Toksinlerinizden arınmaya hazır mısınız? Bikram Yoga nedir, nasıl yapılır, faydaları nelerdir sorularını sizin için araştırdık!

Bikram yoga nedir?

Bikram Yoga, Hatha pozlarını ve nefes yöntemlerini içinde barındıran özel bir deneyimdir. Bikram yoga 26 yoga pozu ve 40 derece sıcaklıkta Bikram sertifikalı uzmanlar eşliğinde uygulanır. Sıcaklık ve zor pozların uygulanması, standart bir yoga dersine göre farklı zorluklar barındırır.

1970’lerde Hindistan’da 4 kez yoga şampiyonu olmuş olan Bikram Choudhur amatör yogiler için bir yoga pozu serisi yarattı. Bikram yoga serisi kısa süre içerisinde Sırbistan’dan San Francisco’ya kadar dünyanın dört bir yanına yayıldı. Nerede olduğu fark etmeksizin, her 90 dakikalık Bikram sınıfında yarım ay duruşu ve ayakta yay pozu gibi aynı yoga serisi uygulanır. Bu seans terleyerek toksinleri atmaya, kasları esnetmeye ve tüm vücudun kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olmaktadır.

Bikram yoga faydaları ve zararları

Bikram seansının sıcaklığı kalp atışlarını hızlandırsa da, bunun bir kardiyo egzersizi olup olmadığına dair karşıt görüşler var. Etkili ve tempolu hareketler, Bikram’ı koşucular ve eklem ağrıları yaşayanlar için özellikle iyi bir seçenek haline getirmektedir. Araştırmalar ayrıca bu Bikram yoganın dayanıklılık, esneklik ve kilo kaybı için de faydalı olduğunu göstermekte.

Terleyerek bütün toksinlerinizi atarsınız.
Stresinizden arınır ve daha iyi uyursunuz.
Bedeniniz daha esnek bir hale gelir.
Denge duygunuz gelişir.
Daha iyi odaklanır ve daha derin konsantrasyon yaşarsınız.
Enerjiniz yükselir.
Nasıl nefes alacağınızı ve nasıl sakin kalacağınızı öğrenirsiniz.

Bununla birlikte 40 derecelik sıcaklığın vücuda fayda yerine zarar getireceğini savunan görüşler de mevcut. Özellikle kalp rahatsızlıkları yaşayanlar ve yüksek tansiyon problemi olan kişiler için dehidrasyon ve felç riski yüksek sıcaklığın sebep olabileceği sorunlar arasında.  

Bikram yoga nasıl yapılır?

Bikram yoga, ilk kez deneyecekler için zorlu bir deneyim. Kalabalık sınıf, sıcaklık, terleme ve zor yoga pozları; bu seansı ciddi bir egzersiz haline getirmekte. Eğer Bikram yoga yapmak istiyorsanız öncelikle doktorunuza danışmanızda ve herhangi bir kalp rahatsızlığınızın olmadığından emin olmanızda fayda var. Şimdi, terlemeye hazır mısınız? İşte Bikram seansınızı daha efektif kılacak birkaç ipucu:

1. Seansa hazırlanın

Bikram yoga sınıfına katılmadan önce 24 saat boyunca yeterince sıvı alın. Mide bulantısından kaçınmak için dersten 1-2 saat önce hiçbir şey yemeyin. Bununla birlikte dersten hemen önce çok fazla su içmemeye de özen gösterin. Su ile dolu bir mide oldukça rahatsız edicidir ve ders sırasında tuvalete gitme ihtiyacı hissetmenize neden olabilir.

2. Kıyafetiniz doğru seçin

Terlediğinizde hareket özgürlüğünüzü engellemeyecek rahat kıyafetler seçin. Şort, esnek üstler ve spor sutyenleri Bikram yoga için doğru kıyafetlerdir.

3. Suyunuzu yanınıza alın

Bikram yoga sınıfına girerken yanınızda mutlaka su getirin. Su şişenizi matınızın yakınına koyun ve ihtiyaç duyduğunuzda küçük yudumlar alın. Eğitmeniniz çok fazla ara vermese de ihtiyaç duyduğunuzda oturun, uzanın, yani bir şekilde dinlendiğinizden emin olun.

4. Ekipmanınız olsun

Yoga matınızın yanı sıra birkaç tane havlu getirin. Matınızın kaymaması için terlediğinizde havluyla silin. Unutmayın, terlemek vücut sıcaklığınızı düzene sokar. Bu yüzden her terlediğinizde vücudunuzu havluyla silmeyin.

5. Eğitmeni bilgilendirin

Bikram yoga uzmanınızı daha önce geçirdiğiniz rahatsızlıklar ya da yaralanmalar hakkında bilgilendirin. Uzman bir yoga eğitmeni, sizin ihtiyaçlarınıza göre daha kolay ya da daha zor hareketler yapmanızı isteyecektir.

6. Kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın

Hareketlerinizi bir başkasıyla kıyaslamak yerine kendi bedeninize odaklanın. Sıcak bir sınıfta kasları ve eklemleri farkında olmadan aşırı zorlayabilirsiniz. Eğer sıcak size kendinizi kötü hissettirirse mutlaka ara verin. Dinlenirken burnunuzdan yavaşça nefes almaya odaklanın.

7. Rahatlayın

Dersten sonra kaybettiğiniz sıvıyı ve elektrolitleri geri almak için hindistancevizi suyu için. Muz da yiyebilirsiniz. Dış dünyaya dönmeden önce güzel bir duş alın ve üzerinizdeki yoga izlerinden arının!

Kaynak: Greatist, Do You Yoga

BLOOM SHOP