. Biraz sabırlı olun. İstikrarlı bir biçimde ilerleyin. Düzenli aralıklarla ölçüm yaptırmayı unutmayın!

3. Sihirli Değnek Etkisi Beklemek!

Öyle bir çağda yaşıyoruz ki kahveden kıyafete her şeye akıllı telefonlarımız sayesinde kolayca ulaşabiliyoruz; hem de adrese teslim olarak. Ama spor salonunda işler böyle yürümüyor. Örneğin; 5 km koşunca istenilen sonuç aynada hemen görünmüyor.

Çözüm: Kendinize küçük hedefler belirleyerek spora başlayın. Mesela ilk hafta aralıksız 10 dakika koşmayı hedefliyorsanız koşun ve ardından 2. hafta bir 10 dakika daha ekleyin. Bu şekilde istediğiniz hedefe daha kolay biçimde, daha motivasyonlu olarak ulaşabilirsiniz.

4. Tüm Çaba “Six Pack” İçin

İyi görünmek, karın kası yapmak için egzersiz yapmak kaçınılmaz. Kaslarıyla dikkat çeken erkeklerin çoğunluğu, tüm gün spor salonunda göğüs ve kol çalışması yapıyor.

Çözüm: Market poşeti kaldırır gibi ağırlıkları çekerek yaptığınız hareketleri programınıza daha çok dahil ederek orta ve üst sırt kaslarınızı çalıştırabilirsiniz. Ayrıca omuz veya kalçaları esnetecek hareketleri de programınıza ekleyebilirsiniz.

5. Spora Karşı Motivasyonun Azalması!

İlk günkü heyecanınızı ve motivasyonunuzu artık hissetmiyor musunuz? Spora devam edebilmek ve hedefinize ulaşmak için kararlı olmalısınız.

Çözüm: Düzenli spor yapmak size zor geliyorsa, motivasyon için ilk olarak beğendiğiniz spor kıyafetlerini alın, müzik listenizi ayarlayın ve bulabiliyorsanız kendinize daha güçlü ve sportif bir arkadaş bulun. Böylece birbirinizi, programınızı tamamlamak için cesaretlendirebilirsiniz.

6. Isınma ve Esneme Hareketlerinin Göz ardı Edilmesi

Egzersize başlarken ısınma hareketleri size vakit kaybı gibi geliyor. Bir an önce programa başlamak istiyorsunuz.

Çözüm: Isınma hareketlerini yaparak, olası sakatlanma ve incinmelerin önüne geçerek vücudunuzu spora hazırlamış olursunuz. Egzersizlere başlarken ısınmanız, sporunuzu tamamlarken ise esneme hareketleriyle bitirmeniz çok önemli. Basit gibi görünen ısınma ve esneme hareketlerini mutlaka spor programlarınıza dahil edin.

7. Egzersizleri Yanlış Sıra İle Yapmak!

Spor yapmaya başladığınızda önce sevdiğiniz egzersizleri yapmak istiyorsunuz. Ama unutmayın eğer amacınız kaslarınızı artırarak güçlenmekse önce güç egzersizlerini, ardından kardiyoyu yapmalısınız çünkü kardiyovasküler egzersizler, vücuttaki enerji rezervinizi yıpratır.

Çözüm: Isınmadan önce yapılan ve tamamen kardiyodan oluşan egzersizi bir sonraki güne bırakın veya lifting hareketlerinin hemen arkasında yapmayı deneyin.

Kaynak: greatist.com, wellandgood.com

BLOOM SHOP